22 Ocak 2017 Pazar
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 3°C
Çok Bulutlu
HABER DETAYI
‘Ahilik Fonu esnafın emniyeti olacak’
Ahilik ve Esnaf Fonu, Edirne'de Osmanlı'nın AVM'leri olarak anılan tarihi kapalı çarşıların esnafı tarafından memnuniyetle karşılandı.
Edirne # 07 Ocak 2017 Cumartesi 07:30

İyi ve ahlaklı esnaflık öğretileri yanında yardımseverliği de özünde barındıran Ahilik felsefesinin, Ahilik ve Esnaf Fonu ile yeninden canlanacağını düşünen Arasta, Bedesten ve Alipaşa çarşılarının esnafı, Başbakan Binali Yıldırım tarafından detayları açıklanan uygulamanın can suyu olacağına inanıyor.

Tarihi Alipaşa Çarşısı Dernek Başkanı Yılmaz Sanış, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Osmanlı'nın bugünkü AVM'leri andıran kapalı çarşıları 500 yıl önce yaptığını ve bu çarşıların günümüzde de ekonominin içerisinde yer aldığını söyledi.

Ahilik geleneğinin tarihi çarşılarda yaşatılmaya çalışıldığını vurgulayan Sanış, "Ahilik yardımlaşma ve toplumun birlik beraberliği için önemli bir gelenektir. Günümüzde de devletimiz Ahiliğin devam etmesi için çalışmalar yapıyor. Son yıllarda esnafımızın sıkıntıları vardı. 'Esnafımıza sahip çıkılmıyor' diyorduk ama devletimizin attığı bu adım esnafa sahip çıkıldığını ortaya koydu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Mehmet Müezzinoğlu esnaf için hazırlanan Ahilik Fonu'nda prim oranının yüzde 3 olacağını ve yüzde 2'sini esnafın, yüzde 1'ini de devletin karşılanacağını belirtti." diye konuştu.

Ahilik fonunun esnafın emniyeti olacağını belirten Sanış, şunları kaydetti:

"Allah göstermesin esnafın işi ters gittiği zaman, iş yerini kapattığında, Ahilik fonu bir nevi işsizlik sigortası gibi kullanılacak. Esnaf yeni bir iş yeri kurana kadar bu fon ona yardımcı olacak. Esnaflarımızın bu fona katılım göstermesi gerekir.

Yarının ne getireceğini bilmiyoruz. Hem bu nedenle hem de durumu kötü olan esnaf arkadaşımıza bu sayede yardımcı olmuş olacağız. Ahilikte zor durumda olan esnafa diğer esnaflar yardım edermiş, bunu fonla yapmış olacağız. Esnaf olarak bu konuya sahip çıkmamız gerektiğini düşünüyorum."

Sanış, fonun Ahilik kültürünü de yaşatma anlamında önemli tarihi bir adım olduğunu vurguladı.

- "AHİLİK GÜNÜMÜZE UYARLANDI"

Tarihi Bedesten Çarşısı Dernek Başkanı Hakan Fındıklı ise Ahilik ve Esnaf Fonu'nun geç kalınmış bir adım olduğunu aktardı.

Esnafın Bağ-Kur'dan başka sosyal güvencesi olmadığını dile getiren Fındıklı, "Tarihte uygulanan Ahilik geleneği bu yolla canlanacak ve hareketlenecek. Başbakanımızın yaptığı fon açıklaması esnafımızı sevindirdi. Bu fona üç yıl katkıda bulanan bir esnaf işleri bozulduğunda fondan yararlanabilecek. Yani bu esnafın kaskosu olacak." şeklinde konuştu.

Devletin esnafın ticari gelişimi için önemli adımlar attığını söyleyen Fındıklı, Ahilik geleneğinin de fonla günümüze uyarlandığını vurguladı.

Esnaf Mehmet Ali İpek ise bin yıllık ahilik geleneğinin devletin fon uygulamasıyla canlandığını söyledi.

Türk esnafının yardımsever olduğunu dile getiren İpek, "Kamuoyunda duyduğumuz ve anladığımız kadarıyla sayın bakanımız Mehmet Müezzinoğlu'nun açıklamalarından dolayı mutluluk duyduk bir esnaf olarak. Hükümetimizin de destekleriyle inşallah bu fon ileride  esnafımıza daha da faydalı olacaktır." diye konuştu.

aa

Bu haber 105 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
Eski emniyet müdürü tutuklandı
Edirne'de Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik operasyonda gözaltına alınan eski emniyet müdürü tutuklandı. 
18.01.2017 07:30
Edirne'de trafik kazası: 2 yaralı
Edirne'nin Keşan ilçesindeki trafik kazasında 2 kişi yaralandı.
18.01.2017 07:30
Milli Eğitim’de siber duyarlılık projesi
Edirne Milli Eğitim Müdürlüğünün konsorsiyum koordinatörü olduğu Siber Duyarlılık Projesi'nin ilk toplantısı ile başladı.
18.01.2017 07:30
Edirne’den HDP’li Paylan hakkında suç duyurusu
Büyük Birlik Partisi (BBP) Edirne İl Başkanı Arif Köroğlu ve bazı vatandaşlar, HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu.
18.01.2017 07:30
Maden ocağında göçük: 1 işçi öldü
Edirne'nin Keşan ilçesinde özel bir maden ocağında meydana gelen göçükte bir işçi hayatını kaybetti.
17.01.2017 07:30
‘Gerçeğini de yaparlar’!
16.01.2017 07:23
FETÖ’den 40 sanığın yargılanmasına devam edildi
11.01.2017 07:27
‘Kaçak geçiş’ nöbeti!
09.01.2017 07:01
Hayvancılara 248 milyon TL ödeme
AK Parti Edirne Milletvekili Rafet Sezen, 2016'da tarım ve hayvancılık alında Edirne'ye 248 milyon lira destekleme ödemesi yapıldığını bildirdi.
07.01.2017 07:30
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter