23 Mayıs 2018 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 24°C
Açık
HABER DETAYI
13 kişi gözaltında
58 kişi aranıyor!
Kırklareli # 12 Ocak 2017 Perşembe 07:30

Kırklareli Cumhuriyet Başsavcısı İlyas Yavuz, Kırklareli’de FETÖ soruşturması kapsamında 233 kişinin tutuklandığını, 13 kişinin gözaltında olduğunu, 58 kişinin ise arandığını söyledi. Başsavcı, FETÖ şüphelileri hakkında 24 ayrı iddianame hazırlandığını belirtti.

Haber Merkezi

Kırklareli Cumhuriyet Başsavcısı İlyas Yavuz, FETÖ/PDY ve darbeye teşebbüs soruşturmaları kapsamında şu ana kadar 233 kişi hakkında tutuklama kararı çıktığını ve cezaevine gönderildiğini, gözaltında bulunan 13 kişinin işlemlerinin devam ettiğini açıkladı.

Başsavcı Yavuz, son günlerde, bazı basın ve yayın organları ile özellikle birtakım sosyal medya hesapları üzerinden kamuoyunu yanıltıcı, provoke edici ve yürütülen soruşturmalara yönelik çelişki yaratacak paylaşımlar yapılmakta olduğunu belirerek; ‘Bu paylaşımlarda bazı FETÖ üyesi şahıslar hakkında işlem yapılmadığı, bunların korunduğu, bazılarının ise keyfi biçimde serbest bırakıldığı şeklinde, gerçek dışı ithamlar dile getirilmektedir. Ayrıca, “Şu kişi neden dışarıda, neden serbest kaldı, şu kişi hakkında neden hala işlem yapılmadı?" şeklinde söylemlerle algı operasyonları yapılmakta ve maalesef buna bazı kişi ve kuruluşlar da alet edilmektedir. Öncelikle bilinmelidir ki Türkiye Cumhuriyeti Devleti; yaşadığı tüm alçakça, haince ve kural tanımaz saldırıya rağmen, hukuka ve insan haklarına saygılı, somut delillerle hareket eden, kin ve düşmanlıkla asla işlem yapmayan, siyasi ve politik hiç bir baskı altına girmeyen ve sadece milletin emrinde

olan bir yargı teşkilatına sahiptir. Bu unsurlar başta FETÖ/PDY, DEAŞ, PKK, DHKP-C vb. olmak üzere milli güvenliğimize karşı tehdit oluşturan tüm örgütlere karşı sürdürülen mücadelede de geçerlidir. Gerçek dışı ithamları kendine iş edinmiş ve kullanıcısı belli olmayan birtakım sosyal medya hesaplarının, aslında kimlere ve neye hizmet ettiği bellidir. Toplumdaki algıyı neden devletin aleyhine çevirmeye çalıştıkları da hainliklerinin ispatıdır’ dedi.

‘FETÖ KARŞITI GİBİ DURANLAR…’

Başsavcı Yavuz ayrıca, bu kişilerin FETÖ karşıtı gibi durup, özünde bu terör örgütüne bağlı kalmaya devam eden kişiler olduğunu belirtti.

Yavuz; ‘Ayrıca bildiklerini iddia ettiği konuları dile getirmek için ismini, cismini ve fiili varlığını gizlemeyi tercih eden bu kimseler; hala medet umdukları FETÖ’ye sadakat gösterisi yapmak uğruna, gerçekleri inanılmaz derecede çarpıtıp, bu uğurda ilgisiz kişileri hedef göstermeye, toplumu yanıltmaya çalışmaktadır. Bu kişiler sözde FETÖ karşıtı gibi durup, özünde bu terör örgütüne bağlı kalmaya devam etmektedir. Sosyal medyadan gerçek dışı yorumlarla etki yaratacağını düşünenler, birilerinin kuklası ve piyonu olmuş ve hayatını böyle sürdürmeye mahkum aciz kişilerdir. Türkiye Cumhuriyeti Yargı Teşkilatı sadece hukukun terazisine bağlı olup, milletin emrindedir ve sadece milletine hesap vermekle yükümlüdür. Delillerle işlem yapar, kin ve garez ile hareket etmez. Elinde bilgisi ve belgesi olanın müracaat edeceği tek yer Türk Yargısıdır’ ifadelerini kullandı.

‘ELİNDE BİLGİ BELGE OLANLAR TÜRK YARGISINA YARDIMCI OLSUN’

Yavuz şunları kaydetti; ‘Sosyal medya hesapları üzerinden isimsiz, imzasız yorum ve haberlerle iş ve işlem yapılmasını beklemek beyhude bir bekleyiştir. Elinde bilgi, belge ve delili olanların, altına imzasını da atarak Türk Yargısına yardımcı olması gerekmektedir. Mesnetsiz girişimlerle, sadece sosyal medya hesaplarından yorum yapmak, elindeki bilgiyi yargıyla paylaşmamak, devlete yapılan en büyük ihanettir, FETÖ’ye edilen bir hizmettir’

233 KİŞİ TUTUKLANARAK CEZAEVİNE GÖNDERİLDİ

Başsavcı İlyas Yavuz, Kırklareli’de bugüne kadar yürütülen FETÖ ve darbe girişimi soruşturmaları ile ilgili sayıları da paylaştı.

Yavuz, Kırklareli Cumhuriyet Başsavcılığı’nca başlatılan FETÖ/PDY ve darbeye teşebbüs soruşturmaları kapsamında şu ana kadar 855 kişi hakkında işlem yapıldığını, bu kişilerden 233 kişi hakkında tutuklama kararı çıktığını ve cezaevine gönderildiğini belirtti.

227 kişi hakkında adli kontrol kararı verilirken, gözaltına alınanlardan

252 kişinin serbest bırakıldığını belirten Yavuz, halen gözaltında bulunan 13 kişinin işlemlerinin devam ettiğini söyledi.

ARANAN 58 KİŞİ VAR

Yavuz, halen yakalamalı olarak aranan kişi sayısınin ise 58 olduğunu söyledi.

Tutuklu bulunanlardan 72 kişinin kanunun gerektirdiği şartlar çerçevesinde tahliye edildiğini belirten Başsavcı Yavuz; ‘Operasyonlar hız kesmeden hak, hukuk ve adalet çerçevesinde ve şeffaf bir şekilde devam etmektedir. Bunun yanı sıra şu ana kadar Kırklareli Cumhuriyet Başsavcılığımızca soruşturmaları tamamlanan bir kısım şüpheliler hakkında 24 ayrı iddianame mahkemelere gönderilmiş olup, yargılamalar en kısa sürede başlayacaktır’ dedi.

 

 

Bu haber 1274 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter
xx