23 Haziran 2018 Cumartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 21°C
Kapalı
HABER DETAYI
‘Kotanın kalkması fabrikanın açılacağı anlamına gelmez’
CHP Edirne Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu; ‘Dolayısıyla kotanın kaldırılmış olması fabrikanın açılacağı anlamına gelmemektedir. Eskiden olduğu gibi pancar üretimi 100 bin tonu aşarsa fabrika açılacaktır’ dedi.
Edirne # 23 Ocak 2017 Pazartesi 11:41

Gaytancıoğlu, AK Parti’li milletvekillerinin açıklamasında Alpullu Şeker Fabrikası'nın açılacağı yönünde bir bilgi olmadığını söyleyerek; ‘AKP milletvekilleri yaptıkları ortak yazılı açıklamada özetle daha önce 35 bin ton ile sınırlı olan Şeker Pancarı kotasının Şeker Fabrikaları Genel Müdürü Ergin İçenli ile yapılan görüşmeler neticesinde,  esnetildiğini belirtmişlerdir. Geçtiğimiz yıllarda da Alpullu Şeker Fabrikası'nın çalışması için 35 bin ton kota konulmuştu. Ama  fabrika  35 bin tonla  çalışamamaktadır. Bundan dolayı da fabrika kapatılmıştı. Geçen yıl Trakya olarak 65 bin tona ulaştık. Fakat bu rakam da 100 bin tonu aşmaması nedeniyle Alpullu Şeker Fabrikası yine açılmamıştır. Toplanan şeker pancarı Eskişehir'deki fabrikaya götürülmüştür. Dolayısıyla kotanın kaldırılmış olması fabrikanın açılacağı anlamına gelmemektedir. Eskiden olduğu gibi pancar üretimi 100 bin tonu aşarsa fabrika açılacaktır. Maalesef AKP'li milletvekillerinin söz konusu açıklamasında Cumhuriyetin ilk kalkınma hamlelerinden biri olan Alpullu Şeker Fabrikası'nın açılacağı yönünde bir bilgi yoktur. Ne yazık ki Trakya'mız  için çok önemli olan Alpullu Şeker Fabrikası dört yıldır kapalıdır’ dedi.

‘FİYAT KANDIRMACASI’

Gaytancıoğlu şöyle devam etti; ‘AKP vekilleri üreticilerimizin pancar ekmesini istemektedir. Ancak bu partilerinin izlediği tarım politikaları ile olanaklı değildir. AKP Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım Partisinin 8 Kasım 2016 tarihli grup toplantısında Şeker pancarının 2017 avans alım fiyatını ton başına 210 TL olarak belirlemiş  ve kamuoyu ile paylaşmıştı. Ancak üreticilerimiz 2016 yılının taban fiyatlarının açıklanmasını bekliyordu. Maalesef hükümet  2016 yılı ürün fiyatında  hiçbir artış yapmamış, 2017 yılının fiyatını sanki 2016 yılının fiyatıymış algısı yaratılarak açıklamıştı. O zaman da şeker pancarı üreticisine "fiyat kandırmacası" yapılmıştı ve üreticilerimiz  hayal kırıklığına uğramıştı.  Görünen odur ki Alpullu Şeker Pancarı Fabrikası'nın açılması konusunda da üreticilerimiz hayal kırıklığına uğrayacaklardır. 2017 yılı taban fiyatı olan 210 TL'de üretim maliyetlerinin her geçen yıl arttığı dikkate alınırsa çok düşük bir fiyattır. Çiftçimizin şeker pancarı ekmesi için ektiği pancardan para kazanması gerekmektedir. Fakat 210 TL taban fiyatı beklentililerin altındadır. Düşük fiyatın yanı sıra Üreticilerimizin şeker pancarı üretimi yapabilmesi için AKP hükümetinin Nişasta Bazlı Şeker sevdasından vazgeçmesi gerekmektedir. Tüm bu nedenlerden dolayı pancar üreticilerimizin AKP iktidarından beklentisi daha yüksek taban fiyatı ve Türkiye’nin şeker ihtiyacının ekonomiye katma değer sağlayan, istihdam yaratan, hayvansal üretime ciddi olarak kaynak sağlayan ve de GDO'lu olmayıp sağlıklı olan şeker pancarından sağlanmasının önünü açacak icraatlardır’.

Bu haber 2715 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter
xx