19 Ekim 2017 Perşembe
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 21°C
Parçalı Bulutlu
HABER DETAYI
‘Hızlı Tren ihalesi bu yıl’
Tekirdağ # 31 Ocak 2017 Salı 07:18

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Tekirdağ ziyaretinde Kapıkule Hızlı Tren Projesi ve 1915 Çanakkale Köprüsü ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, "İnşallah 1915 Çanakkale Köprüsü sadece Çanakkale'yi değil Edirne'yi Tekirdağ'ı, Kırklareli'ni özellikle Trakya bölgesinin ekonomisini, sanayisini kalkındıracaktır. Çünkü Marmara Denizi'nin etrafını ring haline getirmiş olacağız. Osmangazi Köprüsü, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Çanakkale Köprüsü ve bunların bağlı olduğu otoyollar bölgenin kalkınmasını sağlayarak ileriye taşıyacaktır." dedi.

Arslan, AK Parti Hayrabolu İlçe Danışma Kurulu Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin son 14 yılda kat ettiği mesafeyi dünyanın gıpta ile izlediğini söyledi.

Türkiye'nin ilerlemesini ve başarısını dünya mazlumlarının zevkle izlediğini ve dua ettiğini ancak bazılarının da bu başarıları çekemediğini ifade eden Arslan, "Çekemeyenler de bize her alanda çelme takmak için bizim başımıza çoraplar örmek için boş durmuyorlar. Onlar boş durmazken onlara maşalık eden, onlara alet olan, onlara hizmet eden ne yazık ki içimizden hainler çıkıyor. FETÖ'sü çıkıyor, PKK'sı çıkıyor, DAEŞ'i, YPG'si, PYD'si, DHKP-C'si

HIZLI TREN İHALESİ BU YIL!

Bakan Arslan, Trakya'nın ecdat kanıyla sulanmış altın değerinde bir bölge olduğunu ifade etti.

Trakya'nın Avrupa ile Asya'yı birbirine bağlayan köprü konumunda olduğunu aktaran Arslan, ‘Dünyanın başka yerinde böyle bir coğrafya yok. Dünyada hiç bir yerde 3 kıtayı birbirine bağlayan başka bir toprak yok’ şeklinde konuştu.

Türkiye'de hızlı tren projelerini devam ettirdiklerini dile getiren Arslan, şu ifadeleri kullandı: ‘25 bin kilometre bölünmüş yol yaptık. Bununla da yetinmedik. Dünyanın sekizinci Avrupa'nın altıncı yüksek hızlı trenine sahip ülkesi haline geldik. Edirne'den, Kapıkule'den, Tekirdağ'dan İstanbul'a oradan da Kars'a gidecek hızlı tren projelerini devam ettiriyoruz. Bu projelerden birisi de Halkalı-Çerkezköy ve Kapıkuleye giden hızlı tren projesinin bu sene inşallah inşaatına başlayacağız ve ihalesini yapacağız. ‘Marmaray'ı yapacağız denizin altından gideceğiz. Avrasya'yı yapacağız denizin altından gideceğiz. Eskiler de söylüyordu ama onlar sadece söylüyordu. AK Parti söylemekle kalmıyor. Her söylediğini gerçekleştiriyor.’

‘MARMARA DENİZİNİN ETRAFINI RİNG HALİNE GETİRMİŞ OLACAĞIZ’

Bakan Arslan, Yavuz Sultan Selim Köprüsü gibi, İstanbul ve İzmir'i otoyolla bağlayan Osmangazi Köprüsü gibi 1915 Çanakkale Köprüsü'nü de yapacaklarını söyledi.

1915 Çanakkale Köprüsü'nün Türkiye'nin gurur projelerinden biri olduğunu belirten Arslan, "Çanakakkale'yi, Trakya'yı Anadolu'ya 1915 Çanakkale Köprüsü'ne bağlayacağız. Onu da otoyollarla Tekirdağ üzerinden İstanbul ve Avrupa'ya bağlayacağız dedik', demekle kalmadık üç gün önce ihalesini yaptık" şeklinde konuştu.

Türkiye'nin büyük projelere imza atmasını dünyanın hayretle izlendiğini söyleyen Arslan, şu ifadeleri yer verdi:

"Herkes hayretle bakıyor. Türkiye bu kadar batırılmaya çalışılırken Türkiye'nin ekonomisini bu kadar zayıf göstermeye çalışıyorken bu Türkler 10 milyar Türk lirası üzerindeki bir ihaleyi gözlerini kırpmadan gerçekleştiriyorlar diye gıpta ile izliyorlar. İnşallah 1915 Çanakkale Köprüsü sadece Çanakkale'yi değil Edirne'yi, Tekirdağ'ı Kırklareli'ni özellikle Trakya bölgesinin ekonomisini, sanayisini kalkındıracaktır. Çünkü Marmara Denizi'nin etrafını ring haline getirmiş olacağız. Osmangazi Köprüsü, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Çanakkale Köprüsü ve bunların bağlı olduğu otoyollar bölgenin kalkınmasını sağlayarak ileriye taşıyacaktır."

Toplantının ardından Hayrabolu'dan ayrılan Bakan Arslan, Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan,  Kırklareli Valisi Esengül Civelek, AK Parti Tekirdağ Milletvekilleri Mustafa Yel, Ayşe Doğan ve Metin Akgün, AK Parti Kırklareli Milletvekilli Selahattin Minsolmaz ile Muratlı ilçesindeki çevreyolu şantiyesinde incelemelerde bulundu.

AA

Bu haber 3136 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
Trakya’nın en büyük et kombinası yapılacak!
18.10.2017 07:50
Bu heykeller tanıdık!
Lüleburgaz’da daha önce 4 kez düzenlenen Taş Heykel Sempozyumu, bu yıl üçüncü kez Tekirdağ’da gerçekleştirildi.
16.10.2017 07:09
Yumurtası 25 lira!
Tekirdağ'da hobi olarak tavuk yetiştiriciliğine başlayan Ümit Öveç'in beslediği siyah renkli Ayam Cemani cinsi tavuklar, görünüşlerinin yanı sıra yüksek fiyatlarıyla da dikkati çekiyor.
11.10.2017 07:33
19 yaşında canından oldu!
18.09.2017 07:19
Takla atan araçta 4 yaralı!
18.09.2017 07:19
1’i bebek 5 yaralı!
18.09.2017 07:18
Süleymanpaşa’ya Tarihi Kentler Birliği’nden ödül!
18.09.2017 07:16
Duran tıra çarptı: 2 yaralı!
18.09.2017 07:28
Kapaklı’da silahlı kavga: 1 ölü!
16.09.2017 07:54
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter