23 Mayıs 2018 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 24°C
Açık
HABER DETAYI
‘Çernobil’ paniği! 160 kişi hastanelik!
Çerkezköy’de reçine üreten bir fabrikada kimyasal reaksiyon sonucu çıkan yangın sonucunda 40 işçi hastaneye kaldırıldı. Kapkara dumanların göğe yükseldiği yangının ardından 120 kişi de solunum sıkıntısı nedeniyle hastanelere başvurdu.
Tekirdağ # 13 Nisan 2017 Perşembe 07:48

Çerkezköy ilçesinde Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren bir fabrikada meydana gelen kimyasal reaksiyondan etkilenen 40 işçi hastaneye kaldırıldı. 120 kişi de çeşitli hastanelere başvurdu.

Alınan bilgiye göre, Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi'nde reçine üreten bir fabrikanın kazanında aşırı ısınmadan dolayı meydana gelen kimyasal reaksiyon sonucu yangın çıktı. Durumun bildirilmesi üzerine olay yerine gelen özel kıyafetli itfaiye ekipleri, yangını kontrol altına alarak söndürdü.

Bu arada kimyasal reaksiyondan etkilendiği öğrenilen 40 işçi, ambulanslarla hastanelere sevk edildi.

Çevredeki diğer fabrikalar da paydos ederek işçileri evlerine gönderdi.

Çerkezköy Kaymakamı Atilla Selami Abban, Belediye Başkanı Vahap Akay, İlçe Emniyet Müdürü Murat Ogan ve Organize Sanayi Bölgesi Müdürü Mehmet Özdoğan olay yerinde incelemelerde bulundu.

Yangında dumandan etkilenerek ambulanslarla hastaneye kaldırılan 40 işçi ile daha sonra hastanelere başvuran 120 kişiden 37'si, tedavilerinin ardından taburcu edildi. 

"OLAY KONTROL ALTINA ALINDI" 

Çerkezköy Kaymakamı Abban, AA muhabirine yaptığı açıklamada, olayın kontrol altına alındığını söyledi. 

Abban, kimyasal bir sızıntının söz konusu olmadığını belirterek, "Bir kazanın kimyasal reaksiyon neticesi aşırı ısınmasından meydana gelen bir duman. Olay kontrolümüz altında. Soğutma çalışmaları da bitti. Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü ve ekipler, yerinde incelemeler yapıyor. Dumandan etkilenen işçiler hastanelere kaldırıldı." diye konuştu.

 "YANILTICI HABERLERE VATANDAŞLARIMIZ İTİBAR ETMESİN" 

Tekirdağ Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, olayın Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyet gösteren boya-kimya fabrikasında gerçekleştiği hatırlatıldı. 

Bazı basın yayın organlarında çıkan doğru olmayan haberlere itibar edilmemesi gerektiği vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi: 

"İlimiz Kapaklı İlçesi Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren boya-kimya fabrikasında, 12 Nisan'da saat 06.30 sıralarında teknik bir arıza nedeniyle yangın meydana gelmiş olup, yangın itfaiye yetkililerince kontrol altına alınmıştır. Soğutma çalışmaları devam etmektedir. AFAD tarafından bölgede gerekli ölçümler yapılmış olup, çevreye ve insan sağlığına zarar verecek herhangi bir maddeye rastlanmamıştır. Bazı basın organlarında yer alan yanıltıcı haberlere vatandaşlarımızın itibar etmemesi hususu kamuoyuna duyurulur."

"EN BÜYÜK TESELLİMİZ, HERHANGİ BİR CAN KAYBI OLMAMASIDIR"

Fabrikaya gelerek incelemede bulunan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, yaptığı açıklamada, olayın kontrol altına alındığını belirterek, "Kimyasal reaksiyon sonucu meydana gelen yangında zehirlenen işçiler hastanelere kaldırıldı. Birçoğu ayakta tedavi edilerek taburcu edildi. Çok şükür, çok büyük boyutlarda olmadığını öğrendik. Çalışanlara geçmiş olsun." diye konuştu.

Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesinde reçine üretimi yapan Boytek Reçine Boya ve Kimya Sanayi şirketinden yapılan açıklamada, olayın teknik bir aksaklıktan meydana geldiği bildirildi.

Fabrikada soğutma çalışmalarının sürdüğü aktarılan açıklamada, "12 Nisan'da saat 06.30 sularında Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesinde bulunan polyester reçine üretimi yapılan firmamızda, niteliğini araştırdığımız teknik bir problem sonucu üretim bölümümüzün sınırlı bir bölümünde yangın oluşmuştur. Firmamıza ait yangın söndürme sisteminin anında devreye girmesi ve Çerkezköy OSB itfaiyesinin hızlı müdahalesiyle yaklaşık yarım saat içerisinde yangın söndürülmüş olup soğutma çalışmalarına devam edilmektedir. Yangın sonucunda oluşan dumanın analizi, AFAD ve yetkili kurumlar tarafından da yapılmış olup toksik etki yaratacak herhangi bir kimyasal bulgusuna rastlanmamıştır. 

Olayın vuku bulmasının ardından maruziyet altında kalan sınırlı sayıda kişinin bölgemizde bulunan hastanelere başvurduğu bilgisi alınmıştır. Hastane yetkililerinden alınan bilgi çerçevesinde, bu kişilerin basit solunum sıkıntıları sebebiyle hafif tedavi altına alındıkları ifade edilmiştir. En büyük tesellimiz, meydana gelen bu olayda herhangi bir can kaybı olmamasıdır. Buna rağmen konuya ilişkin oluşan endişeler sebebiyle tüm kamuoyundan, sanayicilerimizden ve bölgemizde çalışan bütün çalışanlardan özür dileriz." ifadelerine yer verildi.

AA

Bu haber 2336 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter
xx