21 Nisan 2021 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Kırklareli’de ekinezya dikildi!
Lüleburgaz # 18 Nisan 2017 Salı 07:24

Kırklareli’de Itri ve Tıbbi Bitkiler ile Boya Bitkileri Üretiminin Geliştirilmesi Projesi kapsamında 2 üreticinin arazisine ekinezya fidesi dikildi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen Itri ve Tıbbi Bitkiler ile Boya Bitkileri Üretiminin Geliştirilmesi Projesi kapsamında, Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü'nden temin edilen 40 bin adet Ekinezya (Echinacea purpurea) fidesi Merkez İlçe Yündalan Köyü üreticilerinden Hilmi Temiz ile Sedat Koca'nın toplam 5 dekar arazisine dikildi.

EKİNEZYA HAKKINDA

Ekinezya çok yıllık bir bitki olup genel olarak 3–4 yıl verim alınabilir.

Ekinezyanın,  E. purpurea çeşidinin çiçekleri tıbbi amaçlı olarak kullanılmaktadır. Bitkinin çiçek hasadı yapılıp kurutularak pazara sunulur.

EkinEzya, bağışıklık sistemini güçlendirici, soğuk algınlığı ve gribe karşı koruyucu ve iyileşmeyi hızlandırıcı özellikleri ile bilinir.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada; ‘Üreticilerimizin geleneksel yetiştiriciliğine alternatif olarak katma değeri yüksek ürünler arasında yer alan ıtri ve tıbbi bitkilerin, İlimizde arttırılmasına yönelik çalışmalarımız devam etmektedir’ denildi.

 

 

Bu haber 1052 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter