19 Eylül 2021 Pazar
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Kartal’da Niyazi Dedeoğlu imzası!
Lüleburgazlı heykeltıraş Niyazi Dedeoğlu’nun ‘Eşekli Kütüphaneci’ heykeli İstanbul Kartal Meydanı’na yerleştirildi.
Lüleburgaz # 07 Haziran 2017 Çarşamba 09:17

Çınar TÜRKMEN

Lüleburgazlı heykeltıraş Niyazi Dedeoğlu tarafından yapılan ‘Eşekli Kütüphaneci’ heykeli İstanbul’da Kartal Meydanı’na yerleştirildi.

Kütüphane memuru olarak görev yaptığı Ürgüp’te insanların kitap okuması için eşeğiyle köylere kitap taşıyan ve ‘Eşekli Kütüphaneci’ namıyla ünlenen Mustafa Güzelgöz’ün anıtı, Lüleburgazlı heykeltıraş Niyazi Dedeoğlu imzasıyla Kartal’daki yerini aldı.

Heykeltıraş Niyazi Dedeoğlu tarafından bronzdan yapılan 2,5 metre yüksekliğindeki heykelinin açılışına Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, Mustafa Güzelgöz’ün kızı emekli öğretmen Gülten Güzelgöz, torunu Mustafa Güzelgöz, belediye yetkilileri ve vatandaşlar katıldı.

Başkan Öz ve beraberindekiler Eşekli Kütüphaneci Mustafa Güzelgöz Anıtı’nı açtı.

Açılışla ilgili konuşan Başkan Öz, “Anadolu aydınlanmasına çok büyük hizmet vermiş, halkına büyük bir hizmet sunan kişinin heykelini açtık. Bu sadece heykel değil 133. Yüzyılda Hacı Bektaşı Veli ve Mevlana ile başlayan aydınlanma yürüyüşünün Atatürk ile zirveye ulaşan aydınlanmanın ışığıdır. Onu simgeleyen heykelin açılışını yaptık. Anadolu aydınlanmasının devamını diliyoruz. Kesintiye uğramamasını diliyoruz” dedi.

Eşekli Kütüphaneci Mustafa Güzelgöz’ün kızı emekli öğretmen Gülten Güzelgöz de yapılan açılışla ilgili olarak, “Gururluyum böyle bir babanın evladı olmaktan. Herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 

Bu haber 1506 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter