18 Haziran 2018 Pazartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 23°C
Çok Bulutlu
HABER DETAYI
Istrancalar’a ‘Danıştay’ müjdesi!
Güncel Gündem # 10 Haziran 2017 Cumartesi 09:18

Çınar TÜRKMEN

DAYKO Vakfı, Istrancalar’da doğal yaşamın sürmesi için  hukuk mücadelesindeki zaferlerine bir yenisini daha ekledi.

Demirköy ve Balaban köyü arasındaki toplam 2831.75 hektarlık alanda 91 adet sondaj noktasında gerçekleştirilmesi planlanan ‘Bakır Madeni Arama Sondaj Çalışması’ projesine, Kırklareli Valiliği’nin  "Çevresel Etki  Değerlendirmesi Gerekli Değildir" kararına karşı açılan davada Edirne İdare Mahkemesi’nin yürütmeyi durdurup 'ÇED gereklidir' kararı vermesi ve Kırklareli Valiliği'nin yaptığı temyiz başvurusu üzerine Danıştay 14'üncü Hukuk Dairesi kararını verdi.

Danıştay, Edirne İdare Mahkemesi'nin kararını oy birliği ile onayıp, mahkeme kararı ve dayandığı gerekçenin hukuka ve usule uygun olup bozulmasını gerektirecek bir sebep bulunmadığından temyiz isteminin reddi ile anılan kararın onanmasına ve karar düzeltme yolunun kapalı olduğuna karar verdi.

DAYKO vakfından yapılan açıklamada; ‘Dayko açmış olduğu davayı kazanarak, Istrancaların en yabanıl ormanlarının yaşama hakkı, yargı güvencesi ile sağlanarak Istrancaların  91 yerden hançerlenmesine engel olunmuştur. Dayko yaşamı doğayı savunmak bir insanlık onuru olarak mücadelesini her zaman sürdürecektir’ denildi.

 

Bu haber 748 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter
xx