26 Nisan 2018 Perşembe
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 17°C
Açık
HABER DETAYI
Vatan Partisi ‘İncirlik’te kararlı!
Kırklareli # 17 Haziran 2017 Cumartesi 13:17

Metin KARAKUŞ/Babaeski

Vatan Partisi Babaeski İlçe Örgütü, ülke çapında yürütülen “İncirlik Üssü ABD’ye Kapatılsın” imza kampanyasına ilişkin bir basın açıklaması da Babaeski de gerçekleştirdi.

İlçenin Hacı Hasan Mahallesi, Adil Onat Caddesi’nde gerçekleştirilen basın açıklamasına, Vatan Partisi Babaeski İlçe Başkanı Zeki Metin, Vatan Partisi Kırklareli İl Yönetim Kurulu Üyeleri Hüseyin Baskın, Servet Şenyiğit, Vatan Partisi Lüleburgaz İlçe Başkanı Selda Kılıç, Vatan Partisi Babaeski İlçe Sekreteri Ekrem Karaca ve Vatan Partisi Üyeleri katıldı.

Vatan Partisi Babaeski İlçe Başkanı Zeki Metin tarafından okunan basın açıklamasında;

‘İnşasına Türkiye’nin NATO üyeliğinden bir yıl önce 1951 yılında başlanan üs 1954’te açıldı. ABD askeri kaynaklarına göre bugün burada 2500 civarında ABD askerinin bulunduğu belirtiliyor. NATO kapsamında NATO’ya dâhil ülkelerde burada birlik konuşlandırıyor. Türkiye’de burada küçük bir birlik bulunduruyor. Bu alanın hukuki statüsüyle ilgili bugüne kadar beş uluslararası anlaşma yapıldı. Şu anda geçerli olan ABD ile Türkiye arasında 1980 yılında imzalanan anlaşmadır. Buna göre üs Türkiye’nin malıdır. ABD’de faaliyetlerini NATO çerçevesinde yapma koşulu ile buradadır. Ne yazık ki ABD burayı bir NATO üssü değil de kendi üssü gibi kullandı ve kullanmayı sürdürüyor. ABD’nin son olarak 15 Temmuz Darbe Girişimi’ne incirlik üssünden büyük bir destek verdiği bilinmektedir. İncirlik’teki 10.cu Tanker Üs Komutanı Tuğgeneral Bekir Ercan Van darbe girişimine destek verdiği için tutuklanan isimler arasında yer aldı. O dönemde hükümete yakın yayın organları darbe girişiminin İncirlik üssünde planlandığını ve ABD destekli olduğunu ortaya koymuşlardır. Vatan Partisi olarak biz bu darbe kalkışımını,  darbe girişiminin ilk dakikalarında halkımıza canlı yayında duyurduk ve bilgilendirdik. Bunun yanında PKK/PYD ve YPG ye verdiği desteklerde, yaptığı silah yardımlarıyla sabittir. Bu nedenle bugüne kadar Türkiye Cumhuriyetine hiçbir katkısı olmayan ve hep Türkiye Cumhuriyetinin parçalanmasına ve bölünmesine dair plan ve projelerin üretildiği bu üs, daha önce kapatıldığı gibi bir daha hiç açılmamak üzere kapatılmalıdır’ denildi.

Basın açıklamasının sonunda Vatan Partisi Babaeski İlçe Örgütü Üyelerince, “Eşkıya Yatağı İncirliğe El Konsun” sloganı atıldı.

Vatan Partisi Babaeski İlçe Örgütü, tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına gönderilmek üzere düzenlenen “İncirlik Üssü ABD’ye Kapatılsın” imza kampanyasına yaklaşık 100 kişi katıldı.

Bu haber 603 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter