26 Nisan 2018 Perşembe
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 17°C
Açık
HABER DETAYI
‘Lüleburgaz'da daha büyük olaylar olabilirdi’!
15 Temmuz darbe girişimi kapsamında 65. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı’ndan 81 eski askeri personelin yargılandığı davada eski Yarbay Latif Ç. savunma yaptı. Eski Yarbay, o gece taburun başında olmasaydı Lüleburgaz’da çok daha büyük olaylar olabileceğini, tabur personelinin vatandaşlar tarafından tahrik edildiğini söyledi.
Kırklareli # 19 Haziran 2017 Pazartesi 07:27

Kırklareli’de 81 sanığın yargılandığı ‘darbe girişimi’ davasının Cuma günkü duruşmasında eski yarbay Latif Ç. savunma yaptı.

Tabur personelinin tamamen emir komuta zinciri kapsamında hareket ettiğini aktaran Latif Ç., tabur personelinin hiçbir suçunun olmadığını iddia etti.

‘LÜLEBURGAZ'DA DAHA BÜYÜK OLAYLAR OLABİLİRDİ’

Çıkan taburun başında kendisinin bulunmasının büyük bir şans olduğunu savunan Latif Ç., ''Eğer taburun başında ben olmasaydım Lüleburgaz'da daha büyük olaylar olabilirdi. Taburun başında olmam büyük bir şanstır. O gece ben orada olduğum için kimsenin burnu bile kanamamıştır. Bu durum göz önünde bulundurulmalıdır.'' dedi.

‘VATANDAŞLAR TAHRİK ETTİ’

Latif Ç., tabur personelinin yaşanan olaylar sırasında vatandaşlar tarafından tahrik edildiğini öne sürerek hiçbir olumsuzluğun yaşanmadığını belirtti.

Taburun darbeyi desteklemek değil, KOKTOD kapsamında darbeyi bastırmak amacıyla çıkış yaptığını iddia eden Çiçek, savunmasını şu şekilde sürdürdü:

''İddia makamının mütalaası akla mantığa terstir. O gece vatan için çıkmıştık. Şimdi ise vatan hainliği ile suçlanmaktayız. Tabur personelim emir komuta zinciri içerisinde hareket etmiştir. Onların bütün hukuki sorumluluğu bana aittir. Benim taburum günah keçisi seçildi. Darbe gecesi yaşanan küçük bir olay abartılmaktadır. Bütün darbeyi benim tabur personelim planlamış gibi gösteriliyor. F-16'ları benim tabur personelim mi uçurdu, tankları vatandaşın üzerine benim tabur personelim mi sürdü? Ağır aksak da olsa adaletin tecelli edeceğine inancım tamdır. Adalet bu salonda bulunan herkese bir gün lazım olacaktır. Kimseden merhamet beklemiyorum. Sadece adaletin tecelli etmesini talep ediyorum.''

3 gün süren duruşmada, 33 sanığın savunmaları ile 5 tanığın ifadeleri tamamlandı.

Duruşmanın ardından tutuklu sanıklar, geniş güvenlik önlemleri altında ceza infaz kurumu ring araçlarına bindirildi.

Duruşmaya 20 Haziran Salı günü devam edilecek.

AA

Bu haber 7790 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter