18 Haziran 2018 Pazartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 23°C
Çok Bulutlu
HABER DETAYI
Açlık grevindeki Gülmen ve Özakça’ya beyaz balon!
Eğitim-Sen Lüleburgaz Şubesi, açlık grevlerini cezaevinde sürdüren Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için basın açıklaması yaptı.
Lüleburgaz # 19 Haziran 2017 Pazartesi 07:33

Tevfik İŞÇİ

Kanun Hükmünde Kararname ile mesleklerinden uzaklaştırılan akademisyen Nuriye Gülmen ve ilkokul öğretmeni Semih Özakça’nın açlık grevlerinde kritik eşik olan 100'üncü gününe girmesi dolayısıyla Lüleburgaz’da basın açıklaması yapıldı.

Uğradıkları haksızlığın son bulması ve işlerine iade edilme talebiyle başlattıkları açlık grevi devam ederken 23 Mayıs günü gözaltına alınıp sonrasında tutuklanarak cezaevine konan Gülmen ve Özakça'nın sağlık durumları için oldukça kritik bir evreye girildiği belirtildi.

Üçgen Park’ta düzenlenen basın açıklamasında Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’ya yapılan zulüm, haksızlık ve hukuksuzluğun katlanarak arttığı ifade edildi.

‘2 İNSAN GÖZ GÖRE GÖRE ÖLÜME GİDİYOR’

Açıklamayı Eğitim-Sen Lüleburgaz Şubesi’nden Fatoş Günaçar okudu.

Günaçar; “Muhalefet partilerinin başkanları ve milletvekilleri, gazeteciler, belediye başkanları, akademisyenler, sanatçılar, öğrenciler, emekçiler, kadınlar, gençler kısaca hükümetin politikalarını eleştiren ve muhalif duruş sergileyen herkes çeşitli düzeylerde baskı ve tehditle karşılaşıyor. Çünkü herkesi susturmak ve sindirmek istiyorlar. Muhalif ekranların karartılması, derneklerin, gazete ve dergilerin kapatılması, sosyal medyadaki eleştirel ifadelere dahi dava açılarak sosyal medya hesaplarının kapatılması iktidar sahiplerinin hakikatin gücü karşısında kapıldığı korkuyu gösteriyor. Dolayısıyla sadece muktedire yakın olmayı kendinde bir vasıf olarak görenlerin konuşmasını, “ver mehteri” şovlarıyla toplumu sığ bir ideolojik propagandayla teslim almayı arzuluyorlar. Irkçılık yaparak, dini duyguları sömürerek iktidarlarını korumak istiyorlar. Böylesi bir tabloda OHAL ve KHK’ler ile haksız ve hukuksuz biçimde ihraç edilen, işsiz bırakılan yüz binin üzerinde insanı ve ailelerini açlıkla terbiye etmeyi, sahip oldukları gücün karşısında boyun eğdirmeyi hedefliyorlar. Bu nedenledir ki “işimi geri istiyorum” diyerek süresiz, dönüşümsüz açlık grevine başlayan ve açlık grevinde 100. güne giren Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’yı da gözler önünden kaçırmak, bir hakikatin dile gelmesini engellemek istiyorlar. Sağlıklarının bozulmasına, yaşamlarının ciddi anlamda tehdit altında olduğuna aldırmaksızın hükümet nezdinde yapılan tek şey, aynı sığlıkla ve yalana dayalı propagandalarla gencecik iki insanın göz göre göre ölüme sürüklenmesi oluyor. Üstelik her fırsatta “Gözleri var görmezler, kulakları var duymazlar, dilleri var hakikati konuşmazlar” nidasıyla dolaşanlar, “gözleri kapalı olarak gündüz dolaşmakta” ve gencecik iki insanın sağlığını yitirmesi, ölüme sürüklenmesi pahasına OHAL hukuksuzluklarında ısrarcı olmakta, çözüm üretmek yerine sorunu büyütmeyi tercih etmektedir. Eğitim-Sen olarak hükümete yaptığımız çağrımızı yineliyoruz. Gözleriniz var görün, kulaklarını var duyun! Üyelerimiz Semih Azakça ve Nuriye Gülmen’in hemen serbest bırakılması taleplerinin süratle karşılanarak yaşamlarına sağlıklı biçimde devam edebilmelerini istiyoruz. Ayrıca KESK’e bağlı sendikaların, sendikal faaliyetleri nedeniyle hukuksuzca tutuklanmış olan yaklaşık 70 kamu emekçisinin de serbest bırakılması ve haksız, hukuksuz biçimde ihraç edilen tüm kamu emekçilerinin görevine iade edilmesini istiyoruz’ dedi.

Basın açıklaması sırasında çeşitli sloganlar atan grup basın açıklamasının ardından, üzerinde ‘Nuriye ve Semih’ yazan beyaz balonları göz yüzüne saldı.

Kırklareli CHP Milletvekili Türabi Kayan da basın açıklamasına katıldı.

Bu haber 1026 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter
xx