24 Nisan 2018 Salı
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 27°C
Açık
HABER DETAYI
‘Toprak zaferi’ tescillendi!
Danıştay 14’üncü Dairesi, Kaynarca halkının ‘toprak zaferini’ itiraza kapalı olacak şekilde onadı.
Edirne # 03 Temmuz 2017 Pazartesi 07:40

Çınar TÜRKMEN

2014 yılında Kaynarca’da 1’inci sınıf tarım arazisi ve su kaynaklarının olduğu bölgeden önce kaçak, ardından da izinle toprak alınması üzerine konuyu yargıya taşıyan Kaynarca Belediyesi’ne Danıştay’dan sevindirici haber geldi.

Kaynarca Belediyesi’nin daha önce Edirne Bölge İdare Mahkemesi’nde kazandığı ‘toprak zaferi’ Danıştay’dan da itiraza kapalı olacak şekilde onandı.

Danıştay’ın kararını sosyal medya hesabından duyuran Kaynarca Belediye Başkanı Serdar Türker; ‘Tüm halkımıza, sevgili dostlarımıza ve avukatımız Özgür Üstün’e katkı ve emeklerinden dolayı çok teşekkür ederim. Toprak davası zaferimiz ile ilgili çok önemli bir gelişme oldu. Danıştay da ‘Kaynarca Belediyesi haklıdır’ dedi ve itiraz etme hakkını da kapatarak tarihe geçecek zaferimizi onadı. Topraklarımız için mücadele etmeye başladığımızda ‘Başkan şov yapıyor, reklam yapıyor, bu davayı kazanamaz’ diyenlere çok selamlar gönderiyorum’ dedi.

KAYNARCA’DA NE OLMUŞTU?

2014 yılının Aralık ayında Kaynarca’dan kaçak toprak alan firma için yasal işlem başlatılmış ve firmaya ceza kesilmişti.

Firma bunun üzerine faaliyeti için izinler almış, Kaynarca Belediyesi de o izinlerin iptali için yargıya müracaat etmişti.

Profesörlerden oluşan bilirkişi heyeti, hazırladıkları raporda bölgenin 1. Sınıf tarım arazisi olduğunu yani burada sadece tarım yapılması gerektiğini ayrıca buraların su kaynakları bölgesi olduğunu ve Kaynarca Belediyesi’nin haklı olduğunu rapor etmişlerdi.

Edirne Bölge Mahkemesi’nde aılan davayı Kaynarca Belediyesi kazanmıştı.

Bu haber 514 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter