20 Haziran 2018 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 28°C
Açık
HABER DETAYI
Trakya’nın kültürel mirasına katkı!
Edirne # 04 Temmuz 2017 Salı 07:21

Edirne Sınırötesi Kültürleri Araştırma Derneği (ESKAD) ve Bulgaristan'ın Burgaz şehrinde esnaflara yönelik faaliyetlerde bulunan ALEF Derneği işbirliğiyle başlatılan proje kapsamında her iki bölge arasındaki turizm potansiyelinin artırılması amaçlanıyor.

ESKAD'tan yapılan yazılı açıklamaya göre, "Efsanelerin Yolu - Sürdürülebilir Kültürel Tarihi Turizmin Geliştirilmesi İçin Yeni Ortaklıklar Kurulması" proje çerçevesinde Burgaz'da toplantı gerçekleşti.

ESKAD Başkanı Ersin Demir, projenin temel amacının, bölgedeki kültürel miras alanlarının ve mistik değerlerin farkındalığını yaratmak ve turizmin sürdürülebilirliğine katkı yapmak olduğunu aktardı.

Turizmi farklı açılardan ele almak gerektiğini belirten Demir, şunları kaydetti:

"Bu kapsamda da projemiz için IPA sınırları kapsamındaki bölgelerde efsanevi yerleri keşfetmeyi, bunları anlatmayı ve kamuoyuna farklı açılardan mesaj vermeyi düşündük. Mesela Kırkpınar, mesela Selimiye Camisi'ndeki ters lale, Kıyıköy’deki Ayanikola Manastırı, Dupnisa Mağarası, mesela Istranca Dağları’nın muhteşemliği ve etrafındaki kültürel miras ve antik mistik tarihi alanlar. Bunların içlerinde öyle hikayeler var ki, biz bunları hem görsel, hem de yazılı olarak bu proje kapsamında her iki bölge halkına anlatmayı hedefledik. Buralar için bir çekicilik yaratmayı ve turizme katkı yapmayı amaçlıyoruz." 

AA

Bu haber 712 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter
xx