25 Nisan 2018 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 19°C
Açık
HABER DETAYI
Cavit Dedeoğlu böyle sahada oynayamadı
Spor # 12 Temmuz 2017 Çarşamba 07:20

Tevfik İŞÇİ

Lüleburgaz Belediyesi ve Lüleburgaz Veteran Spor Kulübü Derneği tarafından düzenlenen ‘Yaz Akşamı Yıldızları Futbol Turnuvası Cavit Dedeoğlu Kupası’ açılış töreniyle başladı.

Pazartesi günü turnuvanın ilk maçları öncesinde yapılan açılış töreninde konuşan Belediye Başkanı Emin Halebak, geleneksel hale gelen Yaz Akşamı Futbol turnuvalarının üçüncüsü için bir arada olduklarını belirtti.

Turnuvaya ismini verdikleri Cavit Dedeoğlu’nun büyük bir futbolcu olduğunu belirten Halebak, Lüleburgaz’ın Dedeoğlu gibi birçok insanı içinde barındırdığını kaydetti.

"Bu starları yetiştirmek hepimizin görevidir" diyen Halebak şöyle konuştu:

“Artık geleneksel hale gelen Yaz Akşamı Futbol turnuvalarının üçüncüsü için buradayız. Bu yıl 35 takım oldu. Seneye bu sayı kaç olur bilemiyoruz. Ama biz bundan mutluluk duyuyoruz. Burada biz çocuklarımızın doğru şartlarda spora başlamasını arzu ediyoruz. Onlarda burada abilerini gördüklerinde mutlaka keyif alacak sizin olduğunuz yerde olmayı isteyecekler. Burada mücadele eden birçok oyuncu zaten futbol takımlarında yer alıyor. Bu da onlara hazırlık mahiyetinde olsun. Bir de bu turnuva dostluklara vesile olsun. Turnuvaya ismini verdiğimiz Cavit Dedeoğlu döneminin en iyi futbolcularından biriydi. Lüleburgaz bunun gibi birçok insanı içinde barındırdı. Bunları zaman içinde bizler unuttuk. Ama bu starları yetiştirmek hepimizin görevidir. O nedenle kendi fidanlığımızdan başlayarak, bu sporcuların yetişmesini sağlayacak olanakları hazırlamaya çalışıyoruz. Cavit Dedeoğlu böyle bir sahada hiçbir zaman futbol oynayamadı. Ne mutlu ki bugün bu imkanları hazırladık. Ben bu organizasyona katılan tüm takımları kutluyor ve başarılar diliyorum. Turnuvanın hazırlanmasında emeği geçenleri de kutluyorum.” diye konuştu.

CAVİT DEDEOĞLU KİMDİR

1933 yılında Lüleburgaz’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Lüleburgaz’da, liseyi ise Halkalı Ziraat Meslek Okulu’nda bitirdi. 1959 yılında Ziraat Teknisteni olarak iş hayatına girdi. Futbola 16 yaşında Lüleburgaz’ın ilk spor kulübü olan Yeşilovaspor’da başladı. 6 sezon boyunca Yeşilova’nın en çok gol atan oyuncularından oldu. Yunanistan’ın çeşitli takımlarıyla yapılan maçlardaki başarılarından dolayı, Beşiktaş ve Fenerbahçe gibi büyük futbol kulüplerinin ilgisini çekti. Beşiktaş ile sözlü olarak anlaşmasına rağmen Yeşilova Kulübünün izin vermemesi nedeniyle transfer gerçekleşmedi. Ardından Fenerbahçe Kulübü ile anlaştı. Ancak 1954 yılının Ağustos ayında Yeşilova ile gittiği Yunanistan’daki bir maçta sakatlanmış ve bugün tedavisi çok basit olan bir sakatlık yüzünden futbol yaşamına son vermek zorunda kaldı. Bu kısa süren futbol yaşamına rağmen yeteneğiyle o yılların en ünlü futbolcularından biri olan Dedeoğlu, futbolda bir efsane olmayı başardı.

Bu haber 812 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter