23 Mayıs 2018 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 24°C
Açık
HABER DETAYI
Buğday fiyatları açıklandı : Sonuç fiyasko
Gaytancıoğlu: "AKP’li çiftçiler 110 kuruşa buğday satarken CHP’li çiftçiler 80-85 kuruşa buğday satmak zorunda kaldılar."
Edirne # 14 Temmuz 2017 Cuma 07:16

CHP Edirne Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu  buğday fiyatlarının açıklanmasını "Sonuç fiyasko" diyerek eleştirdi.

Girdi fiyatlarının sürekli arttığını buğday fiyatlarının ise neredeyse hep yerinde seyrettiğini belirten Gaytancıoğlu, "Örneğin 2007’de yani bundan 10 yıl önce 60 kuruş olan 1 kg buğday bugün serbest piyasada 80 kuruşlara alıcı bulabilmiştir. Halbuki aynı yıl 1,5 TL olan mazot fiyatı bugün 4,5 TL’yi aşmıştır. Kısacası üretici geliri sürekli düşmüştür. Buna paralel olarak da buğday ekim alanları sürekli azalmıştır. Günümüzde neredeyse 2 Trakya büyüklüğünde bir tarım alanı ekilmemektedir." dedi.

12 TEMMUZ 2017 KONTROLLÜ DARBESİ

Ak Parti hükümetinin çiftçiyi bitirmeye çalıştığını belirten Gaytancıoğlu şöyle devam etti:

"Nasıl ki, 15 Temmuz darbesinin birçok soru işareti var ise 12 Temmuz 2017’de Tarım Bakanı Faruk Çelik tarafından açıklanan buğday fiyatları da aslında her yıl olduğu gibi bu yılda çiftçiyi bitirme operasyonunun bir parçasıdır. Şöyle ki; 2016’da ekmek yapımında kullanılan 2.sınıf ekmeklik buğdayın TMO alım fiyatı 87 kuruş olarak belirlenmiş iken bu yıl yaklaşık % 8 arttırılarak 94 kuruşa çıkartılmıştır. Halbuki enflasyon oranı % 12’ler civarındadır. Mazot fiyatı geçtiğimiz yıla göre % 14 artmıştır. Geçtiğimiz yıl 3 milyon ton civarında TMO alımı varken bu yıl 1 milyon ton civarında TMO alımı gerçekleşebilecektir. Tüm bunların yanında Ramazan Bayramının 3.günü buğday’daki gümrük vergileri % 135’lerden % 40’lara çekilmiştir.

Bakanlar Kurulu Kararı ile 27 Haziran 2017’de canlı hayvan, karkas et, buğday, arpa ve mısır ithalatında gümrük vergileri düşürülmüştür. Üretici, tüccar, sanayici alınan kararın şaşkınlığını yaşamaktadır. Kararnamede imzası olan Bakanlar farklı görüşler dile getirmektedir. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, ilerde ortaya çıkacak spekülatif hareketleri önlemeye yönelik bu kararla enflasyonun düşürüleceğini iddia etmekte iken Tarım Bakanı Faruk Çelik vergi indiriminin zamanlamasının yanlış olduğunu söylemiştir."

 

HASAT DÖNEMİNİ BİLMİYORLAR MI?

TMO'nun kontrollü olarak piyasaya geç girdiğini belirten Gaytancıoğlu şöyle konuştu:
"Gümrük vergilerinin düşürülmesi kararı tam hasat döneminde yani Haziran sonunda alınmıştır. Normalde kararlar bayramlarda Resmi Gazete yayınlanmıyor. Fakat bu yıl bayramın son günü bu karar Resmi Gazete yayınlandı. Bu kararı hazırlayanlar, imzalayanlar hasat dönemini bilmiyor mu?

TMO kontrollü olarak piyasaya geç girdi. Türkiye’de buğday hasadının başladığı ilk bölge Güneydoğu Anadolu ve Akdeniz bölgesidir. Buralarda yani önemli üretici illerden olan Şanlıurfa ve Konya’da hasat Mayıs ayında başladı ve o dönem ithalat kararnamesi çıkmadığı ve piyasada buğday olmadığı için buğday fiyatı 110 kuruşlara kadar alıcı buldu. Ancak CHP’nin kalesi olan Trakya’da buğday hasadı Haziran sonu Temmuz başı başladığı için hem ithalat kararnamesi yayınlandı hemde TMO fiyat açıklamadı. Dolayısıyla çiftçiler buğdaylarını geçtiğimiz yılında altındaki fiyatlarla 80-85 kuruşa tüccarla satmak zorunda kaldılar. Kısacası AKP’li çiftçiler 110 kuruşa buğday satarken CHP’li çiftçiler 80-85 kuruşa buğday satmak zorunda kaldılar.

Burada şu soru akla gelebilir. Neden çiftçiler TMO’nun fiyat açıklamasını beklemeden buğdaylarını satıyorlar. Bunun 2 nedeni vardır. İlk neden teknik bir nedendir. Şöyle ki, Türkiye’de her çiftçi neredeyse buğday tarımı yapmaktadır. Türkiye’de bir çiftçi ailesinin ortalama 60 dekar arazisi olduğunu kabul edersek 350 kg verim hesabıyla 21 ton buğday eder. 21 ton buğdayı koyabilecek her çiftçinin deposu yoktur. O nedenle bir an önce ürününü satmak istemektedir. İkinci neden ise AKP’li yıllarda çiftçinin aşırı borçlanmasıdır. AKP’nin iktidar olduğu yıl olan 2002’de 1 milyar TL olan çiftçi borcu 2017’de 80 milyar TL’yi aşmıştır. Bu nedenle çiftçiler borçlarından ötürü hemen ürünlerini satmak istemektedirler."

 

Bu haber 2740 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter
xx