21 Temmuz 2018 Cumartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 24°C
Açık
HABER DETAYI
Gündoğdu "Ofisi" ziyaret etti
Gündoğdu: “Çiftçimize hak ettiği değer, buğdayımıza, hububatımıza da hak ettiği fiyatın verilmesi gerektiğini düşünüyorum.”
Kırklareli # 17 Temmuz 2017 Pazartesi 07:23

Metin KARAKUŞ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kırklareli Milletvekili ve TBMM Çevre Komisyonu Üyesi Vecdi Gündoğdu, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Babaeski Ajans Amirliğini ziyaret etti.

Gündoğdu, CHP Babaeski İlçe Başkanı Erol Mutlu ile birlikte gerçekleştirdiği ziyarette, Ajans Amir Vekili Celal Aydın’dan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti belirten Ajans Amir Vekili Celal Aydın, yaptığı açıklamada şunları söyledi;

“Babaeski İlçemizde, 2017-2018 sezonu hububat alım kampanyamıza 29 Haziran 2017 tarihinde başladık. Bugün itibari ile çiftçilerimizde toplam 20 bin ton buğday alımı gerçekleştirdik. 31 Ağustos 2017 tarihine kadar çiftçilerimizden randevulu sistem kayıtlarımızdan 43 bin ton randevu alınmıştır. Bazı geceler saat: 22.00’ye çalıştığımız ve 5 Personel ile hizmet verdiğimiz Toprak Mahsulleri Ofisi olarak, günlük alımlarımız 800 ile bin ton arasıdır. Günlük olunca, sistemlerden randevu alan vatandaşlarımız ürünlerini çok büyük rahatlıkla teslim edebiliyorlar. İşlerimizde şuan itibaren hiçbir sıkıntı yoktur. Buğday alımlarımız yoğun bir şekilde devam etmektedir.

Ofis personelini gayretli çalışmalarından tebrik eden Milletvekili Gündoğdu, "Toprak Mahsulleri Ofisi Babaeski Ajans Amirliği personelini bir kez daha kutluyoruz. Çiftçi açısından olaya baktığımızda özellikle fiyatlarla ilgili beklentiniz ne dersiniz bizim beklentimiz 1.100 civarındaydı ama bu 94 kuruş olarak açıklandı. 94 kuruştan kesintiler geldiğinde de çiftçinin eline geçen 88 kuruş gibi ama bir de boyutun öbür tarafı var. Nedir? Maddi anlamda çok sıkışık olan çiftçi ve köylümüz maalesef tüccara buğdayını satmak zorunda kaldı. Buraya gelmeden önce onlarda 75 ile 77 kuruş arasında tüccara verdiler ve epey zarar ettiler. Şimdi hem bu gün Kırklareli’ deki Borsada hem burada Babaeski’de konuştuğum çiftçiler ile de fiyat yönünden memnuniyet yok. Onu bir defa söyleyeyim. Herkes ağız birliği etmişçesine şunu söylüyor, “bu sene bol bereketli bir sezon geçirdik, kg yönünden iyiyiz, rekoltemiz gerçekten güzel ama fiyat yönünden yine beklediğimizi umduğumuzu bulamadık” diyorlar. Tabi bunun çeşitli etkenleri nedenleri var. Nedenlerinden bir tanesi nedir? Tam fiyatlar açıklanmadan önce Hükümetin yapmış olduğu ters bir iş! Hatırlayacaksınız buğdaydaki kotayı yine düşürdüler, aşağıya çektiler ve herkesin buğday ithal edebilir duruma getirdiler. Hal böyle olunca da sonuç olarak ne oldu? Buğday fiyatları yine istenilen düzeye gelmedi!  Ülkemizde maalesef AKP hükümeti şu an mevcut bulunan 15 yıldan beri bunu her hububat sezonu yapıyor ve yaptıktan sonra da köylümüzü ve çiftçimizi sıkıntıya sürüklüyor. Bunun böyle olmaması lazım çiftçimize hak ettiği değer Buğdayımıza hububatımıza da hak ettiği fiyatın verilmesi gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Çalışan işçilerden küreği alarak, Ofisin depolarına buğdayda atarak yardım eden Milletvekili Gündoğdu, ziyaret sonunda; getirdiği simit ve ayranları buğday teslim etmek için bekleyen çiftçilere ve ofis personeline ikram ederek, onlarla sohbet etti.

Bu haber 1127 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter
xx