21 Ağustos 2017 Pazartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 22°C
Açık
HABER DETAYI
Alüminyum sanayicileri buluştu!
Tekirdağ # 27 Temmuz 2017 Perşembe 07:49

Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan, "Alüminyum sektörü, günümüzde çok popüler ve gelecek vadeden bir sektör. Üretim sanayinde, savunma sanayinde ve daha birçok yerde kullanılan alüminyum ile ilgili Ar-Ge ve yüksek teknolojiyi kullanarak sanayi ürünleri üretmeliyiz." dedi.

Vali Ceylan, Tekirdağ'ın Çorlu ilçesindeki Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası'nda gerçekleştirilen "Alüminyum Sektör Paydaşları Buluşma Toplantısı"nda yaptığı konuşmada, Tekirdağ'ın geleceği ve gelişmesi için bu toplantının önemli olduğunu söyledi.

Ceylan, alüminyum sektörünün demir ve çeliğin önüne geçtiğini belirterek, ileride ciddi gelecek vadeden sektörler arasında yer aldığını kaydetti. 

Alüminyum sektörünün, dünya pazarında 4 milyar dolarlık bir payı olduğunu belirten Ceylan, şunları kaydetti:

 ''Alüminyum sektörü, günümüzde çok popüler ve gelecek vadeden bir sektör. Üretim sanayinde, savunma sanayinde ve daha birçok yerde kullanılan alüminyum ile ilgili Ar-Ge ve yüksek teknolojiyi kullanarak sanayi ürünleri üretmeliyiz. Yeni proje ve çalışmalar yapmalıyız. İlimizde 30 firma alüminyum sektöründe boy gösteriyor. Özellikle üniversitelerimizi de bu sektördeki Ar-Ge çalışmalarının içine çekmeliyiz.'' 

 "DÜNYA EKONOMİSİNİN ÜZERİNDE BİR BÜYÜME BEKLENİYOR" 

Tekirdağ Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Fahrettin Akçal da alüminyum sektöründe 10 yıl içinde dünya ekonomisinin üzerinde bir büyüme beklendiğini kaydetti. 

Akçal, dünyada alüminyumun, demir ve çelikten sonra en çok kullanılan metal olduğunu belirterek, havacılık, savunma, elektrik-elektronik, gıda, ilaç, otomotiv, makine ve birçok alanda alüminyumun kullanıldığını kaydetti.

Fahrettin Akçal, şunları kaydetti:

''Bir uçağın ağırlığının yaklaşık yüzde 70'i alüminyumdan oluşuyor. Otomotiv sektöründe elektrik motorlu araçlara geçişte alüminyum kullanım oranı her geçen gün artıyor. Dünya ekonomisinin ortalama büyüme hızı yüzde 3'lerdeyken alüminyum sektöründe gelecek 10 yılda yüzde 5-7 arasında büyüme bekleniyor. Tüm bunlar sektör açısından önemli olup, büyük bir gelişim potansiyeli barındırmaktadır. İlimizde, 30 kadar sektörde faaliyet gösteren firma bulunuyor. Ülke bazında bakıldığında Tekirdağ, ülkemizin en önemli alüminyum üretim üslerinden biri durumundadır.'' 

Toplantıda, konuşmacılar tarafından alüminyum sektöründeki yenilikler, gelişmeler ve üretime olan katkıları tartışıldı.

Toplantıya, Çorlu Kaymakamı Levent Kılıç, Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İbrahim Gönül ile sektörde faaliyet gösteren firmaların yetkilileri katıldı.

AA

 

Bu haber 484 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
Saray’a ‘bol yıldızlı’ termal tesis geliyor!
Trakya’nın en önemli jeotermal kaynağının bulunduğu Saray’da ilk 5 yıldızlı termal tesisin temelinin Eylül ayında atılması planlanıyor.
17.08.2017 07:03
Kağıt fabrikasında yangın!
15.08.2017 07:14
Hayrabolu’da motokros heyecanı!
15.08.2017 07:12
2 bin saman balyası yandı!
Hayrabolu ilçesinde bir çiftliğin samanlığında yangın çıktı.
05.08.2017 07:37
Kullandığı forkliftin altında kaldı!
Çerkezköy'deki bir fabrikada forkliftin altında kalan işçi yaşamını yitirdi. 
05.08.2017 07:34
Tekirdağ’da DEAŞ operasyonu!
01.08.2017 07:26
Genç girişimcilere sertifikaları verildi!
Trakya Kalkınma Ajansı ve KOSGEB işbirliğinde, Genç MÜSİAD Tekirdağ organizasyonuyla 24 kişiye girişimcilik eğitimi verildi.
27.07.2017 07:52
Alüminyum sanayicileri buluştu!
27.07.2017 07:49
Trakyakent Yönetim Kurulu toplandı!
27.07.2017 07:43
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter