22 Temmuz 2018 Pazar
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 30°C
Açık
HABER DETAYI
Edirne # 27 Temmuz 2017 Perşembe 07:56

CHP’li vekil: ‘Trakya Birlik üreticiye sahip çıkmalı’

CHP Edirne Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, Trakya’da başlayacak olan ayçiçeği hasadı ile ilgili olarak bir açıklama yaptı. 

Çukurova Bölgesinde hasadın başladığını belirten Gaytancıoğlu; ‘Bahar dönemindeki yağışlar dolayısıyla buğdayda olduğu gibi ayçiçeğinde de rekoltede artış bekliyoruz. Ancak ayçiçeği üreticisinin buğday üreticisi gibi mağdur edilmemesi için fiyatın ton başına 2 bin liranın üzerinde olması gerekmektedir’ dedi.

Dünyada ayçiçeği yağını en çok kullanan ülkelerden birinin Türkiye olduğunu ifade eden Gaytancıoğlu; ‘Maalesef  Türkiye bu potansiyeline rağmen ithalatta petrolden sonra en fazla parayı ayçiçeğine ödüyor. Her yıl iki milyon ton civarında ayçiçeği yağı ithal ediyoruz. Oysa kendi çiftçimizi daha çok destekleyerek bunu biz üretebiliriz. Dolar sürekli yükseliyor. Biz kendi çiftçimizden esirgediğimiz parayı resmen başka ülkelerin çiftçilerine veriyoruz’ dedi.

‘TRAKYA BİRLİK ÜRETİCİYE SAHİP ÇIKMALI’

Trakya Birlik ile ilgili de konuşan Gaytancıoğlu, bir çiftçi kuruluşu olan Trakya Birliğin piyasaya müdahil olarak üreticilerin mağdur olmalarının önüne geçmesi gerektiğini söyledi. 

Gaytancıoğlu; ‘2010 yılından bu yana Trakya Birlik ya piyasada geç fiyat açıklamış, ya da düşük fiyat açıklayarak piyasayı özel sektöre terk etmiştir. Bu yıl Trakya Birliğin üreticiden yana bir tavır almasını ve üreticiye sahip çıkmasını bekliyoruz’ dedi.

Gaytancıoğlu; ‘Bir  dönem ortak sayısı 150 bin olan Trakya Birliğin yanlış politikalarla yönetilmesi sonucu bugün ortak sayısının 40 binlere düştüğünü görüyoruz. Trakya Birlik çiftçiye sahip çıksaydı bugün bu tablo oluşmazdı. Çiftçilerimiz Trakya Birlik’ten kendilerini korumasını ve desteklemesini beklemektedir’ diye konuştu.

 

Bu haber 1090 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter
xx