22 Temmuz 2018 Pazar
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 30°C
Açık
HABER DETAYI
‘ Trakya’nın tamamı tarımsal sit alanı olmalı’
Edirne # 28 Temmuz 2017 Cuma 07:37

CHP Edirne Milletvekili Erdin Bircan, Trakya topraklarının tarıma en elverişli topraklar olduğunu belirterek, tüm Trakya’nın tarımsal sit alanı ilan edilmesi gerektiğini söyledi.

CHP’li Bircan Trakya’nın tarımsal sit alanı ilan edilmesini TBMM gündemine taşıyarak Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’ya konu hakkında bir soru önergesi verdi.

Bircan, “Trakya tarımsal sit alanı ilan edilecek mi?” diye sordu.

Önergenin gerekçesinde Bircan, 5403 sayılı "Toprak Koruma ve Arazi Kullanım Kanunu" kapsamında tarım arazilerinin sit alanları gibi dokunulmazlığa sahip olacağını hatırlatarak; ‘Yüzde 81.6’sı işlemeli tarıma uygun olan Trakya, ülkemizin en verimli topraklarına sahiptir. Ülke yüzölçümünün yüzde 2.3’ü kadar yer kaplamasına rağmen ülke tarım topraklarının yüzde 8.2’sini oluşturmaktadır” dedi.

Bircan, bu kadar verimli tarım topraklarının, yerleşim (kentleşme) ve endüstriyel kirliliğin tehdidi ile yüz yüze olduğunu belirterek; “Trakya topraklarının 523 bin 23 hektarı yanlış kullanımla tarım dışı kalmıştır. Ergene Nehri’nin verimli topraklar üzerindeki tahribatı ortadayken, dünyadaki ender ekolojik ve toprak özelliklerine sahip Trakya’nın verimli tarım arazilerinin üzerine yapılmak istenen termik santraller, entegre atık bertaraf tesisleri, çevreyi, toprağı, suyu, dolayısıyla da insan sağlığını tehdit etmektedir” açıklamasında bulunan Erdin Bircan, Trakya’nın bir an önce tarımsal sit alanı ilan edilmesi gerektiğini ifade etti.

Bircan; ‘Bakanlığınız tarafından Trakya toprakları tarımsal potansiyeli yüksek araziler kapsamına alınması yönünde bir çalışması var mıdır? Trakya’da tarım topraklarının amaç dışı kullanımının önüne geçilmesi için Bakanlığınızca alınan tedbirler nelerdir?’ sorularını yöneltti.

Bircan önergesinde,

“- Bakanlığınız tarafından Trakya toprakları tarımsal potansiyeli yüksek araziler kapsamına alınması yönünde bir çalışması var mıdır?

- Trakya toprakları tarımsal sit alanı dokunulmazlığı kapsamına alınacak mıdır? Alınmayacaksa gerekçesi nedir?

- Trakya’da tarım topraklarının amaç dışı kullanımının önüne geçilmesi için Bakanlığınızca alınan tedbirler nelerdir?” sorularına yanıt da aradı.

Bu haber 1333 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter
xx