25 Eylül 2017 Pazartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 20°C
Kapalı
HABER DETAYI
Bu zevki ‘tırıvırı’ bitirecek!
Lüleburgazlı 25 yıllık balıkçı Ali Çalışkan, yasak olmasına rağmen tırıvırı kullanarak balık avlamanın devam ettiğini söyledi. Çalışkan, tatlı su balıkları türünün azaldığına vurgu yapıp bu avlanmaların son bulması gerektiğini belirtti.
Lüleburgaz # 12 Ağustos 2017 Cumartesi 07:14

Haber Merkezi

Lüleburgaz Halikarnas Pet Shop sahibi Ali Çalışkan, yanlış ve yasak avlanmanın tatlı su balıklarının sonunu getirebileceğini söyledi.

25 senedir balıkçılık yaptığını söyleyen 49 yaşındaki Çalışkan, avcıların balıkları katlederek azalttığını, buna karşı mücadele verilmemesinden dolayı kendisi dahil bazı esnafların bu işi bırakmayı düşündüğünü söyledi.

Çalışkan, suya elektrik verme, dinamitle avlanma veya ağ atarak balık tutulması, özellikle tırıvırı yöntemiyle avlananların bencilce davranıp, yasaklara dikkat etmediğini bu yüzden tatlı su balıkları türünün azaldığına vurgu yapıp bu avlanmaların son bulması gerektiğini belirtti. Kendisinin bu konuyla ilgili uyarılar ve girişimlerde bulunduğunu, bu ürünü imal edenlerin bir an önce durmaları gerektiğini yoksa tatlı su balıkçılığının sonunun gelebileceği söyledi.

‘TIRIVIRI KULLANMAK SATMAK YASAK’

Çalışkan, kendisinden tırıvırı satın almak isteyen kişilere, kullanımının ve satışının yasak olduğunu söylediğini fakat umursamadıklarını, temin edenlerin de nerden aldıklarını sorduğunda söylemeyip suçluyu korumaya devam ettiklerini ifade etti.

‘GÖRÜLDÜĞÜ YERDE ŞİKAYET EDİLMELİ’

Çalışkan şöyle konuştu; ‘10-11 metrekarelik su içerisinde 130 tane tırıvırı çıkardım, hatta o dönem bunları yayınlayıp meclise yazı dahi gönderdim. Çünkü bu malzeme yaklaşık 10 yıl kadar su içinde erimeden kalıyor, su altında takılıp zamanla binlerce belki milyonlarca tırıvırı olacak ve bu suyun içinde o balığın yaşaması mümkün değil. Balığın daha sonra orada tırıvırıya yakalanıp ölmesi sonucu ekolojik dengenin bozulması söz konusu. Herkesin bencilce düşünüp umursamaz bakış açılarından ötürü tırıvırı kullanımı artış gösteriyor”

Balık tutulurken, canlı yemlerle tutulmasını önermediğini söyleyen Çalışkan; ‘Sazan türü balıklarda hazır yemler olmasına rağmen yasak olan boncukla balık yakalama tercih ediliyor, bu suyun ekolojik dengesini zamanla bozabilir, onun yerine dünyaca kabul edilmiş Boile sistemi kullanılmalı. Bu yolarla küçük balıklara zarar vermeden büyük balıkları yakalayabiliriz’ dedi.

 

Bu haber 2596 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
Adı ‘park’!
Lüleburgaz Atatürk Mahallesi’nde bulunan Eczacıbaşı Parkı’nın son durumu görenleri şaşırtıyor. Kırık oyuncaklar nedeniyle tehlike saçan ve çöpler nedeniyle mikrop yuvasına dönen parkın son hali ‘terk edilmiş’ izlenimi yaratıyor.
25.09.2017 07:45
İlaç devi üretimini Lüleburgaz’a taşıyor!
Alman ilaç devi Bayer’in CEO’su Hubert Braun, Bayer’in sağlık ürünlerinin 2018 yılının sonundan itibaren Lüleburgaz’da üretileceğini söyledi.
25.09.2017 07:47
AK Parti’de Tanzer Koç güven tazeledi!
25.09.2017 07:49
Gülten Yalçın vefat etti!
Lüleburgaz Şoförler ve Otomobilciler Odası’nın eski başkanlarından merhum Halil Yalçın’ın eşi Gülten Yalçın, 67 yaşında hayatını kaybetti.
25.09.2017 07:46
Kaya’dan ‘ittifak’ yanıtı!
CHP Lüleburgaz İlçe Başkanı Özgür Kaya, geçtiğimiz Pazartesi toplantısında Kırklareli Milletvekili Türabi Kayan’ın söylediği; ‘Başkana soruyorum. Geçen dönem ilçe başkanı olduğunda hangi ittifakla başkan oldu?’ sözlerine yanıt verdi.
25.09.2017 07:45
Kurnaz motosikletliyi polis yakaladı!
Demirköy’de Trafik Elektronik Denetleme Sistemi'ne yakalanmamak için motosikletinin plakasını folyo ile kapatan sürücü polis ekipleri tarafından yakalandı.
25.09.2017 07:43
İstanbul Caddesi’nde ‘rende’ kalabalığı!
25.09.2017 07:47
İl Milli Eğitim Müdürü Lüleburgaz’daydı
Kırklareli İl Milli Eğitim Müdürü Murat Aşım, yeni ders yılı nedeniyle hafta boyunca okulları gezdi.
25.09.2017 07:44
Üniversitede ‘öğrencilerle tanışma’ toplantısı!
25.09.2017 07:41
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter