22 Mayıs 2018 Salı
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 24°C
Açık
HABER DETAYI
Bayram demek çalışmak demek!
Tekirdağ # 05 Eylül 2017 Salı 07:45

Kurban Bayramı tatilinin 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın hemen ardına rastlaması ve öncesindeki iki günde idari izin imkanı tanınmasıyla ortaya çıkan 10 günlük tatil fırsatını, çoğu kişi çeşitli turizm beldelerinde değerlendirirken, kimileri de bayramda da çalışmaya devam etti.

Hükümetin aldığı kararla 10 günlük tatil fırsatına dönüşen Kurban Bayramı, pek çokları için aileleriyle dinlenme, eğlenme imkanı yaratsa da bazıları için hayatın ritminde değişme olmadı. 

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Temizlik İşlerinde görevli Yaşar Tarı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bayramda da sokakları temizlediğini anlattı. 

Evine helal lokma götürebilmek için görevini eksiz yerine getirmeye çalıştığını belirten Tarı, şunları söyledi:

"Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Temizlik İşlerinde çalışıyorum. Birilerinin sokakları, caddeleri temizlemesi gerek. Herkes bayram tatilinde ama ben sokaklardayım. Temizlik önemli bir konu sağlık için. O yüzden bunu birilerinin yapması gerek. Biz izinli olursak kim sokakları temizleyecek." 

Seyyar poğaçacılık yapan Serkan Çoban ise evinin geçimi sağlayabilmek için sürekli çalışması gerektiğini belirterek, "Poğaça satarak geçimimi sağlamaya çalışıyorum. Bizim tatilimiz, bayramımız seyranımız yok çünkü günlük çalışıp günlük yiyoruz. Bugün çalışmazsam yarın aç kalırım. O yüzden yorulmadan çalışmak zorundayım." diye konuştu.

Poğaçalarını satabilmek için sokak sokak dolaştığını anlatan Çoban, şöyle devam etti:

"12 yıllık evliyim bir  çocuğum var. Evime ekmek götürmek için sokak, sokak dolaşıyorum. Belli bir dükkanım olmadığı için poğaçaları ben dağıtmalı ve götürmeliyim. Sabahın erken saatlerinde kalkıyorum ilk önce yoğun cadde ve sokakları dolaşıyorum, sonra da Kumbağ'a gidiyorum. Çocuğuma bakabilmek, ev kiramı ödeyebilmek için çalışmak zorundayım."

Ayakkabı boyacılığı yapan Rasim Önder de bayram tatili dinlemeden çalışmak zorunda olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti: 

"Boyacılık yaparak geçimimi sağlamaya çalışıyorum. Artık yaşlandım, boya sandığını taşırken zorlanıyorum. Eşim rahatsız evde. Ona bakabilmek karnımızı doyurabilmek için çalışmak zorundayım.  Emekli de değilim. Başka geçim kaynağım ek gelirim falan yok. Tamamen boya işine bağlı geçimimiz. Günlük çalışıp günlük yiyorum. Tatilimiz falan yok. Günlük 15-20 lira kazanıyorum. Karnımızı doyurmaya çalışıyorum. Bu sandıkta üç çocuk büyüttüm evlendirdim. Kimseye muhtaç olmadık. Allahıma binlerce kez şükürler olsun."

AA

Bu haber 455 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter
xx