22 Mayıs 2018 Salı
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 24°C
Açık
HABER DETAYI
Satılan elektriğin yüzde 10’u belediye kasasına!
Edirne’de Katı Atık Düzenli Depolama ve Bertaraf Tesislerinin işletim ihalesi yapıldı. İhale, firmanın sattığı elektriğin yüzde 10’u belediyenin olması şartıyla bitirildi.
Edirne # 08 Eylül 2017 Cuma 07:24

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Katı Atık Düzenli Depolama ve Bertaraf Tesislerinin işletim ihalesiyle ilgili; "Edirne'nin kanayan 60 yıllık yarası belediyenin cebinden tek kuruş çıkmadan üstüne firmanın kazanacağı her kuruşun yüzde 10’unu 29 yıllığına almak şartıyla ihalemizi bitirdik." dedi.

Başkan Gürkan, Edirne Belediyesinde düzenlediği basın toplantısında, Edirne Katı Atık Düzenli Depolama ve Bertaraf Tesislerinin işletim ihalesiyle ilgili bilgiler verdi.

İhaleyi yaparken iki şeye dikkat ettiklerini anlatan Başkan Gürkan,"Birliğin hiçbir üyesi bertaraf ücreti ödememesi ve işletmeyi yapacak firmanın karından değil cirosundan pay alacağız dedik. Tesislerin işletim ihalesini yaptık.  Edirne'nin kanayan 60 yıllık yarası belediyenin cebinden tek kuruş çıkmadan üstüne firmanın kazanacağı her kuruşun yüzde 10’unu 29 yıllığına almak şartıyla ihalemizi bitirdik." dedi.

Edirne Belediyesi, Lalapaşa Belediyesi, Havsa Belediyesi, Süloğlu Belediyesi ve İl Özel İdaresinin Edirne Katı Atık Yönetim Birliğine üye olduğunu hatırlatan Gürkan, köylerdeki çöplerin de alınarak Katı Atık Düzenli Depolama ve Bertaraf Tesislerine getirileceğini anlattı.

Edirne Belediyesi olarak günde yaklaşık 220 ton çöp topladıklarını aktaran Gürkan, tesislerin faaliyete geçmesiyle yıllardır süren çöplük sorununun sona ereceğini vurguladı.

Edirne'de 60 yıllık çöplük alanının da rehabilitasyon sürecini tamamladıklarını vurgulayan Gürkan, bölgeye çok büyük bir yeşil alan yapacaklarını söyledi.

 Yeni çöplükte de ciddi şekilde elektrik üretimin de olacağını aktaran Gürkan, ''Sistemini kurduracağız çöpler daha hızlı bir şekilde çürütülecek. Çöplük tam anlamıyla oturduğunda saatte 2,5 megavatlık elektrik üretecek. Satılan her elektriğin yüzde 10'u bizim olmuş olacak. Edirne'nin çöplük sorunu olmayacak" şeklinde konuştu.

AA

Bu haber 538 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter
xx