22 Temmuz 2018 Pazar
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 22°C
Açık
HABER DETAYI
‘Bu proje Ergene’yi kurutur’!
Edirne # 13 Eylül 2017 Çarşamba 07:45

Uzunköprü Belediye Başkanı Enis İşbilen, Ergene’yi temizlemek amacıyla hayata geçirilen 'Derin Deşarj' projesinin hem Marmara'yı yeni bir Ergene yapacağını hem de Ergene Havzası'nı kurutacağını söyledi.

Hudut Gazetesi’nden Olgay Güler’in haberine göre İşbilen, Türkiye'de en büyük kanser oranının da Edirne'de olduğuna dikkat çektiği açıklamasında kirlilikten en fazla etkilenen bölge çiftçisinin de tepki göstermemesini eleştirdi. 
‘ERGENE HAVZASINI KURUTURSUNUZ’
Haberde, söz konusu proje için bakanlığın çok büyük paralar harcadığını söyleyen İşbilen; ‘Bu projeyle tüm organize sanayi bölgesindeki atık suları toplayarak kapalı bir sistemle Marmara Denizi'ne 45 metre derin deşarjla Tekirdağ önlerinden verecekler. Uzunköprü'nün ana gözlerinin altında haldır haldır sular akıyor. O suyun bu fabrikaların bıraktıkları atık su ve belediyelerin şu anda bıraktıkları suyun yüzde 75'i yani 3/4'ü fabrikaların kirleterek doğaya bıraktıkları su. Bunun sadece yüzde 25'i temiz su. Siz bu 3/4'lük kısmı alıp Marmara'ya yollarsanız burada sadece bu yüzde 25'lik kısım kalacak. Haziran'ın sonunda derece 30'ların üzerine çıktığında siz bütün Ergene havzasını kurutursunuz’ dedi. 
‘EN FAZLA KANSER HASTASI BİZDE’
İşbilen şöyle devam etti; ‘Ergene'den bakıyorsunuz halen zehir akıyor. İsrail'de içme suyunu denizden elde ediyorlar. Bizde neden bu suyu oraya veriyorsunuz da Ergene Havzası'na vermiyorsunuz, toprağı temizlemiyorsunuz dedik. 100 yılda temizlenemez durumda şu anda toprak. Ben biraz sonra Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne gideceğim. Birkaç tane kanser tedavisi gören Uzunköprülü hemşerimi ziyaret edeceğim. Gittiğimde oradan Mehmet amca elini kaldırıyor 'Enis biz de buradayız' diyor. Teyzeni 2 senedir buraya getiriyorum diyor. Kanser hastası çok. Baktığınızda Türkiye'de alınan rakamlarda en fazla kanser görünen il Edirne görünüyor.’
‘YAŞAM HAKKIMIZI İSTİYORUZ’
‘Dolayısıyla Uzunköprü'de çok büyük sorunu gidermeye çalışıyoruz ama insanlar maalesef balık hafızalı. Çok günlük düşünüyorlar. Ben isterim en fazla zarar gören çiftçi de Ergene için ortaya çıksın. Yunanistan'a gidiyorsunuz  Orestiada'da ya da Dedeağaç'ta en büyük traktörleri şehrin içine çekiyorlar. Belediye başkanı da yanlarında. Bir takım hakların peşindeler. Biz burada en büyük hakkımız belki yaşama hakkımızın devamlılığını istiyoruz.’

Bu haber 1405 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter
xx