22 Temmuz 2018 Pazar
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 22°C
Açık
HABER DETAYI
Manzaraya karşı masaj, isteyene de jakuzi!
Lüleburgaz’da Diş Hastanesi’nin olduğu bölgeye yapılması planlanan Yüzme Akademisi’nin proje sunumu gerçekleştirildi. Projede halkın kullanımı için fizik tedavi merkezi, SPA, masaj, solaryum, buhar odası, sauna, jakuziler, farklı sıcaklıklarda terapi havuzları, buz mağarası, tuz havuzu ve 2 Türk hamamının bulunduğu belirtildi.
Lüleburgaz # 13 Eylül 2017 Çarşamba 07:17

Çınar TÜRKMEN

Lüleburgaz’da Diş Hastanesi’nin olduğu bölgeye yapılması planlanan Lüleburgaz Yıldızları Yüzme Akademisi’nin (LYYA) Mimari Proje Yarışması proje müellifleri önceki gün proje sunumlarını gerçekleştirdi.

Lüleburgaz Yıldızları Kadın Akademisi’nde gerçekleşen proje sunumunda proje müellifleri Yüzme Akademisi’nin kullanım senaryolarını ve çözümlerini anlattılar.

Proje sunumunu dinlemeye Lüleburgaz Belediye Başkan Yardımcıları, bazı meclis üyeleri, daire müdürleri ile Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı A. Ergin Okandeniz, Lokantacılar Odası Başkanı Nihat Yaman, Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Kenan Koç, Pazarcılar Odası Başkanı Abdullah Koç ve Kahveciler Odası Başkanı Nazif Kıvılcım katıldı.

FREA Mimarlık’tan Mimar Fatih Yavuz, Lüleburgaz Yıldızları Yüzme Akademisi’nde, olimpik havuz ve su topu havuzunun lisanslı sporcu, müsabaka ve eğitim amaçlı kullanılacağını, Spa-Fizik Tedavi Merkezi ve halk havuzunun halkın sürekli kullanımına açık olacağını, kapalı spor salonu, açık havuz ve su eğlenceleri parkının yer alacağını belirtti.

FİZİK TEDAVİ MERKEZİ DE OLACAK!

Projede sporcuların yararlanacağı olimpik havuzlardan bahseden proje müellifleri, halkın yararlanabileceği alanlardan da bahsetti.

Yüzme Akademisi ile ilgili şu bilgiler verildi; ‘Halkın yararlanacağı alanlarda açık havuz, etrafında güneşlenme ve akşamları düğün, törenlerin yapılabileceği düzen mevcut. Açık havuzun doğu tarafında spa birimlerine ulaşılıyor. Burada SPA, masaj, solaryum, buhar odası, sauna, fizik tedavi merkezi gibi alanlar mevcut. Girişte bir resepsiyon karşılıyor, buradan kaydınızı yaptırıp havlunuzu aldıktan sonra masaj odalarına, solaryuma geçebiliyoruz. Buradan kendi açık alanına sahip bir teras var. Bu terasta da açık alanda dinlenme, özellikle masaj terapileri yapılacak alanlar bulunmakta. Bütün havuzların önünde büyük teraslar var.’
JAKUZİ-TUZ HAVUZU-BUZ MAĞARASI!

‘Bu tesis yaz kış kullanılabilecek bir tesis. Kışın kapalı havuz, kışın güneşten faydalanma alanlarıyla, yazınsa açık alanlarıyla bir çeşitliliği var. Kapalı havuza girerken girişte güvenlik bizi karşılıyor. Bir bekleme alanı, kayıt bölümü ve soyunma odaları. Büyük bir havuz. Daha çok eğlence amaçlı bir havuz. Buradan sonra bizi bir açık alan karşılıyor. Burada jakuziler, farklı sıcaklıklarda terapi havuzları, tuz havuzu, 2 Türk hamamı, kese ve masaj odalarına sahip, sıcak terapi odaları, sıcak dinlenme, buhar odası, buz mağarası ve özel duşlar gibi çözümler var. Spa ve havuzun ortak kesişiminde bir kış bahçesi mevcut. Burası hem kışın güneş alan bir mekan ve yeme-içme aktiviteleri olan bir alan. 2 adet basket sahası, 2 adet tenis sahası. Kulüplere ayrılmış kulüp odaları var’

‘TOPLAM 14 HAVUZ VAR’

Proje müellifleri, sunumun ardından gelen soruları cevaplandırdılar.

Tribün kapasiteleri, havuzların toplam hacmi ile ilgili sorulara cevap veren müellifler; ‘Tribün kapasitelerinden bahsedersek, olimpik havuzlarda 500 kişi bir kapasite var. Yani 1500 kişinin aynı anda etkinlik izleyebildiği bir durum söz konusu. Burada toplamda 14 havuzumuz var. Metreküp olarak 2500 ile 3000 metreküp hacimleri var’ dediler.

TESİS NASIL ISITILACAK?

Toplantıda, tesisin nasıl ısıtılacağı konusundaki soruyu Belediye Başkanı Emin Halebak sordu.

Proje müellifleri; ‘2 çatının birindeki panellerle elektrik elde ediyoruz, diğerindeki panellerle de suları ısıtıyoruz. 1 çatıda yaklaşık 200 kWh elektrik elde ediyoruz. Tesisin ihtiyaç duyduğu toplam elektrik 1600 kWh. 8’de 1’ini elde edebiliyoruz. Elektrik mühendisimizle konuştu, buradaki elektrik kullanılmadığı zamanlar da satılabiliyor. 100 kWh’lık birimler halinde parçalanıyor, kullanılmadığı durumlarda elektrik ana şebekeye bırakılıp belediyeye gelir oluşturabiliyor. Diğer çatıdaki panellerse sıcak su ihtiyacı için kullanılıyor. Özellikle duş sularının ısıtılmasında kullanılıyor’ diye cevap verdiler.

OKANDENİZ; ‘KALİTENİN OLDUĞU YERDE UCUZ MALİYET OLMAZ’

Toplantıda projenin maliyeti ile ilgili sorular da gündeme geldi.

Toplantıya katılan Lüleburgaz Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ergin Okandeniz, proje müelliflerinin projenin maliyeti ile ilgili yaptığı açıklamaya; ‘Kalitenin olduğu yerde ucuz maliyet olmaz. Hem kaliteli isteyeceğiz, hem ucuz maliyet böyle bir şey yok’ dedi.

Proje müellifleri projenin bütçesi ile ilgili olarak; ‘Bütçe ile ilgili optimizasyon çalışması yapılıyor. Burada kritik olan malzeme kalemi seramikler. Özellikle güvenlik standardını karşılamak için kaymaz seramikler barındırıyor. Birçok malzeme standartlara yakın, nitelikli ama yapıyı çok zorlamayacak malzeme seçimleri var. Hep sürdürülebilirlik diye bir kavram var. Gerçek sürdürülebilirlik bu tesislerin işlevsel anlamda sürdürülebilirlik kazanması. En ucuz malzeme seçimlerinden gidilirse birkaç yıl sonra tesiste bir takım deformasyonlar başlayacak. Adı Yüzme Akademisi olan bir yerin havuz tesisatlarının malzemelerinin dayanıklı olması gerekiyor. En pahalısı değil, optimum. Biz kamu kaynağını kullandığımızın farkındayız ve bunun en uzun ömürlü olması için çaba sarf ediyoruz. Yaşlandığımızda bu tesisin ilk günkü ayakta kalmasını ümit ediyoruz’ dediler.

Lüleburgaz Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ergin Okandeniz bunun üzerine; ‘Kalitenin olduğu yerde ucuz maliyet olmaz. Hem kaliteli isteyeceğiz, hem ucuz maliyet böyle bir şey yok. Ortalama bir maliyet vardır. Kalite işin içine girdiği zaman iyi bir şey istiyorsak bunun maliyeti fazla olur. Burada çok güzel bir proje var. Bunu düşünmek bile ayrıcalık ister. Lüleburgaz için bu proje fevkalade. Lüleburgaz Belediyesi’nin çöple işi bitmiyor, esas amaç bunları yapmak. Bu katılımcıların çoğu yurtdışına gidip geliyor, oralara gittiğimiz zaman havuzları var yüzüyorlar. Şimdi gerçekleri görmeye başladık, çoluk çocuğumuz, torunlarımız buralarda yardım alacaklar. Trakya’da bu projeler hayal bile edilmiyor, düşünülmüyor. Burada belediyenin ve çalışan arkadaşlarımızın hayal edip hayata geçirmesi fevkalade bir durum. Geri kalan yoldur, temizliktir olur’ dedi.

‘LÜLEBURGAZ İYİ EĞİTİMLİ VE ÜST GELİR GRUBUNUN TERCİH ETTİĞİ BİR YER’

Lüleburgaz Belediye Başkanı Emin Halebak, proje sunumunun sonunda yaptığı konuşmada; ‘Lüleburgaz sürekli iyi eğitimli ve üst gelir grubundan insanların yaşamak için tercih ettikleri bir yer. Bu bizim için yeterli değil. Bu kentte geleceğin dünyasını üretecek gençlerin ve insanların yaşadığı bir kent olmasını sağlamalıyız. Bizim hedefimiz geleceğe bu olanakları sunmak’ dedi.

Bu haber 2044 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter
xx