23 Ocak 2018 Salı
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
Açık
HABER DETAYI
‘Değişim Grubu’ oda başkanlığına aday!
Kırklareli Eczacı Odası’nın 17 Eylül’de yapılacak olan başkanlık seçimlerine ‘Değişim Grubu’ adlı listeyle girecek olan Dr. Ecz. Serdar Kaya adaylığını açıkladı.
Lüleburgaz # 14 Eylül 2017 Perşembe 07:01

Orhan KONYALI

Lüleburgazlı Eczacılardan, Serdar Eczanesi sahibi, Dr. Ecz. Serdar Kaya, Kırklareli Ezcacı Odası’nın 17 Eylül’deki genel kurulunda ‘Değişim Grubu’ adı altında oluşturdukları liste ile seçimlerde aday olduğunu açıkladı.

Eczacı Kaya, Ecz. M. Oktay Alp-Alp Ecz. (Vize), Ecz. Reşat Şükrü Saka-Başak Ecz.- (Demirköy), Ecz. Cüneyt Zorlu-Zorlu Ecz. (Kırklareli), Ecz. Orkun Cem Celayir- Celayir Ecz. (Lüleburgaz) ile birlikte ‘Değişim Grubu’ adı altında kendi listelerini oluşturarak adaylığını açıkladı.

2 yılda bir yapılan Kırklareli Eczacı Odası seçimleri, bu yıl 16 Eylül 2017’deki genel kurulun ardından 17 Eylül 2017 Pazar günü yapılacak.

2002 yılında kurulan odanın seçimlerinde ilk defa odaya kayıtlı 120’ye yakın eczacının önüne iki ayrı yönetim ve delegasyon listesi çıkarılıyor olması bu seçimi daha önemli hale getiriyor.

Oda başkanlığına adaylığını açıklayan Kaya; ‘Eczacılık mesleği her zaman sağlık sektörünün vazgeçilmez bir parçası olmakta, eczaneler aracılığıyla hastaya ulaşım daha kolay sağlanıyor hatta hastalar eczaneleri bazen sırdaş, bazen doktora soramadıkları bilgileri öğrenmek, bazen de danışman olarak görebiliyorlar. Birçok meslekte olduğu gibi bizim meslekte de bazı sorunlarımız mevcut, devamlı değişen ödeme şartları, ilaç fiyatlarının düşmesi sonucu oluşan stok zararlarının giderilmemesi, reçete katkı ve muayene katkı paylarının  eczaneler’den tahsil edilmesi, eşdeğer ilaç kavramının hastalarda yanlış anlaşılması, antibiyotik, antidepresan ve  bazı solunum ilaçlarının reçetesiz satılması ve yasak olmasına rağmen hastaların ısrarlı tavırları sorun yaratmaktadır. Buna ilaveten fiyat düşüşleri ve hammadde sıkıntıları nedeniyle bazen ilaçlar yoka girmekte ve tedarik edilememektedir’ dedi.

‘İSTENİLEN YERDE ECZANE AÇILAMAYACAK’

Kaya; ‘1994 yılında 7 Eczacılık Fakültesi varken şimdi bu rakam 50’ye çıkmış durumda. Eczacılık yasasının değişmesi nedeniyle bu yıldan sonra mezun olan Eczacılık Fakültesi öğrencileri nüfus kriterine takılacak ve istedikleri yerde eczane açamayacaklar. Bu da mezunların iş konusunda en önemli sorunlarından biri haline gelecek. İnternetten ilaç alımı ise ayrı bir sorun teşkil ederken, bilinçsiz alınan bu ürünler ölümlere neden oluyor. Bu konuda eczacıya danışmadan ilaç tüketilmemeli kesinlikle internetten ilaç alınmamalıdır’ dedi.

‘OLANI DEĞIL OLMASI GEREKENI SAVUNUYORUZ’

Serdar kaya gördükleri ve dile getirmek istedikleri sorunları, Ankara’da yapılacak olan Türk Eczacılar Birliği Genel Kurulu’nda da sunmak istedikleri için aday olduklarını dile getirerek; ‘Biz mesleğin gelişimi için bu işe adayız ve hedeflerimiz mesleğin geldiği noktadan ileriye doğru adım atılmasını sağlamaktır, ayrıca artık yeni ve heyecanlı yüzlere ihtiyaç var. Tabi ki neler yapılacak sorusuna ise açıkça verilecek cevap ve hedeflerimiz: Mesleğimizin temel sorunu olan meslek hakkı için somut bir adım atılılırken, SGK provizyon sistemi gözden geçirilerek artık provizyon verildikten sonra kesinti oluşacak bir durum yaratılmamalı. Elektronik fatura sistemi gündemde olmasına rağmen somut adım atılarak evrak işinden uzaklaşılmalı. Ayrıca fiyat düşüşleri ve stok zararları konusu gündemde ancak bir sonuç alınmadı bu artık netleştirmeli. Bölgemizde bulunan Eczacılarımız ile bir araya gelerek görüş ve önerileri listelenmeli, sıralı dağıtım konusu elden geçirilmeli. Eczacıların ve eczanede çalışan arkadaşlarımızın mesleki eğitim konularını elden geçirilirken, Danışman Eczacı uygulamasını başlatmak önem arz ediyor. Yeni mezun olan arkadaşlara 1 yıllık staj için olanak yaratmak ve iş alanlarını genişletmek ve eczacıların yıllık izin durumlarının gözden geçirilmesi gibi konulara çözümler yaratılmalı’ dedi.

‘Değişim Grubu’ olarak seçimlere girecek eczacılar, kişiler için değil mesleğin geleceği için oy verilmesine dikkat çekip, mesleğin değişim gösterdiği süreçte, mesleğe ve geleceğe sahip çıkılması için 16 Eylül'deki Genel Kurul'a ve 17 Eylül'deki seçime, Kırklareli bölgesi eczacılarını beklediklerini aktararak diğer aday olan gruba da başarılar diledi.

Bu haber 649 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
BAĞIRA BAĞIRA GELDİ!
2010 ve 2015’te yaşanan taşkınların ardından Lüleburgaz 3’üncü kez korkuyu yaşadı. Lüleburgaz ve Saranlı derelerinin taşması sonucu Kümeevler mevkii sular altında kaldı. 4 aile AFAD tarafından kurtarılırken, yaklaşık 20 evde maddi hasar meydana geldi.
23.01.2018 07:46
Taşkın 1 can aldı!
Düğüncülü’de taşan dereden traktörüyle geçmek isteyen Feyzullah Kenar devrilen traktörün altında kalarak can verdi.
23.01.2018 07:46
Suda uyandılar!
Lüleburgaz Deresi’nin taşması sonucu evlerini su basan vatandaşlar büyük bir felaketten dönüldüğünü söylediler. Her yağmurda bu korkuyu yaşadıklarını söyleyen vatandaşlar zararlarının karşılanması için yardım ve taşkınlara önlem alınmasını istediler.
23.01.2018 07:45
Kalp krizi direksiyon başında yakaladı!
Lüleburgaz Ziraat Bankası’nın eski Müdürü Cengiz Atakan, kullandığı araçla TEM Otoyolu Sakızköy üst geçidinin ayaklarına çarptı. Kazada hayatını kaybeden Atakan’ın seyir halindeyken kalp krizi geçirdiği iddia edildi.
23.01.2018 07:44
“Tazminat istiyorsunuz belediyeyi savunmuyorsunuz” (video)
23.01.2018 07:27
Tüm gücüyle frene basmış! (video)
Lüleburgaz’da motosikletin otomobile çarptığı kazada motosiklet sürücüsünün ayakkabısı tüm gücüyle frene basması nedeniyle fren pedalına saplanmış halde bulundu.
23.01.2018 07:43
Babaeski sele teslim!
Babaeski’de taşkın nedeniyle evlerinde mahsur kalan vatandaşlar “Açız ekmek bekliyoruz” diye bağırdı.
23.01.2018 07:43
Esnaf Kefalet’te yeniden Özkan! (video)
Lüleburgaz Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi’nin açık oylama ile yapılan seçiminde kazanan yeniden Fahri Özkan oldu. Seçimde sandık kurulması önergesi oy çokluğu ile reddedilirken Başkan Fahri Özkan; “Salonun hepsi ‘açık’ derken ben ‘kapalı’ diyemem” dedi.
23.01.2018 07:42
Sonunda yandı! (video)
23.01.2018 07:41
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter