21 Temmuz 2018 Cumartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 24°C
Açık
HABER DETAYI
Eski komiser yardımcısından itiraflar!
Kırklareli’de emniyetteki FETÖ yapılanması davasında savunma yapan eski Komiser Yardımcısı İbrahim A. etkin pişmanlık yasasından yararlanmak amacıyla örgüte ilişkin bilgiler vereceğini söyledi. Eski Komiser Yardımcısı, ByLock kullandığını itiraf etti ve isim verdi.
Kırklareli # 23 Eylül 2017 Cumartesi 07:51

Kırklareli'de FETÖ/PDY yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında "silahlı terör örgütüne üye olma", "silahlı terör örgütü" yöneticiliği ile örgütün haberleşme programı "Bylock"u kullandığı gerekçesiyle haklarında dava açılan, aralarında şube müdürü, komiser, komiser yardımcısı ve polis memurlarının da bulunduğu 47 eski emniyet personelinin yargılanmasına dördüncü gününde devam edildi. 

Kırklareli 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Halk Eğitim Merkezi'nde oluşturulan salonda yapılan duruşmada, 41'i tutuklu sanık ve bazı tutuksuz sanıklar hazır bulundu.

Duruşmada savunma yapan tutuklu sanıklardan eski komiser yardımcısı İbrahim A., etkin pişmanlık yasasından yararlanmak amacıyla örgüte ilişkin bilgiler vereceğini söyledi.

Bugüne kadar örgüte ait bilgileri mahkeme heyeti ile paylaşamadığı için pişman olduğunu belirten A., örgüte 2005 yılında Ordu'da polis memuru olduğu dönemde katıldığını anlattı.

Kur'an-ı Kerim öğrenmek amacıyla örgüte dahil olduğunu aktaran A., Kur'an öğrenmek için gittiği kursların bir süre sonra "Gülen sohbetlerine" dönüştüğünü ifade etti.

Toplantılarda örgüte bağlı olan öğretmen ve polislerle tanıştığını, bu kişilerle zaman zaman sohbetler düzenlediklerini bildiren A., ''2008 yılına kadar Ordu'da toplantılara katıldım. Bu sohbet ve toplantılarda bizden sorumlu kişiler ile önce Kur'an-ı Kerim okurduk sonrasında ise Gülen'in kitaplarıyla internet aracılığıyla videolarını izlerdik. 2008 yılında ise komiser yardımcılığı sınavında başarılı olarak Lüleburgaz i̇lçesi̇ne atandım. Lüleburgaz'da da tanıştığım bir komiser ile sohbetler yaptık.'' diye konuştu.

2009 yılında tutuklu sanıklardan Yusuf A.’nın kendisine "Çok fazla görüşemeyeceğiz" dediğini ifade eden A., örgüt tarafından yaşam hayatına müdahale edildiği için uzaklaşmaya başladığını savundu.

Örgüt üyeleri ile özel hayatına karıştıkları gerekçesi ile zaman zaman tartışmalar yaşadığını dile getiren A., 2009 yılından sonra da namazlarını aksatmaya başladığını söyledi.

''ÖRGÜTTEN KOPMAK KOLAY OLMUYOR''

Örgütten kopmanın kolay olmadığını belirten A., ''Ben gelmeyeceğim bıraktım dediğinizde, üzerinize daha fazla geliyorlar'' dedi.

Örgüte bağlı olan kişilerin ikna kabiliyetlerinin çok yüksek olduğunu vurgulayan A., şöyle devam etti:

''Yusuf A. ile zaman zaman sohbetlere katılırdık. Kimden emir aldığını bilmiyorum. Bazen İstanbul ve Tekirdağ'a giderek görüşmeler yaptığını biliyorum. Cemaatte çok soru soran ya da yapılan işleri çok sorgulayanlar kişiler pek fazla sevilmezler. Bu yüzden ben sorumlu kişiler ile yıldızlarımız hiç barışık olmazdı. Zorlama ile ibadet olduğu için içimden yapmak gelmezdi.''

BYLOCK KULLANDIĞINI İTİRAF ETTİ

İbrahim A., 2014 yılından sonra tutuklu sanık Selami M.’nin telefonuna örgütün haberleşme sistemi olan ByLock'u yüklediğini öne sürdü.

Programın nasıl kullanıldığını M.’den öğrendiğini ileri süren A., şöyle devam etti;

‘M. ile birbirimize deneme mesajı gönderdik. Bu program sayesinde zaman zaman dini içerikli mesajlar göndereceğini, risalelerden önemli konuları not şeklinde göndereceğini ve bunlardan benim de istifade etmem açısından iyi olacağını söyledi. Kendisi sistemde Zeki, benim kullanıcı adım ise yanılmıyorsam İbo idi. Şifremi ise hatırlamıyorum. Bu program ile fazla oynamamam gerektiği söylerdi. Birkaç gün sonra Zeki’den mesaj gelmeye başladı. Gelen mesajlar dini içerikli ayet, hadis tarzı mesajlardı. Bu program bende tahminen 10 gün kadar kaldı. Bu yapıya itaat etsem, kalpten bağlı olsam, bunları anlatıyor olmazdım. Örgütün çözülmesi ve çökertilmesi için bildiklerim, gördüklerim ve yaşadıklarımı anlattım. Keşke imkan ve ortam olsaydı bu bildiklerimi daha önce anlatsaydım. Bu örgüt bugüne kadar bizim dini duygularımızı istismar etti, bundan dolayı çok pişmanım.''

A., katıldığı sohbetlerde ise kendisinden bağış ve kurban kesimi için para istendiğini ancak kendisinin sadece toplantılara katıldığı evlerde yardım amacıyla madeni paraları bıraktığını dile getirdi.

A.’nın ifadesinin ardından Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Vahdet Yeltepe, A.’nın ismini verdiği bazı sanıkların tariflere uymadığını söyledi. A.’nın ifadelerini çelişkili gören Yeltepe, sanığa sorular yöneltti.

Tutuklu sanıklardan Yener B., söz alarak, duruşma arasında A.’nın, kendisine ''Psikolojim bozuk, ben etkin pişmanlıktan yararlanacağım. İndirim alırız belki'' dediğini iddia etti.

Sanık avukatı ise müvekkilinin kendisini ifade etmekte zorlandığını, savunmalarını yazılı olarak mahkeme heyetine sunacaklarını belirtti.

AA

Bu haber 1538 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter
xx