18 Ağustos 2018 Cumartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 24°C
Açık
HABER DETAYI
Kristal-İş Sendikası’ndan açıklama geldi!
Lüleburgaz # 12 Ekim 2017 Perşembe 07:47

Haber Merkezi

Kristal-İş Sendikası Yönetim Kurulu, Paşabahçe Kırklareli Fabrikası'nda yaşanan işten çıkarmalarla ilgili basın açıklaması yaptı.

Sendikadan dün yapılan yazılı açıklamada, işten çıkartılan üyelerin bir kısmının Lüleburgaz’da kendi siyasi partilerinde seçim kaybeden kişilerin ve sendikanın aynı iş kolunda kurulu bulunan başka sendikaların yönetimlerini elinde bulunduran siyasi partilerin yanlış ve süreci çıkmaza sokacak şekildeki yönlendirmelerine kapıldığı öne sürüldü.

‘HİÇBİR ÇIKIŞI ONAYLAMADIK’

Yapılan açıklamada; ‘Kamuoyunun bildiği üzere, Şişecam’a bağlı Paşabahçe Cam Sanayi A.Ş. Kırklareli Fabrikası’nda, “cam ev eşyası sektöründe son yıllarda gerçekleşen yıllık ortalama %5 daralma ve işçilik de dahil olmak üzere girdi maliyetlerindeki artış” gerekçe gösterilerek D fırının kapatılacağı ve bu nedenle 289 kadrolu çalışanın iş sözleşmelerinin 10.09.2017 tarihinde son bulacağı ilan edilmiştir. Sendikamıza bu bildirim 10.08.2017 tarihinde yapılmış ve işyerinde de 09.08.2017 tarihinde ilan edilmiştir. Bu tarihten itibaren Şişecam işvereni ile sendikamız görüşmeler yapmış, işyerinde gönüllü çıkışlar için kıdem ve ihbar tazminatlarının %26’ya kadar teşvikli ödenmesi sağlanmıştır. Sendikamız gönüllü çıkışlar dışında hiçbir çıkışı onaylamamış olup, üyelerinin menfaatleri doğrultusunda görüşmelerini sürdürmüştür. Daha önceden ilan edilen 10.09.2017 tarihi itibariyle çıkışların yapılması engellenmiş ve görüşmeler devam etmiştir. Ancak işveren 03.10.2017 günü 90 üyemize 20.10.2017 günü işten çıkartılacağını ve o tarihe kadar da ücretsiz izinli sayılacağını bildirmiştir. Bunun üzerine 3 Ekim itibariyle görüşmeler askıya alınmış ve Trakya Şubemiz ile işten çıkartılan üyelerimizin ortak kararlarının beklenmesi yönünde görüş birliğine varılmıştır’ denildi.

‘SÜRECİ ÇIKMAZA SOKACAK YÖNLENDİRMELER VAR’

Açıklama şöyle devam etti; ‘Tüm bunlar ortadayken, işten çıkartıldığı için canı yanan üyelerimizin bir kısmının, Lüleburgaz ilçesinde kendi siyasi partilerinde seçim kaybeden kişilerin ve sendikamızla aynı iş kolunda kurulu bulunan başka sendikaların yönetimlerini elinde bulunduran siyasi partilerin yanlış ve süreci çıkmaza sokacak şekildeki yönlendirmelerine kapıldığını üzülerek görmekteyiz. Üyelerimizle gerçekleştirmeyi planladığımız toplantının da bu yanlış ve yanlı yönlendirmeler sonucu gerçekleştirilemediğinin bilinmesini isteriz. Üyelerimizin ve ailelerinin acılarını anlıyor ve yürekten paylaşıyoruz ancak acılarının, birilerinin bireysel ve siyasi çıkarları için kullanılmasına asla müsaade etmeyeceğiz. Kristal-İş Sendikası olarak dün olduğu gibi bugün de üyelerimizin menfaatleri ve işlerine tekrar dönmeleri için mücadele edeceğimizden kimsenin şüphesi olmasın.  

 

Bu haber 2322 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter
xx