22 Ekim 2017 Pazar
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 20°C
Açık
HABER DETAYI
‘Torbadan talan çıkacak’!
Lüleburgaz # 12 Ekim 2017 Perşembe 07:47

Orhan KONYALI

Lüleburgaz Emek ve Demokrasi Platformu’nun yaptığı toplantıda, Ekim ayında TBMM Genel Kurulu’na gelecek Torba Yasa’nın içindeki maddeler ile amacının farklı olduğuna dair açıklamalarda bulunuldu.

‘İSTANBUL’UN ÇÖPLÜĞÜ HALİNE GETİRİLECEK’

Lüleburgaz Emek ve Demokrasi Platformu’nun yaptığı açıklamada; ‘Bu torba yasa ile ülkemizin tüm toprak, su ve ormanları, rant ve haksız kazanç sağlayacak alanlar haline getirilerek talancı ve yağmacılara altın tepsi içinde sunulmaktadır. Trakya’da binlerce dekar birinci sınıf tarım toprağı, plansız ve kontrolsüz sanayiye açılarak acımasızca yağmalandı ve bu yağma halen devam etmektedir. Trakya’ya biçilen, İstanbul’un arka bahçesi, başka bir deyişle İstanbul’un çöplüğü olma rolü, adım adım hayata geçirilmektedir. Derelerimize el koyup suyunu İstanbul’a akıttılar. Ergene Ovası’na can veren Ergene Nehri, can alan zehir nehri haline getirildi. Şu anda birçok taş ocağı, tonlarca dinamitle Istranca Ormanları’nı delik deşik etmekte, ağaç katliamı yapmaktadır. Birileri, rüzgar enerjisi santrali kurup üç kuruş para kazanacak diye, yol açma bahanesiyle kesilen ağacın haddi hesabı yoktur. Bunların niyeti, halen var olan küçük engelleri de ortadan kaldırıp yağma ve talanı sorunsuzca sürdürmek, kendilerine dikensiz gül bahçesi yaratmaktır’ denildi.

‘ELİMİZDE KALAN TEK ŞEY ISTRANCA ORMANLARIDIR’

Platform ayrıca; ‘Istranca deyince; yaban hayvanlarının ve börtü böceğin barındığı, onlarca çeşit bitki ve ağaç türünün yetiştiği, dünyanın üç longozundan biri olan İğneada Longoz Ormanları’nın yer aldığı, mükemmel bir doğal yaşam alanından bahsediyoruz. Şu anda şirketlerce başvurusu yapılmış, onlarca hektar alanı kapsayan maden sahası vardır. Bu şirketler, işletme iznini sorunsuzca alabilmek ve ocaklarını düşük maliyetlerle işletebilmek için, bu torba yasa tasarısının çıkmasını beklemektedirler. Çıkarılmak istenen bu yasalarla, bütün bu varlıklarımız yok olma tehlikesiyle karşı karşıyadır. Trakya halkı bu yasalarla adeta cezalandırılmak istenmektedir. Bu hal, kabul edilebilir bir hal değildir. Eğer yarın çocuklarımıza hesap vermek zorunda kalmak istemiyorsak; Trakya halkı olarak siyasi görüşümüz, dini inancımız, etnik kimliğimiz ne olursa olsun, gencimiz-yaşlımız, kadınımız-erkeğimiz, işçimiz, emekçimiz, köylümüz, esnafımız, memurumuz birleşmeli, tüm gücümüzle, her türlü araç ve gereci kullanarak tepkimizi ortaya koymalı, bu yağma ve talana dur demeliyiz. Mücadele etmekten başka çaremiz yoktur’ açıklamasında bulundu.

 

 

Bu haber 1026 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
BEKLE BİZİ İSTANBUL!
17 gündür Lüleburgaz’da direnişlerini sürdüren 90 cam işçisi dün saat 12:30’da yüzlerce kişinin desteği ile İstanbul’a yürüyüşe geçti. Cam işçileri Evrensekiz’deki konaklamanın ardından bugün yürüyüşüne devam edecek.
21.10.2017 07:36
Kimse ‘26’ numarayı istemedi!
Cam işçilerinin yürüyüşü sırasında geniş güvenlik önlemi dikkat çekti.
21.10.2017 07:35
Lüleburgaz’ın yeni okulu buraya yapılacak!
Kırklareli İl Genel Meclisi’nin Ekim ayı toplantılarında Lüleburgaz Zafer Mahallesi’nde İl Özel İdaresi’ne ait taşınmazın okul yapılması amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı’na tahsisine oy birliği ile karar verildi.
21.10.2017 07:33
Uçaneller’e uluslar arası gurur!
Lüleburgaz Uçaneller Kuklaevi, Bosna Hersek’te bulunan özerk Sırp Cumhuriyeti’nin başkenti olan Banja Luka’da uluslar arası jüri tarafından ‘En iyi Kukla Yönetimi ve Canlandırma’ ödülüne layık görüldü.
21.10.2017 07:41
Birinden kurtulurken diğerine çarptı!
21.10.2017 07:37
Başkan adaylığını açıkladı!
Lüleburgaz S.S. 1 No’lu Lüleburgaz Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı Koray Güven, Şoförler ve Otomobilciler Odası başkanlığına aday olduğunu açıkladı.
21.10.2017 07:38
‘Asla yalnız yürümeyeceksiniz’!
21.10.2017 07:34
35 öğretmene proje yazma sertifikası!
21.10.2017 07:40
Türk Kızılayı Haftası’na hazırlanıyorlar!
21.10.2017 07:39
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter