12 Aralık 2017 Salı
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 6°C
Açık
HABER DETAYI
‘Torbadan talan çıkacak’!
Lüleburgaz # 12 Ekim 2017 Perşembe 07:47

Orhan KONYALI

Lüleburgaz Emek ve Demokrasi Platformu’nun yaptığı toplantıda, Ekim ayında TBMM Genel Kurulu’na gelecek Torba Yasa’nın içindeki maddeler ile amacının farklı olduğuna dair açıklamalarda bulunuldu.

‘İSTANBUL’UN ÇÖPLÜĞÜ HALİNE GETİRİLECEK’

Lüleburgaz Emek ve Demokrasi Platformu’nun yaptığı açıklamada; ‘Bu torba yasa ile ülkemizin tüm toprak, su ve ormanları, rant ve haksız kazanç sağlayacak alanlar haline getirilerek talancı ve yağmacılara altın tepsi içinde sunulmaktadır. Trakya’da binlerce dekar birinci sınıf tarım toprağı, plansız ve kontrolsüz sanayiye açılarak acımasızca yağmalandı ve bu yağma halen devam etmektedir. Trakya’ya biçilen, İstanbul’un arka bahçesi, başka bir deyişle İstanbul’un çöplüğü olma rolü, adım adım hayata geçirilmektedir. Derelerimize el koyup suyunu İstanbul’a akıttılar. Ergene Ovası’na can veren Ergene Nehri, can alan zehir nehri haline getirildi. Şu anda birçok taş ocağı, tonlarca dinamitle Istranca Ormanları’nı delik deşik etmekte, ağaç katliamı yapmaktadır. Birileri, rüzgar enerjisi santrali kurup üç kuruş para kazanacak diye, yol açma bahanesiyle kesilen ağacın haddi hesabı yoktur. Bunların niyeti, halen var olan küçük engelleri de ortadan kaldırıp yağma ve talanı sorunsuzca sürdürmek, kendilerine dikensiz gül bahçesi yaratmaktır’ denildi.

‘ELİMİZDE KALAN TEK ŞEY ISTRANCA ORMANLARIDIR’

Platform ayrıca; ‘Istranca deyince; yaban hayvanlarının ve börtü böceğin barındığı, onlarca çeşit bitki ve ağaç türünün yetiştiği, dünyanın üç longozundan biri olan İğneada Longoz Ormanları’nın yer aldığı, mükemmel bir doğal yaşam alanından bahsediyoruz. Şu anda şirketlerce başvurusu yapılmış, onlarca hektar alanı kapsayan maden sahası vardır. Bu şirketler, işletme iznini sorunsuzca alabilmek ve ocaklarını düşük maliyetlerle işletebilmek için, bu torba yasa tasarısının çıkmasını beklemektedirler. Çıkarılmak istenen bu yasalarla, bütün bu varlıklarımız yok olma tehlikesiyle karşı karşıyadır. Trakya halkı bu yasalarla adeta cezalandırılmak istenmektedir. Bu hal, kabul edilebilir bir hal değildir. Eğer yarın çocuklarımıza hesap vermek zorunda kalmak istemiyorsak; Trakya halkı olarak siyasi görüşümüz, dini inancımız, etnik kimliğimiz ne olursa olsun, gencimiz-yaşlımız, kadınımız-erkeğimiz, işçimiz, emekçimiz, köylümüz, esnafımız, memurumuz birleşmeli, tüm gücümüzle, her türlü araç ve gereci kullanarak tepkimizi ortaya koymalı, bu yağma ve talana dur demeliyiz. Mücadele etmekten başka çaremiz yoktur’ açıklamasında bulundu.

 

 

Bu haber 1131 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
Ölüm onu sıyırdı!
Lüleburgaz’da yaşları küçük iki çocuğun üstünde olduğu motosiklet, beton mikseriyle çarpıştı. Kazada 1 çocuk ayağından yaralandı.
11.12.2017 07:34
Çağlayan Topçu projelerini açıkladı!
Lüleburgaz Esnaf ve Kefalet Kooperatifi’nin başkan adayı Çağlayan Topçu, seçimlere az bir süre kala projelerini açıkladı. Topçu: “Ortak aklı harekete geçirmek için taraf olmaya çekinmeyelim” dedi.
11.12.2017 07:35
"En az 2 bin lira"!
10.12.2017 09:37
Canan Karatay geliyor!
11.12.2017 07:37
HEM’den ‘insanlık dersi’!
Lüleburgaz Halk Eğitimi Merkezi’nin bahçesinde sokak kedileri için soğuğa dayanıklı yuvalar yapıldı. Göz ve ayaklarında sorunlar da bulunan kediler için şimdilik 8 yuva yerleştirildi.
11.12.2017 07:33
Tek temsilcimiz hazırlık maçı bile yapamıyor!
Kırklareli’nin tek temsilcisi olan Trakya Gençlik Spor çatısı altındaki bayan futbol takımı, en yakın rakiplerinin Edirne ve Tekirdağ’da olmasından dolayı hazırlık maçı dahi yapamıyor. Kızlar, her türlü imkansızlığa rağmen bu yıl da Kırklareli’yi temsil etmekte kararlı.
11.12.2017 07:35
Fidan SMMM bürosunu açtı!
11.12.2017 07:38
Kömür yardımlarında sıra belde ve köylerde!
11.12.2017 07:36
Lüleburgaz’da 2 yeni film gösterimde!
10.12.2017 12:25
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter