21 Eylül 2018 Cuma
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 15°C
Parçalı Bulutlu
HABER DETAYI
Kansere karşı kapı kapı geziyorlar!
Kırklareli # 13 Ekim 2017 Cuma 07:32

Metin KARAKUŞ

Büyükmandıra Aile Sağlık Merkezi Aile Hekimi Esin Derman, Aile Sağlık Çalışanı Ebe Zuhal Engin ile birlikte Büyükmandıra'da kapı kapı dolaşıp tüm kadınlara 1-31 Ekim meme kanseri farkındalığını yaratmaya çalışıyor.

Farkındalık çalışmasının sadece bir ay ile kısıtlı kalmadığını söyleyen Derman, taramanın korkulacak bir şey olmadığını, erken teşhisin çok önemli olduğunun vurgusunda bulunuyor.

Büyükmandıra'da ve dokunabildiği her yerde kadınlarla konuşan Aile Hekiminin bu çalışması karşılığında kadınlar Aile Sağlık Merkezi'nin yolunu tutuyor ve yönlendirmelerle birlikte ücretsiz olarak taramalardan faydalanıyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Esin Derman; ‘Toplumsal farkındalık yaratmak adına Sağlık Bakanlığımız tarafından başlatılan bu önemli kampanya için herkes gönüllü olarak vurgu yapmalıdır. Yaşadığımız toplumda ne kadar farkındalık yaratırsak, ne kadar fazla kişiye ulaşırsak toplumumuz içerisinde o kadar kanser riskini azaltmış olur, erken teşhisin önemini anlatmış oluruz. 40-65 yaş arası meme kanseri 2 yılda bir, 30-65 yaş arası rahim ağzı kanseri 5 yılda bir, 50-70 yaş arası kolon kanseri taramalarını ücretsiz olarak Kırklareli KETEM'de yapılmaktadır. Bizlere başvuruda bulunan herkesi Büyükmandıra'dan Kırklareli'ne ücretsiz olarak taşımaya devam ediyoruz" dedi.

Farkındalık ayı kapsamında Büyükmandıra Belediye Başkanı Sertaç Balyemez'i de ziyaret eden Derman, Başkan ve personeline de pembe renkli farkındalık tişörtlerini giydirip sosyal medyadan kampanyaya destek istedi.

Başkan Balyemez ve Belediye Personeli tişörtleriyle poz vererek kampanyaya destek verdi.

 

Bu haber 1015 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter
xx