25 Eylül 2018 Salı
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 27°C
Yağmur
HABER DETAYI
‘Ekonomi’ sohbetinde ‘çöp vergisi’ sorusu!
Lüleburgaz’da 4’üncüsü düzenlenen Çınaraltı Sohbetleri’nin konusu Ekonomi oldu. CNN Türk Ekonomi Müdürü Emin Çapa ve Ekonomi Yazarı Rüştü Bozkurt’un katıldığı sohbette bir katılımcı; ‘Lüleburgaz’da verilen vergilere rağmen her yerimiz çöp içinde’ dedi.
Lüleburgaz # 13 Ekim 2017 Cuma 07:45

Orhan KONYALI

Lüleburgaz Belediyesi’nin 4’üncüsünü düzenlediği Çınaraltı Sohbetleri’nin konusu Trakya’nın Ekonomik Fay Hatları oldu.

Çarşamba günü Zübeyde Hanım Parkı’nda, saat 17.30'da gerçekleştirilen Çınaraltı Sohbetleri’nin konukları Rüştü Bozkurt ve Emin Çapa’ydı.

Etkinliğe katılımın, diğer haftalara göre az olduğu görüldü.

Programda Duru isimli kız çocuğu 11 Ekim Dünya Kız Çocukları günü adına, programın sonunda konuşma yaptı.

Ekonomi üzerine yazıları bulunan Rüştü Bozkurt: ‘Belediye başkanı da karşımda oturuyor, bir şehrin 1/100.000, 1/25.000, 1/5.000 ve 1/1.000‘lik uygulama planları yoksa orada hiç kimse vatansever olamaz. Rant tufanı hepimizin ortak değeri toprakların çok kötü insanların eline geçmesine neden oluyor. Bu bölgede Şişecam yatırım yaptığında 180 metrede su çıkıyordu bugün 400 metreyi geçti, bunun getireceği tehlikeye dikkat edebiliyor musunuz? Bu yer altındaki su kolay birikmiyor, o su hepimizin ortak malı. Burada kurulan sanayilerin ortalama ihraç ürünleri ortalaması 1,36 dolar değerinde, eğer bunları 3 dolara çıkartmazsak modernizasyon yatırımları yapmazsak, Türkiye’nin asla 10 yıl geleceği yoktur. Lüleburgaz’da yaşayanlar Türkiye’nin balon projesinin ne olduğunu sorgulamıyorsa, Lüleburgaz’ın çıkarını düşünemezler’ dedi.

‘TARİHİMİZDE İKİNCİ KEZ SAMAN İTHAL EDİYORUZ’

Programda konuşan CNN Türk Ekonomi Müdürü Emin Çapa da; ‘Geçmişle günümüz arasındaki kırılma büyük bir kırılma ve geçmişe dönülüp gelecek kurtarılamaz. Bugünün ekonomisinin girdisi bilim ve akıl, çıktısı ise teknolojidir, bilgiyi bilmek değil, anlamak ve anlamlandırmak önemlidir. Tarihimizde 2. kez saman ithal ediyoruz, bu sebebiyse tarım bakanlığında ki birileri çiftçilerinin verimliliğin düşük olduğunu teşhis edip, buğday ve arpanın sap kısımlarının uzun, başaklarının ise küçük olduğunu ve bunu değişmesini öngörmüş. Verim yükselmesi için doğru teşhis koyulmuş fakat bir akıllı insanda çıkıp dememiş ki bu hayvanlar ne yiyecek. İşte bu anlamlandırma olmadığı için ekilmeyen fi’lerden dolayı samanı ithal etmek zorunda kalıyorlar. Benim vergimi ne yaptın diye siyasetçilere sorulmalı, bir milletvekili buraya seçilmek için geldiğinde vergileri ne yapacaksın diye soruyor musunuz, iletişim vergisi çıldırmış durumda, dünyanın en pahalı internetini kullanıyor, etini yiyorsunuz, benzini kullanıyorsunuz o kadar zengin misiniz? Yoksuldan alınan vergiler ne olacak diye sürekli sormalısınız. Çocuklarınızı geleceğin çocukları olarak yetiştirin ve vatandaş olun kul olmayın’ diye dile getirdi.

‘ÇÖP VERGİLERİMİZ NEREYE GİDİYOR?’

Emin Çapa’nın; ‘Verdiğiniz vergilerin hesabını seçtiğiniz yöneticilerden sorun’ demesi üzerine söz alan bir katılımcı ise; ‘Bu tarz sorularda yöneticilerden cevap alamıyoruz ki, Lüleburgaz’da verilen vergilere rağmen her yerimiz çöp içinde’ dedi.

Sorusuna cevap bekleyen katılımcıya Emin Çapa vergi kısımlarının nereye gittiğini anlatırken, Belediye Başkanı Halebak soruya herhangi bir cevap vermedi.

Bu haber 898 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter
xx