20 Kasım 2018 Salı
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 5°C
Kapalı
HABER DETAYI
‘Ergene Balı’ dünya üçüncüsü oldu!
Edirne # 11 Kasım 2017 Cumartesi 07:27

Tekirdağ'ın Ergene ilçesinde yaşayan Hasan Basri Topsak, 45. Apimondia Arıcılık Kongresi'nde düzenlenen bal yarışmasında dünya 3. oldu.

Belediyeden yapılan açıklamaya göre, İstanbul'un ev sahipliği yaptığı 45. Apimondia Arıcılık Kongresi kapsamında düzenlenen bal yarışmasına katılan arıcı Topsak, ürettiği Ergene balı ile Kristalize dalında dünya üçüncülüğü ve Türkiye birinciliği elde etti.

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Hacı Aslan, bu tür yarışmalarda alınan başarılarla belediye tarafından yürütülen Arıcılığı Geliştirme ve Polinasyon Projesi'nin verimli olduğunun görüldüğünü belirtti.

Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından "Arıcılığı Geliştirme ve Polinasyon Projesi" kapsamında üreticilere, modern arıcılık teknikleri ve arıcılıkta verimliliği arttırma yöntemleri konusunda eğitim verildiğini ifade eden Aslan, şöyle devam etti:

"Projemiz iki ana cepheden oluşuyor. Bunlardan birincisinde arıcılığın kovan sayısını arttırarak gelişmesini sağlarken aynı zamanda bitkisel ürünlerde ciddi ölçülerde verim artışı sağlamayı amaçlandı. Proje başlangıcında bin 817 kişiye birer haftalık eğitim verildi, daha önceden belge sahibi olanlarla birlikte 2 bin 500 müracaat sahibinden koşullara uygun olan 933 kişiye üç yılda 11 bin 250 adet kovan dağıtımı gerçekleşti. Sonuç olarak 30 bin kovan ile 20 kilo bal verimi üzerinden yılda 600 ton bal üretilecektir."

AA

Bu haber 2412 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter