10 Aralık 2018 Pazartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 4°C
Parçalı Bulutlu
HABER DETAYI
‘Trakya’yı bir prostat profesörüne teslim etmedik’
Trakya Kent Konseyleri Birliği’nin Genel Kurul toplantısında Başkan Halebak ve konuşmacılar arasında TRAKAB ve 100 bin ve 25 binlik plan tartışması yaşandı. Halebak; ‘TRAKAB Trakya’yı bir prostat profesörüne teslim etmemiştir’ dedi.
Lüleburgaz # 14 Kasım 2017 Salı 07:46

Çınar TÜRKMEN

Trakya Platformu Hukuk Kurulu Üyesi Bülent Kaçar, Trakya Kent Konseyleri Birliği’nin Genel Kurul toplantısında ‘Trakya Ekolojisine Saldırılar ve Hukuksal Durum’  konusunda konuştu.

Kaçar’ın, sunumundaki ‘TRAKAB ile iktidara teslim edilen Trakya planlaması’ başlıklı konu Lüleburgaz Belediye Başkanı Emin Halebak’ın tepkisini çekti.

Avukat Kaçar, konuşmasında Trakya’daki her olumsuz gelişmeyi siyasi iktidara yüklemenin sübjektif kaldığını, TRAKAB encümeninde yer alan ana muhalefet partisi 4 belediye başkanının imzaladığı protokolle Trakya’nın planlanmasının AK Parti’li İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne devredildiğinin unutulmaması gerektiğini belirtti.

Kaçar’ın konuşması sırasında ‘cevap hakkının saklı kaldığını’ belirten Başkan Halebak, Kaçar’ın konuşmasının ardından cevap hakkını kullandı.

‘ÇEVRE PLANI OSMAN İNCİ’NİN İŞİ DEĞİL’

Halebak, Avukat Bülent Kaçar’a cevaben TRAKAB’ın nasıl kurulduğunu anlatarak konuşmasına başladı.

Halebak; ‘TRAKAB’ın Trakya’yı iktidara teslim ettiği’ gibi bir hüküm cümlesi kurdu kendisi hukukçu olmasına rağmen. Bunu hangi verilere dayandırdığını sorduğumda verecek hiçbir cevabının olmayacağını biliyorum. Benim de kurucusu olduğum TRAKAB 6 kişiyle kuruldu. Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli Valileri, Edirne, Tekirdağ ve Lüleburgaz Belediye Başkanları olarak kuruldu. O günden bu güne kalan tek kişi de benim. Hepsi gitti. Ergene sorunlarına çözüm ve hizmet birliği bakanlık tarafından tüzüğü değiştirildi, gelecekte bir kalkınma ajansı kurulacak, siz bunu kalkınma birliğine dönüştürün dendi. Trakya Kalkınma Birliği, Trakya Kalkınma Ajansı’nın altında olsun dendi, peki dedik. Trakya’nın 100 binlik bir çevre düzeni planı vardı. 2004’te yapıldı. Şimdi soruyorum; ‘Trakya Üniversitesi’nin çevre, bölge, şehir planlama birimi var mı?’ Yok. Osman İnci prostat profesörüdür. Toplumu yanıltmanın bir anlamı yok. Bu Osman İnci’nin yapacağı bir iş değil. Alanında son derece uzman biridir, gidip kendimi teslim ederim. Ama kusura bakmayın çevreyi Osman İnci’ye teslim edemeyeceğim’ dedi.

‘TRAKAB TRAKYA’YI BİR PROSTAT PROFESÖRÜNE TESLİM ETMEMİŞTİR’

Halebak şöyle devam etti; ‘Trakya Üniversitesi’nin ‘çevre, bölge planlama birimi’ yokken yalnızca 100 binlik planlar yapılsın dendiğinde 100 binlik planın bir hükmü var. Diyor ki 25 binlik planları yapın. Çünkü 25 binlik planlar yoksa 100 binlik planlar hiçbir işe yaramaz. Hizmet birliği olarak valiliğe götürdüğüm konu şu oldu, eğer bu birlik Ergene sorununu çözmek istiyorsa birinci yapması gereken konu 100 binlik planın emrettiği 25 binlik planların yapılmasıdır. 25 binlik planları yaptırabileceğimiz, Türkiye’de 500 tane uzmanın çalıştığı tek bir ofis var. Hepsi siyasi düşünce olarak AKP’nin karşısında olan insanlardır. Ve bilimsel gerçeklikle ne yapılması gerekiyorsa 25 binlik planların yapılması için mücadele ettiler. Trakya Üniversite’nin yaptığı 100 binlik planlarda kimsenin fikri alınmadı ama 25 binlik planlar yapılırken tüm yerleşim yerlerinde toplantılar yapıldı.  TRAKAB, üzerine verilmiş görevi hakkıyla yerine getirmiştir. TRAKAB Trakya’yı bir prostat profesörüne teslim etmemiştir. Her biri kendi alanının uzmanıdır. O insanlar, suçladığınız iktidar tarafından hangi cezalara çarptırıldı lütfen buna bakın, biraz insafa davet ediyorum’ diye konuştu.

UZUNKÖPRÜ KENT KONSEYİ BAŞKANI’NDAN HALEBAK’A TEPKİ!

Halebak’ın sözlerine Uzunköprü Kent Konseyi Başkanı Mehmet Akbal tepki göstererek; ‘Osman İnci prostat profesörü olabilir, o dönemde Trakya Üniversitesi’nin rektörüdür. Her üniversitesinin, her belediyenin bir yöneticisi olduğu gibi, işin, konunun uzmanı olmasa da ekibini kurar ve yapar. 2004 planları yapılırken çok sayıda çevre toplantısı yapıldı. 25 binliklerin topluma danışılması hukuki bir zorunluluktur. 2004’le 2009 planları arasındaki farkın ne olduğunu bu işi inceleyenler, konunun uzmanı olanlar görmektedirler, bilmektedirler. 25 binlik planların 26 maddesinin Danıştay tarafından iptal edilmesini sağlayan heyet buradadır. Danıştay, TRAKAB’ın yaptırdığı 25 binliklerin 26 maddesini kamu zararı olduğu için iptal etti’ dedi.

Yaşanan tartışmanın ardından toplantıya 5 dakika ara verilirken Halebak’ın Uzunköprü Kent Konseyi Başkanı Mehmet Akbal’a; ‘25 binlik plana itiraz edenlerin tamamı menfaat yüzünden itiraz etti. Sizin suçlamak yerine teşekkür etmeniz lazım. Bunun farkında değilsiniz’ dediği duyuldu.

Bu haber 6438 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter