10 Aralık 2018 Pazartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 3°C
Parçalı Bulutlu
HABER DETAYI
Lüleburgaz’daki askerlerin yargılanmasına devam!
*Lüleburgaz İlçe Emniyet Müdürü Ali Koca tanık olarak dinlendi…
Lüleburgaz # 14 Kasım 2017 Salı 07:48

Darbe girişimi sırasında Lüleburgaz’dan İstanbul’a gitmek üzere yola çıkan 65. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı’nın 31’i tutuklu 81 personelinin yargılanmasına devam edildi. Lüleburgaz İlçe Emniyet Müdürü Ali Koca tanık olarak dinlendi.

-

FETÖ'nün 15 Temmuz'daki darbe girişimi sırasında Lüleburgaz 65. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı'na bağlı kışladan, zırhlı askeri araçlarla İstanbul'a gitmek üzere yola çıkan ve vatandaşlar tarafından otoyol girişinde durdurulan 31'i tutuklu 81 sanığın yargılanmasına devam ediliyor.

Kırklareli 1. Ağır Ceza Mahkemesince Halk Eğitim Merkezi salonunda yapılan duruşmada, eski Tuğgeneral Cemalettin Doğan ve eski Yarbay Latif Ç.’nin de aralarında yer aldığı 31 tutuklu sanık hazır bulundu. 

Duruşmaya, Başbakanlık adına avukat Halit Çokan da katıldı.

Mahkeme Başkanı İzzet Koçer duruşmada, talimatla ifadesi alınan tanıkların beyanını okudu. 

Tanıklardan Lüleburgaz İlçe Emniyet Müdürü Ali Koca'nın beyanında, darbe girişimi gecesine ilişkin ifadeleri yer aldı. Koca beyanında, askeriyeden çıkan birliği, İstanbul'a gitmek üzere sabaha karşı otoban girişinde vatandaşlarla birlikte durdurduklarını anlattı.  

Askeri personelle aralarında zaman zaman tartışmaların yaşandığını aktaran Koca, bu kişileri İstanbul'a gitmemeleri için uzun süre ikna etmeye çalıştıklarını vurguladı.  

Askeri personelin İstanbul'a gitmeleri için bazı eylemlerde bulunduklarını ifade eden Koca'nın beyanında şu ifadeler yer aldı: 

''Darbe girişiminin yaşandığı gece birliklerinden zırhlı askeri araçlarla İstanbul'a gitmek üzere yola çıkan ve otoyol girişinde durdurulan Yarbay Latif Ç. bize sürekli direndi. Askeri araçların kapakları açık ve üzerilerinde askerler vardı. Askerlerde de silah ve şarjör vardı. Bir astsubayın ise bize hitaben ''Kameralara oynamayın, biz buradan gideceğiz.'' dediğini duydum.'' 

Talimatla ifadeleri alınan 23 tanığın ifadelerinin okunmasının ardından duruşmaya ara verildi.

AA

Bu haber 1105 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter