19 Aralık 2018 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 3°C
Kar
HABER DETAYI
Babaeski CEM Vakfı 700 yıllık geleneğe katıldı!
Kırklareli # 15 Kasım 2017 Çarşamba 07:38

Metin KARAKUŞ

CEM Vakfı Babaeski Şubesi, Yunanistan’da Mürsel Bali aşkına, Seyyid Ali Sultan'ın Yol oğlu, Balım Sultan'ın babası Mürsel Bali’yi anmak amacıyla yaklaşık 700 yıldır geleneksel olarak düzenlenen anma etkinliğine katıldı.

Babaeski’de Atatürk devrimleri ışığında, Alevi –Bektaşi İslam anlayışının tüm değerlerinin yaşatılması, araştırılması ve halka anlatılması için çalışmalarını sürdüren CEM Vakfı Babaeski Şubesi, hafta sonu Batı Trakya’da Balkanlar için çok önemli olan Seyyid Ali Sultan Dergâhı’ndaydı.

Komşu ülke Yunanistan’ın (Evros) Meriç ilinin Sofulu Belediyesi’ne bağlı Rodop Dağları'ndaki Ruşenler köyü yakınlarında bulunan tarihi Seyyid Ali Sultan Dergâhı’nda düzenlenen etkinlikte misafirleri Seyyid Ali Sultan Dergâhı Vakfı Başkanı Ahmet Kara Hüseyin ve diğer yetkililer karşıladılar.

11 Kasım Cumartesi günü düzenlenen etkinliğe katılanlar Seyyid Ali Sultan Dergâhını da ziyaret ettiler, Mürsel Bali’yi türbesi başında andılar. Bölge halkı, etkinliğe katılanlara yapılan duaların ardından katılımcılara kesilen kurbanlarla pişirilen kavurma, kuru fasulye, etli pilav, salata ve meşrubat ikram ettiler.

Daha sonra Seyyid Ali Sultan Dergâhı’nda Kur’an-ı Kerim ve dualar okundu.

Seyyid Ali Sultan'ın oğlu Mürsel Bali'yi anmak için düzenlenen etkinliğin 600-700 yıllık bir gelenek olduğunu ifade eden, Seyyid Ali Sultan Dergâhı Vakfı Başkanı Ahmet Kara Hüseyin; ‘Seyyid Ali Sultan Hazretleri bizi 600 yıl öncesinde çağırdı. Bu vesileyle buraya geldik. 600'lü yıllarda Hazreti Peygamber'in güneşi 1400'lü yıllarda buraları aydınlattı. Ahmet Yesevi'lerin göstermiş olduğu yolda giden Sarı Saltuklar, Gül Babalar ve Seyyid Ali Sultanlar bu gölgeyi ışıklandırdı. Barışı, kardeşliği, insanlığı bu topraklara öğretti’ dedi.

Balkanlar'daki Osmanlı hoşgörüsünün önemine dikkati çeken Kara Hüseyin, Osmanlı'nın 72 millete aynı gözle baktığını, herkesi kardeşlik ve barış içinde yaşattığını, bu sayede milletlerin dinini ve kültürlerini koruyabildiğini ifade etti

Etkinliği düzenleyen Seyyid Ali Sultan Dergâhı Vakfı Başkanı Ahmet Kara Hüseyin, yurt dışından ve yurt içinden etkinliğe katılan tüm canlara bölge halkı adına ayrıca teşekkür etti.

Bu haber 1295 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter