20 Ocak 2018 Cumartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 5°C
Açık
HABER DETAYI
AK Partili Koç tanık olarak ifade verdi!
AK Parti Lüleburgaz İlçe Başkanı Tanzer Koç ve darbe girişimi sırasında Kaymakam Vekili olan Tarkan Keskin, darbe girişimi davasında tanık olarak ifade verdi.
Lüleburgaz # 15 Kasım 2017 Çarşamba 07:40

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişimi sırasında Lüleburgaz 65. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı'na bağlı kışladan, zırhlı askeri araçlarla İstanbul'a gitmek üzere yola çıkan ve vatandaşlar tarafından otoyol girişinde durdurulan 81 sanığın yargılandığı davada tanık beyanları okundu.

Mahkeme Başkanı İzzet Koçer duruşmada, talimatla ifadesi alınan tanıkların beyanını okudu. 

Tanıklardan AK Parti Lüleburgaz İlçe Başkanı Tanzer Koç'un beyanında, darbe girişimi gecesine ilişkin ifadeleri yer aldı.

Koç, beyanında, İstanbul'a gitmek üzere sabaha karşı askeriyeden çıkan birliği otoban girişinde durdurduklarını anlattı.

‘TANKIN ÖNÜNE YAT BAKALIM NASIL EZERİM’

O gece olay yerinde Lüleburgaz Cumhuriyet Başsavcısı Soner Gül, Kaymakam Vekili Tarkan Keskin ile İlçe Emniyet Müdürü Ali Koca'nın da bulunduğunu belirten Koç, beyanında şunları kaydetti:

''Darbe girişimin yaşandığı gece kışladan zırhlı askeri araçlarla İstanbul'a gitmek üzere yola çıkan birliklerin önüne otoyol girişinde sivil araçlarımızı çektik. Durdurulan Yarbay Latif Ç., araçlarımızı sürekli yoldan çekmemizi istiyordu, ben de kendisine 'Bizi ezmeden geçemezsin.' dediğimde o da bize ''Tankın önüne yat bakalım nasıl ezerim.' dedi. Ben de çok sinirlendim ancak başsavcımız ile emniyet müdürümüz devreye girerek beni sakinleştirdi. Latif Ç., başsavcımıza hitaben 'Biz emir aldık, İstanbul'a gideceğiz. Ne yaparsanız yapın gideceğiz.' diyordu. Askeri araçların üzerilerinde de personel hazır halde bulunuyordu.''

Kaymakam Vekili Tarkan Keskin de beyanında, yarbay Latif Ç’nin, o gece kendilerine yolu açmaları yönünde sürekli çabalarının olduğunu anlattı.

Latif Ç.’ye İstanbul'a gitmeleri yönünde hiçbir emrin bulunmadığını belirtmesi üzerine aralarında zaman zaman sözlü tartışmanın yaşandığını aktaran Keskin, beyanında şu bilgilere yer verdi: 

''Yarbay Latif Ç. o gece bize sürekli yolu açmamız yönünde ikazlarda bulunup, darbeye karşı gittiğini göstermek istiyordu. Sürekli telefonla konuşuyordu. Bazı rütbeliler ise bize karşı gelmedi. Ancak Latif Ç., direnmeye çalışınca derdest edildi.''

YARBAYDAN ‘ATEŞ EDİN’ TALİMATI!

Vatandaşlardan Tarkan Oruç ise otoyol girişinde durdurulan Latif Ç.’nin, personele vatandaşın üzerine "ateş edin" yönünde talimatta bulunduğunu aktardı.

Oruç, Latif Ç.’nin talimatına askeri personelin uymadığını ifade etti.

Vatandaşlardan Volkan Dağner de beyanında Lüleburgaz Cumhuriyet Başsavcısı Gül'ün askeri personeli geri dönmeleri yönünde ikna çalışmalarına Latif Ç.’nin sürekli itiraz ettiğini belirtti.

Gül'ün Latif Ç.’ye 'Beni ezmeden hiçbir yere gidemezsiniz.' dediğini vurgulayan Dağner, o gece çok korktuklarını aktardı.

Askerlerden Avni K. da beyanında, tutuksuz yargılanan sanıklardan Bayram P.’nin o gece kendilerine hitaben 'İstanbul'a gövde gösterisine gidiyoruz.' dediğini duyduğunu kaydetti.

AA

Bu haber 2309 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
HİZMET EKMEK İSE ÖZEL GÜVENLİK PASTADIR.... YİYİN KARDEŞLERİM YİYİİİİİİİİİN
19.01.2018 18:46
25 yıldır kadro bekliyorlar!
Şeker - İş Sendikası Alpullu Şube Başkanı Orhan Saltık, Alpullu Şeker Fabrikası’nda çalışan geçici işçilere kadro yerine süre uzatımı verilmesinin işçileri mağdur ettiğini söyledi.
19.01.2018 07:42
‘Konteyner’ lobisi!
Lüleburgaz’da balkonlarında veya kapı önlerinde çöp biriktirmekten bunalan bazı site ve apartman sakinleri, kendi imkanları ile çöp konteyneri edinmeye başladı. Sitelere konulan özel çöp konteynerleri gittikçe yaygınlaşmaya başladı.
19.01.2018 07:40
Topçu esnaf ortaklara seslendi!
Lüleburgaz Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkan Adayı Çağlayan Topçu, 21 Ocak’taki seçimler öncesinde esnaf ortaklara seslendi ve “Seçimin oy kullanılarak yapılmasını önemle isteyelim” dedi.
19.01.2018 07:45
23 bin 225 öğrenci bugün karne alacak!
Lüleburgaz İlçe Milli Eğitim Müdürü Nedim Çetin, 2017-2018 eğitim-öğretim yılı yarıyıl tatili sebebiyle Lüleburgaz’da 23 bin 225 öğrencinin karne alacağını açıkladı.
19.01.2018 07:39
Düğüncübaşı kütüphanesine kavuştu!
19.01.2018 07:40
Kaymakam Kaya’ya İYİ ziyareti!
19.01.2018 07:44
Kepirtepe’de İngilizce münazara
19.01.2018 07:44
Uzakdoğu'dan Trakya’ya
19.01.2018 07:43
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter