23 Ekim 2018 Salı
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 14°C
Çok Bulutlu
HABER DETAYI
Köylerin su kaynağında yine ‘esrarengiz atık’!
Lüleburgaz # 15 Kasım 2017 Çarşamba 07:43

Tevfik İŞÇİ

Lüleburgaz’a bağlı Yenitaşlı ve Eskitaşlı köyleri arasında, eski Bağlık mevkii olarak bilinen Derin Göl çevresine atılan atıklar çevre sakinleri tarafından tepkiyle karşılandı.

Tarımsal sulamada kullanılan ve hayvanların su kaynağı olan bu alanın çevresine kamyonlarla getirilip dökülen atıkların ‘Kimyasal’ olduğu iddia edilirken, çevreci Kenan Gören konu hakkında açıklamalarda bulundu.

Bu atıkları buraya atanların bir çevre suçu işlediğini söyleyen Gören, çevre koruma yetkililerinin bu kişileri bulup cezalandırmasını istedi.

3 AY ÖNCEKİ ESRARENGİZ ATIĞI HATIRLATTI!

Geçtiğimiz Ağustos ayında Turgutbey mevkiindeki otoban gişeleri civarına da bu tarz bir atık atıldığını hatırlatan Gören; ‘Havanın ve suyun Lüleburgaz’a geldiği bu toprakları her zaman koruduk ve yine koruyacağız. Bu topraklar sahipsiz değildir. Yaşadığımız, ürettiğimiz bu toprakları korumak için gösterdiğimiz özenin, herkes tarafından özellikle çevre koruma görevi olan yetkililer tarafından özenle korunmasını istiyoruz. Buraya sarı ve beyaz kafalı damperli iki kamyon ve beyaz bir araba ile getirildiği söylenen bu kimyasal atıkları bulmak yetkililerin işidir. Yol üzerindeki kameralardan yapılacak araştırma ve araçların geçtiği köylerdeki görgü tanıkları suçu aydınlatacak ve failleri ortaya çıkaracaktır. Bu yıl ağustos ayının ilk haftasında otoban gişelerinin yanına aynı çevre katliamcıları tarafından dökülen aynı özellikteki atıkların şu anda bile döküldükleri yerde durması bizleri rahatsız etmektedir. İlgililere yaptığım şikayet başvurusu sonucu 1 Kasım 2017 tarihli yazıyla tarafıma bildirilmiştir. Gönderilen cevap yazısında; “Soruşturmanın İlçe Jandarma Komutanlığınca yürütüldüğü, dökülen hafriyatın insan ve hayvan sağlığına zararlı olup olmadığı konusunun tespiti ve hafriyatın bölgeden kaldırılması konusunda Kırklareli Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile irtibata geçildiği” yazılmıştır. Çevremize dökülen bu zararlı atıkların kim tarafından döküldüğünün belirlenmesi ve sebep olan kişilerin cezalandırılması geciktirilmeden sonuçlanmalıdır. Bu talebimizin yerine getirilmesinin geciktirilmesi daha birçok yere aynı atıkların dökülmesine neden olacaktır” dedi.

Eskitaşlı Muhtarı Selami Tezcan da konu hakkında ‘TRAKAB Planlarının tartışıldığı bu günlerde Yenitaşlı, Eskitaşlı ve çevre köylerinin hayvanlarının su içtiği, aynı zamanda tarımsal sulama yapılan Derin Göl su deposu kimyasal atıklar tarafından kirletilmiştir. Kimyasal atıklar, büyük ve küçükbaş hayvanlarda nasıl etkiler bırakacağı, balıkların nasıl yaşayacağının yanında çevre kirliliğini üst seviyeye çıkarmıştır. Kırklareli Valiliği İl Çevre Müdürlüğü gereğini yapmak zorundadır’ diye konuştu.

Bu haber 1955 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter
xx