20 Ocak 2018 Cumartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 5°C
Açık
HABER DETAYI
Köylerin su kaynağında yine ‘esrarengiz atık’!
Lüleburgaz # 15 Kasım 2017 Çarşamba 07:43

Tevfik İŞÇİ

Lüleburgaz’a bağlı Yenitaşlı ve Eskitaşlı köyleri arasında, eski Bağlık mevkii olarak bilinen Derin Göl çevresine atılan atıklar çevre sakinleri tarafından tepkiyle karşılandı.

Tarımsal sulamada kullanılan ve hayvanların su kaynağı olan bu alanın çevresine kamyonlarla getirilip dökülen atıkların ‘Kimyasal’ olduğu iddia edilirken, çevreci Kenan Gören konu hakkında açıklamalarda bulundu.

Bu atıkları buraya atanların bir çevre suçu işlediğini söyleyen Gören, çevre koruma yetkililerinin bu kişileri bulup cezalandırmasını istedi.

3 AY ÖNCEKİ ESRARENGİZ ATIĞI HATIRLATTI!

Geçtiğimiz Ağustos ayında Turgutbey mevkiindeki otoban gişeleri civarına da bu tarz bir atık atıldığını hatırlatan Gören; ‘Havanın ve suyun Lüleburgaz’a geldiği bu toprakları her zaman koruduk ve yine koruyacağız. Bu topraklar sahipsiz değildir. Yaşadığımız, ürettiğimiz bu toprakları korumak için gösterdiğimiz özenin, herkes tarafından özellikle çevre koruma görevi olan yetkililer tarafından özenle korunmasını istiyoruz. Buraya sarı ve beyaz kafalı damperli iki kamyon ve beyaz bir araba ile getirildiği söylenen bu kimyasal atıkları bulmak yetkililerin işidir. Yol üzerindeki kameralardan yapılacak araştırma ve araçların geçtiği köylerdeki görgü tanıkları suçu aydınlatacak ve failleri ortaya çıkaracaktır. Bu yıl ağustos ayının ilk haftasında otoban gişelerinin yanına aynı çevre katliamcıları tarafından dökülen aynı özellikteki atıkların şu anda bile döküldükleri yerde durması bizleri rahatsız etmektedir. İlgililere yaptığım şikayet başvurusu sonucu 1 Kasım 2017 tarihli yazıyla tarafıma bildirilmiştir. Gönderilen cevap yazısında; “Soruşturmanın İlçe Jandarma Komutanlığınca yürütüldüğü, dökülen hafriyatın insan ve hayvan sağlığına zararlı olup olmadığı konusunun tespiti ve hafriyatın bölgeden kaldırılması konusunda Kırklareli Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile irtibata geçildiği” yazılmıştır. Çevremize dökülen bu zararlı atıkların kim tarafından döküldüğünün belirlenmesi ve sebep olan kişilerin cezalandırılması geciktirilmeden sonuçlanmalıdır. Bu talebimizin yerine getirilmesinin geciktirilmesi daha birçok yere aynı atıkların dökülmesine neden olacaktır” dedi.

Eskitaşlı Muhtarı Selami Tezcan da konu hakkında ‘TRAKAB Planlarının tartışıldığı bu günlerde Yenitaşlı, Eskitaşlı ve çevre köylerinin hayvanlarının su içtiği, aynı zamanda tarımsal sulama yapılan Derin Göl su deposu kimyasal atıklar tarafından kirletilmiştir. Kimyasal atıklar, büyük ve küçükbaş hayvanlarda nasıl etkiler bırakacağı, balıkların nasıl yaşayacağının yanında çevre kirliliğini üst seviyeye çıkarmıştır. Kırklareli Valiliği İl Çevre Müdürlüğü gereğini yapmak zorundadır’ diye konuştu.

Bu haber 1703 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
HİZMET EKMEK İSE ÖZEL GÜVENLİK PASTADIR.... YİYİN KARDEŞLERİM YİYİİİİİİİİİN
19.01.2018 18:46
25 yıldır kadro bekliyorlar!
Şeker - İş Sendikası Alpullu Şube Başkanı Orhan Saltık, Alpullu Şeker Fabrikası’nda çalışan geçici işçilere kadro yerine süre uzatımı verilmesinin işçileri mağdur ettiğini söyledi.
19.01.2018 07:42
‘Konteyner’ lobisi!
Lüleburgaz’da balkonlarında veya kapı önlerinde çöp biriktirmekten bunalan bazı site ve apartman sakinleri, kendi imkanları ile çöp konteyneri edinmeye başladı. Sitelere konulan özel çöp konteynerleri gittikçe yaygınlaşmaya başladı.
19.01.2018 07:40
Topçu esnaf ortaklara seslendi!
Lüleburgaz Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkan Adayı Çağlayan Topçu, 21 Ocak’taki seçimler öncesinde esnaf ortaklara seslendi ve “Seçimin oy kullanılarak yapılmasını önemle isteyelim” dedi.
19.01.2018 07:45
23 bin 225 öğrenci bugün karne alacak!
Lüleburgaz İlçe Milli Eğitim Müdürü Nedim Çetin, 2017-2018 eğitim-öğretim yılı yarıyıl tatili sebebiyle Lüleburgaz’da 23 bin 225 öğrencinin karne alacağını açıkladı.
19.01.2018 07:39
Düğüncübaşı kütüphanesine kavuştu!
19.01.2018 07:40
Kaymakam Kaya’ya İYİ ziyareti!
19.01.2018 07:44
Kepirtepe’de İngilizce münazara
19.01.2018 07:44
Uzakdoğu'dan Trakya’ya
19.01.2018 07:43
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter