20 Ocak 2018 Cumartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 5°C
Açık
HABER DETAYI
İtfaiyenin raporu çıktı!
Lüleburgaz Sakızköy Caddesi’nde Pazar günü meydana gelen yangınla ilgili itfaiyenin hazırladığı rapor çıktı. Yangının mağduru Candan Şah ise rapora ve yangında sorumluluğu bulunduğunu iddia ettiği kurumlara tepki gösterdi.
Lüleburgaz # 15 Kasım 2017 Çarşamba 07:47

Çınar TÜRKMEN

Lüleburgaz’da Pazar günü Sakızköy Caddesi’nde çıkan yangının itfaiye raporu çıktı.

Raporda, apartmanın çatısının tamamen alevli bir şekilde yanmakta olduğu, olay yerine varıldığında binada elektrik mevcut olduğu ve TREDAŞ ekiplerinin gelmesi ile birlikte bina içindeki elektriğin kesilerek söndürme işleminin su ve köpük ile başladığı belirtildi.

Raporda, yangının bildirim saatinin 12:33 olduğu, itfaiyenin çıkış saatinin de 12:33 olduğu olay yerine 12:35’te varıldığı belirtildi.

Elektrik arıza ekiplerinin ise 12:46’da olay yerine geldiği belirtildi.

Yangına 3 araç ve 8 personelle gidildiği, 40 metreküp su ve 75 kilo köpük kullanıldığı belirtilen raporda şöyle denildi; ‘Çatı katında bulunan kompresör, matkap makinesi, elektrik kabloları, kitaplar, yapraklar, yorganlar, 1 tonluk plastik su deposu yanarak kullanılamaz hale gelmiştir. Apartman dairesinde yanmadan dolayı bir hasar yoktur. Çatı yangından dolayı kullanılamaz haldedir’

Yangının çıkış nedeni hakkında ise bilirkişi tespiti yapılmasının uygun olacağı belirtildi.

YANGININ MAĞDURU RAPORA TEPKİLİ!

Çatı katında çıkan yangında evi ve malzemeleri yanan Candan Şah da olayla ilgili açıklama yaptı.

Yangının ardından gerek sosyal medyada gerekse basında çıkan haberlerde yer alan bazı iddialara açıklık kavuşturulması gerektiğini belirten Şah, yangında sorumluluğu olanlar hakkında suç duyurusunda bulunacağını söyledi.

Şah, itfaiyenin hazırladığı yangın raporunu değerlendirerek; ‘Raporda açık bir şey yok. Bilirkişi tespiti yapılması isteniyor. Biz kış gelmeden evi temizleyip, onarmak istiyoruz. Ayrıca itfaiyeye yangının bildirim saati ile itfaiyenin çıkış saati aynı. Bunu anlayamadık’  dedi.

‘İTFAİYE 25 DAKİKA GELMEDİ’

Candan Şah, yangının ardından itfaiyenin olay yerine geliş süresinin 2 buçuk dakika olduğunun söylendiğini belirterek; ‘Telefonla yangın ihbarı alınmasından itfaiyenin istasyondan çıkış süresi 2 buçuk dakika olabilir. Olay yerine geliş süresi 25 dakika. Yeni Sanayi’den Sakızköy yoluna bir araç nasıl 25 dakikada geliyor bunu anlayamıyorum’ dedi.

‘İLK GELEN TANKER BOŞTU’

Şah, olay yerine gelen itfaiye araçlarında su olup olmadığı ile ilgili olarak şu iddiada bulundu; ‘İlk gelen su tankeri boştu. Oradaki bir itfaiye şefinin ‘Tanker boş diğeri gelene kadar oyalanın’ dediğini duydum. Ayrıca elektrik kesilmeden su zaten sıkılmıştı. Bir itfaiye eri elinden hortumu atınca teller koptu’

‘TELLER YER ALTINDA OLSAYDI YAŞANMAZDI’

Şah; ‘Tellerin birbirine ekli olmasından dolayı bu olay yaşandı. Teller yer altında olsaydı itfaiye daha rahat hareket edebilirdi. TREDAŞ ekibi kopan telleri yangının ardından komple yeniledi. Bizim mahalle gibi olan yerleri TREDAŞ’ın bir an önce düzeltmesini istiyorum.

‘SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIM’

Candan Şah, yangının rüzgardan dolayı kısa sürede büyümesi konusunda ise şöyle konuştu; ‘Olay anında rüzgar kesinlikle yoktu. İtfaiyecilerden kıdemli olanlar arabada otururken, bu konuda tecrübeli 1 itfaiye eri çatıda müdahalede bulunuyordu. O tek kişi her şeyi yaptı diyebilirim. İtfaiyenin raporu çıktıktan sonra Lüleburgaz Kaymakamlığı’na gidip önce yardım talebinde bulunacağım ardından bu yangında sorumlu olan kurumlar hakkında suç duyurusunda bulunacağım.

TÜM EŞYALARI YANDI!

Meslek hastalığı nedeni ile sürekli bir işte çalışamadığını söyleyen Candan Şah, yakın çevresinin yönlendirmesiyle geçici işler bulduğunu belirtti.

Şah, çıkan yangında çatı katında bulunan kompresör, matkap, kablo gibi eşyalarının da yandığını söyledi.

 

 

 

 

 

Bu haber 2690 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
HİZMET EKMEK İSE ÖZEL GÜVENLİK PASTADIR.... YİYİN KARDEŞLERİM YİYİİİİİİİİİN
19.01.2018 18:46
25 yıldır kadro bekliyorlar!
Şeker - İş Sendikası Alpullu Şube Başkanı Orhan Saltık, Alpullu Şeker Fabrikası’nda çalışan geçici işçilere kadro yerine süre uzatımı verilmesinin işçileri mağdur ettiğini söyledi.
19.01.2018 07:42
‘Konteyner’ lobisi!
Lüleburgaz’da balkonlarında veya kapı önlerinde çöp biriktirmekten bunalan bazı site ve apartman sakinleri, kendi imkanları ile çöp konteyneri edinmeye başladı. Sitelere konulan özel çöp konteynerleri gittikçe yaygınlaşmaya başladı.
19.01.2018 07:40
Topçu esnaf ortaklara seslendi!
Lüleburgaz Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkan Adayı Çağlayan Topçu, 21 Ocak’taki seçimler öncesinde esnaf ortaklara seslendi ve “Seçimin oy kullanılarak yapılmasını önemle isteyelim” dedi.
19.01.2018 07:45
23 bin 225 öğrenci bugün karne alacak!
Lüleburgaz İlçe Milli Eğitim Müdürü Nedim Çetin, 2017-2018 eğitim-öğretim yılı yarıyıl tatili sebebiyle Lüleburgaz’da 23 bin 225 öğrencinin karne alacağını açıkladı.
19.01.2018 07:39
Düğüncübaşı kütüphanesine kavuştu!
19.01.2018 07:40
Kaymakam Kaya’ya İYİ ziyareti!
19.01.2018 07:44
Kepirtepe’de İngilizce münazara
19.01.2018 07:44
Uzakdoğu'dan Trakya’ya
19.01.2018 07:43
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter