19 Ekim 2018 Cuma
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 9°C
Çok Bulutlu
HABER DETAYI
58 yaşında 8’inci maratonunu koştu
Spor # 17 Kasım 2017 Cuma 07:27

Metin KARAKUŞ

Kırklareli Bölgesi eski Milli Futbol Hakemlerinden Ercan Yücel, hakemlikten sonra başladığı atletizmde başarıdan başarıya koşuyor.

Ercan Yücel, 12 Kasım 2017 tarihinde İstanbul’da gerçekleşen Vodafone 39.İstanbul Maratonu’nu, 4.47.08 derece ile tamamlayarak, 58 yaşında 8’inci maratonunu koşmuş oldu.  

Yücel, gazetemize yaptığı açıklamada; ‘Bu yıl 8. kez koşmanın heyecanını ve de bir aksilik olmadan koşuyu tamamlama tedirginliği yaşadım. Yaş 58. Malum yaşlanıyoruz. Maratonun sözlük anlamı “dayanıklılık testidir.” Koşucular 42 bin 195 metre mesafenin fiziksel ve zihinsel bir test olduğunu bilirler. Maraton koşacak atletlerin normal olarak koşu geçmişi olmalıdır. Maraton koşmak uzun bir çalışma, sabır, disiplin ve feragat gerektirir. Yağmur, çamur, kar, fırtına demeden 365 gün sürekli çalışıyorum. Maratonu koşmak, iyi idmanla olur. İyi idman; sert idman demek değildir. Babaeski halkı benim çok yavaş koştuğumu görüyor ve de tüm koşanlara yavaş koşun diyorum. On günde bir tempo koşulacak. Maraton idmanları uzun bir zamana yayılmalıdır. Temel Hazırlık Safhası ve Yükleme Safhası olur. Temel Hazırlıkta aerobik, düşük nabızlı koşular. Yükleme zamanı,  interval ve uzun koşular olmalı.   Maraton İdmanında, Her dört haftada bir dinlenme haftası olarak idman hafifletilmelidir ve Mesafe kısaltılmalı, tempo düşürülmeli.  İddialı olmak isteniyorsa, mutlaka interval çalışmaları yapılmalıdır. Maraton İdmanında, Haftalık toplam yol mesafesi ne kadar uzun olursa, çok kilometre yapılırsa o kadar iyidir’ dedi.

SAKATLANMA RİSKİ HAYLİ YÜKSEK’

Yücel şöyle devam etti; ‘Örneğin ben bu 22 haftalık hazırlanma dönemimde toplam 1500 kilometreyi aştım haftalık 85 - 97 kilometre hacme ulaştım. Aynı zamanda sakatlanma riski de bir hayli yüksek. Maraton koşmak hem eziyetlidir hem de nasıl bir sonuç alınacağı önceden bilinmeyen bir yarıştır. Maraton, vücudun, zihnin ve ruhun tüm enerjisini bitirecek kadar uzundur. Enerji kaynakları, kas gücü, zihinsel ve duygusal dayanıklılık, fizyolojik dayanıklılık tamamıyla test edilir. Maratonun cazibesi de herhalde burada saklıdır. Çünkü maraton koşmak hiç kolay değildir ve tam bir mücadele gerektirir. Maraton koşmak gücün ve cesaretin en zor testidir. Maratonu bitirebilmek kendinize yüksek bir hedef seçip başarabileceğinizin ispatıdır. Size hayatın diğer alanlarında önemli riskler alabilmeniz ve yaşamla ilgili önemli kararlar verebilmeniz için gereken güveni sağlar. Maratoncu olmak kendinizi önemli hissettirir, sizi özel yapar. Çevremdeki tüm insanları koşmaya davet ediyorum. Kırklareli'nden tek başıma katıldığım zamanlardan sonra artık beş-altı kişi benimle birlikte maratona katılıyor’

 

Bu haber 1118 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter
xx