19 Ekim 2018 Cuma
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 9°C
Çok Bulutlu
HABER DETAYI
Esnaf Kefalet’te ‘zimmet’ şoku!
Aralarında Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı Fahri Özkan’ın da bulunduğu 15 kişinin ‘zimmet’ suçuyla Ağır Ceza’da yargılanmalarına karar verildi.
Lüleburgaz # 20 Kasım 2017 Pazartesi 07:42

Haber Merkezi

Lüleburgaz Esnaf Kefalet Kooperatifi’nde Başkan Fahri Özkan’la, bazı geçmiş dönem ve mevcut yönetim kurulu üyelerinin de aralarında bulunduğu 15 sanık hakkında Lüleburgaz 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan ‘Görevi Kötüye Kullanma’ davası sonuçlandı.

Mahkeme, yürüttüğü yargılamada suç vasfının değişebileceğine karar vererek dosyayı görevsizlikle Kırklareli Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdi.

Mahkeme gerekçeli kararda, kooperatifte aynı kişilere ve aynı araçlara yine aynı kişilerin kefaletiyle sürekli kredi veren, kredi istihbaratını yapan, kredi işlemlerini organize eden, aynı kimselerin çok sayıda krediye kefil olmalarına onay veren sanıkların işledikleri suçun görevi kötüye kullanmak olarak tanımlanamayacağı, sanıkların TCK’nın 247’nci maddesi kapsamında zimmet suçuyla yargılanmaları gerektiğine karar vererek dosyayı Kırklareli Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdi.

SUÇLAMALARI KABUL ETMEDİLER!

Davanın son duruşmasında savunmalarını yapan sanıklar suçlamaları kabul etmezken, 44 bin 294,52 lira olduğu iddia edilen zararı ödemek istemediklerini söylediler.

Sanıkların savunmalarının alınmasının ardından mahkeme sanıklara yöneltilen suçlamanın ‘görevi kötüye kullanma’ suçunu aştığını ve dosyada bulunan delillerden ‘zimmet suçunun’ oluşabileceği anlaşıldığından dosyayı Kırklareli Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdi.

TCK 247 5 YILDAN 12 YILA KADAR HAPİS ÖNGÖRÜYOR!

Zimmet suçu TCK’nın 247. Maddesi’nde şöyle tanımlanıyor;

‘ (1) Görevi nedeniyle zilyedliği kendisine devredilmiş olan veya koruma ve gözetimiyle yükümlü olduğu malı kendisinin veya başkasının zimmetine geçiren kamu görevlisi, beş yıldan on iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(2) Suçun, zimmetin açığa çıkmamasını sağlamaya yönelik hileli davranışlarla işlenmesi halinde, verilecek ceza yarı oranında artırılır.

(3) Zimmet suçunun, malın geçici bir süre kullanıldıktan sonra iade edilmek üzere işlenmesi halinde, verilecek ceza yarı oranına kadar indirilebilir.’

NE OLMUŞTU?

Lüleburgaz Esnaf Kefalet Kooperatifi üyelerinden Birol Akgül’ün şikayeti üzerine başlatılan soruşturma sonucunda Kooperatif Başkanı Fahir Özkan ve yönetim kurulu üyeleri hakkında hazırlanan iddianame  Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilerek, şüpheliler hakkında yargılama yapılmasına karar verilmişti.

Olayın ortaya çıkmasına neden olan şikayet dilekçesini veren Birol Akgül’ün kovuşturma sonucunda sanık olarak iddianamede yer alması dikkat çekmişti.

Müfettişler tarafından sürdürülen incelemelerde, hep aynı plakalı aracın farklı kişilere kiralanarak bu kişilere bir aylık esnaf ve vergi kaydı çıkartılmasının ardından yüz binlerce lira kredi kullandırıldığı ve kredinin onaylanmasından sonra ise bu kişilerin vergi kaydını ve esnaf oda kayıtlarını sildirerek kayıplara karıştıkları borçların ise ödenmediği ortaya çıkmıştı.

Bu haber 8422 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter
xx