23 Ekim 2018 Salı
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 14°C
Çok Bulutlu
HABER DETAYI
Taşeron işçilerin kadroya geçişlerde yarın son gün!
Güncel Gündem # 10 Ocak 2018 Çarşamba 07:31

Tekirdağ Çalışma ve İş Kurumu Müdürü Yaşar Esen, taşeron işçilerin kadroya alınmasına ilişkin başvuruların 11 Ocak'ta sona ereceğini, bu tarihten sonra gerçekleşen başvuruların dikkate alınmayacağını söyledi. 

Tekirdağ Çalışma ve İş Kurumu Müdürlüğü, il binasında, "616 Sayılı KHK ile Personel Çalıştırılmasına Dayalı Hizmet Alımı Sözleşmeleri Kapsamındaki İşçilerin Sürekli İşçi Kadrosuna geçiş Süreci" konulu toplantı düzenledi. Toplantıda, Tekirdağ Çalışma ve İş Kurumu Müdürü Yaşar Esen, SGK Tekirdağ İl Müdürü Fatma Daylan Alan, kentteki kamu kurumları, üniversite, sendikaların temsilcileri katıldı.

“3 AY İÇİNDE İŞLEMLER TAMAMLANACAK”

Yaşar Esen, toplantıdaki konuşmasında, taşeron işçilerin, başvuru sürecinin 2 Ocak'ta başladığını anımsatarak, "Son başvuru tarihi 11 Ocak'tır. Bu başvuru tarihinden sonra yapılacak başvurular hiçbir şekilde dikkate alınmayacaktır. Başvurular alındıktan sonra güvenlik soruşturmaları ve mülakat süreci başlayacak olup 3 ay içinde işlemler tamamlanarak 1 milyona yakın taşeronun sürekli işçi olarak kamuya geçişleri sağlanacaktır." dedi.

Sınavların yazılı, mülakat veya uygulamalı olarak yapılabileceğine işaret eden Esen, yazılı sınavdan 100 üzerinden 50 alanların başarılı sayılacağını, mülakat ve uygulamaları sınavlarda ise oluşturulacak komisyon üyelerinin vereceği kararların etkili olacağını, işçilerin sınav sonuçlarına itiraz edebileceğini kaydetti.

SGK İl Müdürü Fatma Daylan Alan ise tüm sürecin 2 Nisan tarihinde sona ereceğini, bu tarihten önce işlemleri bitiren kurumların sınavı kazanan işçilerin istihdam işlemlerini yapabileceğine işaret etti.

Alt işveren işçilerini, çalıştıkları şirketlerine herhangi bir evrak ya da feragat belgesi vermemesi konusunda uyaran Alan, "90 günlük sürecin sonunda, işçilerimizin kadroya geçişi sırasında, kendilerinden kadroya geçişe ilişkin açtıkları dava veya icra takibi varsa, bu dava veya takiplerden feragat ettiklerine ilişkin bir belge ve sulh sözleşmesi, çalıştıkları idarelerce talep edilecektir. İşçilerimiz, kamuda istihdam edildikleri için, kadroya geçişleri nedeniyle çalıştıkları idare ile sulh sözleşmesi yapacaklardır. Bu sözleşme, işçilerimiz açısından herhangi bir hak kaybına sebep olmayacaktır." diye konuştu.

AA

Bu haber 334 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter
xx