23 Ekim 2018 Salı
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 14°C
Çok Bulutlu
HABER DETAYI
SGK’dan “Staj süreleri emeklilikte geçerli sayılmıyor” açıklaması!
Güncel Gündem # 10 Ocak 2018 Çarşamba 07:39

Haber Merkezi

Kırklareli Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü, son günlerde sosyal medyada yapılan haberlerden ve Kuruma yapılan başvurulardan, staj ve öğrencilik sürelerinin emeklilikte geçerli sayılmasına yönelik düzenleme yapıldığı yönünde gerçeği yansıtmayan haberler yapıldığının görüldüğünü belirtti.

SGK İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada; “05/12/2017 tarih ve 30261 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelik” ile staj ve öğrencilik sürelerinin emeklilikte geçerli sayılmasına yönelik düzenleme yapıldığı hususunda gerçeği yansıtmayan haberlerin yapıldığı görülmüştür. Söz konusu Yönetmelik değişikliği; 02.12.2016 tarihli ve 6764 sayılı Kanunun ile mesleki ve teknik ortaöğretim sırasında tamamlayıcı eğitim ya da alan eğitimi gören öğrencilerin “iş kazası ve meslek hastalığı” sigortası kapsamına alınmasının, 680 sayılı KHK ile Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın, İçişleri Bakanlığı’na bağlı hale getirilmesi ve Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi’nin kurulmasının bir sonucu olup, stajyer veya öğrencilerin sigortalılık başlangıcı ya da emeklilik yaşının hesaplanmasına yönelik herhangi bir düzenleme değişikliği içermemektedir” denildi.

“BU HAKLARIN YÖNETMELİKLE DÜZENLENMESİ MÜMKÜN DEĞİL”

SGK ayrıca; “Nitekim, sigortalılık başlangıcı ya da emeklilik yaşının hesaplanması dahil sosyal güvenlik hakları ancak kanunla düzenlenebilecek haklar olup, bu hakların yönetmeliklerle düzenlenmesi mümkün değildir. Bu çerçevede, söz konusu haberlerin asılsız olduğu ve gerçeği yansıtmadığı hususu kamuoyuna duyurulur” açıklamasında bulundu.

 

          

                                              

Bu haber 609 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter
xx