18 Ocak 2019 Cuma
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 10°C
Çok Bulutlu
HABER DETAYI
“AK Parti çiftçiye 88 katrilyon borçlu”
Lüleburgaz # 12 Ocak 2018 Cuma 07:48

Haber Merkezi

İYİ Parti Lüleburgaz İlçe Başkanlığı, bugüne kadarki AK Parti hükümetlerinin Türk çiftçisine 88 katrilyon lira borçlu olduğunu öne sürdü.

İYİ Parti, 2006 - 2017 yılları arasında Türkiye’nin Avrupa ve Dünya çiftçisinden toplam 167 katrilyon liralık ithalat yaptığını, böylece Türk çiftçisinden esirgenen paranın yabancı ülke çiftçilerine verilmek zorunda kalındığını belirtti.

Yapılan açıklamada; “2006 yılında bizzat Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakanlığı döneminde TBMM'ce çıkarılan  Tarım Kanunu’nun 21’inci maddesinde  Türk Çiftçisine verilecek   tarımsal destekleme için bütçeden ayrılacak kaynak, gayrisafi milli hasılanın en az %1’i düzeyinde olmak zorunda hükmü getirilmiştir. AK Parti hükümetlerinin  GSMH miktarları dikkate alındığında yaklaşık 179 katrilyon lira destek vermesi  gerekirken 92 katrilyon vermiştir. Ancak 2007 yılından bu yana baktığımızda tarımsal desteklemelerin gayri safi milli hasıladaki payı yüzde 0,4 ile yüzde 0,7 arasında değişiyor” denildi.

“ÇİFTÇİ BANKALARA BORÇLANDI”

Açıklamada, çiftçilerin borç batağı içerisinde olduğu belirtilerek; “2006 - 2017 yılları arasında Türkiye AK Parti iktidarı sonucunda net ihracatçı bir konumdan net ithalatçı bir konuma gelmiştir. Çiftçilerimiz borç batağı içerisindedir. AKP, çiftçiye hak ettiği desteği vermediği gibi onu bankaların, aracı ve tefecilerin kucağına itmiştir. AKP iktidarının başladığı yıl olan 2002’de tarımsal nakit kredi kullanımı 1 katrilyon TL iken, 2017 yılı ayı itibariyle sadece bankaların ve çiftçi birliklerinin çiftçiye kullandırdığı kredi toplamı 88 katrilyon TL’ye ulaşmıştır. İYİ Parti Türk Tarımının meselelerini çözmeden Türkiye'nin meselelerinin çözülemeyeceğini bilmektedir. Köylümüze çiftçimize diyoruz ki "AK Parti iktidarına rağmen üretmeye devam edin çünkü çok yakın zamanda Türkiye iyi olacak Türk çiftçisi iyi olacaktır." ifadelerine yer verildi.

 

 

 

 

 

Bu haber 584 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter