18 Ocak 2019 Cuma
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 9°C
Parçalı Bulutlu
HABER DETAYI
Ovacık’ta korkutan görüntü!
Lüleburgaz’a bağlı Ovacık köyündeki Çimdik Gölü’nde meydana gelen balık ölümleri köylüleri korkutuyor. İl Tarım Müdürlüğü ekipleri dün gölden numune alırken, köylüler 30 yıldır ilk kez böyle bir durumla karşılaştıklarını söylediler.
Lüleburgaz # 12 Ocak 2018 Cuma 07:50

Tevfik İŞÇİ

Lüleburgaz’a bağlı Ovacık köyündeki Çimdik Gölü’nde yaklaşık bir haftadır süren balık ölümleri köy halkını tedirgin etmeye devam ediyor.

Dün İl Tarım Müdürlüğü’nden gelen ekipler incelenmek üzere göl suyundan ve ölen balıklardan numune aldı.

Köye yürüme mesafesinde bulunan, köydeki hayvanların ve tarım arazilerinin sulandığı gölette irili ufaklı binlerce balığın ölmesi nedeniyle köylü yaşanan durumun bir an önce çözüme kavuşturulması için yetkililere çağrıda bulundu.

İL GIDA VE TARIM MÜDÜRLÜĞÜ EKİPLERİ GELDİ!

İlk etapta çekilen fotoğraflar sonrası BİMER’e şikayet gönderen köy halkı, ardından İl Tarım Müdürlüğü yetkilileri ile iletişime geçip, konunun incelenmesini talep etti.

Dün İl Tarım Müdürlüğü’nden gelen ekipler gölde incelemeler gerçekleştirdi.

Yaklaşık 100 yıllık bir mazisi bulunan gölette şu sıralarda az sayıda kalan ve suyun üstünde ölüm kalım savaşı veren balıklardan numunelere alan yetkililer, gölden de su numunesi aldı.

Sudaki oksijen seviyesini de ölçen yetkililer, ölümlerin neden kaynaklandığını belirlemek için inceleme başlattılar.

“İLK KEZ BÖYLE BİR DURUMLA KARŞILAŞTIK”

Köy halkından Nuri Başoğlu, balık ölümleri karşısında çaresiz bir şekilde beklemeye geçtiklerini, yetkililerin durumu biran önce aydınlığa kavuşturmasını beklediklerini ifade etti.

Gölde zaman zaman balık avladıklarını fakat şu sıralarda çok sayıda balık ölümünün yaşandığını aktaran Başoğlu; “Bu gölde 30 yıldan beri balık avlamaktayız. Son günlerde balıkların ölmesinin nedeninin araştırılmasını istiyoruz. Binlerce balık telef oldu. Muhtarımız yetkili mercilere haber verdi. Gereken umarım kısa sürede yapılır. 30 yıldan beri ölmeyen balıklar bugün neden öldü anlam veremdik. Umarım en kısa sürede bu sorun çözülür ve eğer kasıtlı bir şey yapılmışsa o kişiler cezasını bulur” diye konuştu.

KÖY MUHTARI KONUŞTU!

Köy muhtarı Celal Adnan Çetin ise durumun kendisine haber verilmesi sonrası gölde bir takım tedbirler alarak İl Tarım Müdürlüğü’ne haber verdiklerini belirtti.

Bu balık ölümleri ile ilk kez karşılaştıklarını aktaran Çetin, durumun kısa sürede açıklığa kavuşacağını umduklarını ifade etti.

 Çetin; “Ben kendimi bildim biledi bu gölü kullanıyoruz. Gerek büyükbaş, gerekse küçükbaş hayvanlarımızı yaz aylarında burada suluyoruz. Kedi, köpek gibi sokak hayvanları da buradan yararlanıyor. Kuşlar su içiyor. Bundan bir hafta önce yağan yağmur sonrası göl suyunda bir miktar artış oldu. Bu artış sonrası ölümler başladı. Köyümüzden Emre Tosun isimli gencimiz durumu bana iletti. Ben de İl Tarım Müdürlüğü’ne haber vererek inceleme istedim. Şimdi sonucu bekleyeceğiz. Bu sürede gölette hiçbir şekilde hayvan sulaması yapmayacağız.” dedi.

ORTAYA ATILAN İDDİALAR VAR!

Çimdik Gölü’ndeki balık ölümleri sonrası bu durumun neden kaynaklandığı konusunda bir takım iddialar da ortaya atıldı.

Bu iddialardan biri göletin hemen yanında bulunan bir şirkete ait meyve bahçesindeki ağaçların ilaçlandığı, sonrasında ise yağan yağmur sularıyla bu ilaçların göle karıştığı iddiası.

Köylülerin ortaya attığı diğer bir iddia ise gölete dışarıdan birilerinin gelerek, balık ölümlerini tetikleyecek bir madde atmış olabileceği iddiası.

Konuyla ilgili araştırma devam ediyor.

 

Bu haber 4777 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter