26 Haziran 2019 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
HABER DETAYI
Başkan Hacı gazetecilerle buluştu!
Kırklareli # 12 Ocak 2018 Cuma 09:08

Metin KARAKUŞ

Babaeski Belediye Başkanı Av. Abdullah Hacı, “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” dolayısıyla Kırklareli il ve ilçelerinde görev yapan basın mensuplarına yemek düzenledi.

Tansa Restaurant’ta düzenlenen yemeğe, Belediye Başkanı Av. Abdullah Hacı, Belediye Başkan Yardımcıları Ayhan Sertgün ve Hayri Tübeler, Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Basri Güleç, Kırklareli il ve ilçelerinde görev yapan basın mensupları ve gazete sahipleri katıldı.

“SIRADAN BİR MESLEĞİN SIRADAN BİR GÜNÜ DEĞİL”

Gecede bir konuşma yapan Başkan Hacı; “Ülkemizde birçok meslek grubunun günü var. Hemşireler Günü, Muhtarlar Günü, Doktorlar Günü, Avukatlar Günü ama Çalışan Gazeteciler Günü’nün bir hikâyesi var.  Onun için bugün benim için özel bir gün. Sizler için de özel bir gün. 10 Ocak 1961 tarihinde Milli Birlik Komitesi tarafından çalışan gazetecilerin sosyal haklarını temin etmek için bir yasa yayınlanıyor ve 10 Ocak tarihli Resmi Gazete’de de bu yasa yayınlanarak yürürlüğe giriyor. O zaman o güne “Çalışan Gazeteciler Bayramı” deniliyor ve “Babıali’de dokuz patron olayı” diye bir olay meydana geliyor.  Dokuz gazetenin patronları gazetenin basılmasına o tarihte ara veriyorlar. Yani çalışanların sosyal haklarını kabul etmiyorlar. Oysa gazeteler, gazete patronlarından ibaret değil, burada foto muhabirleri, köşe yazarları, karikatüristler, düzenleyiciler, matbaacılar, bu işte birçok alanda çalışanlar var. Onların sosyal haklarını temin etmek için çıkan yasaya 9 tane büyük gazetenin patronu karşı çıkıyor ve 3 gün gazetelerini basmıyorlar ve gazete çalışanları “Basın” adında bir gazete çıkarıyor o üç gün içerisinde. Daha sonra 1962 ve 1972 yılları arsında bu bayram olarak kutlanıyor ama 1971 yılındaki o askeri harekâttan sonra tekrar geri adım atılarak, “Gazeteciler Günü” olarak kutlanmaya devam ediyor. Onun için bu günün özel bir hikâyesi var. Sıradan bir gün değil! Sıradan bir mesleğin sıradan bir günü değil, çünkü siz sıradan bir meslek sahibi değilsiniz” dedi.

“DEMOKRASİLERDE DÖRDÜNCÜ KUVVET”

Hacı; Tabii her meslek kutsaldır ama gazeteciler ayrıdır. Zaten demokrasi ile yönetilen ülkelerde basın dördüncü kuvvettir. Toplumun güçlü ve doğru bir şekilde aydınlanmasında en önemli güç, en önemli unsur basındır, sizlersiniz. Sabah bir kanalda seyretmiştim, foto muhabirlerinin, gazetecilerin ne kadar zor şartlarda görev yaptıklarını, yağmurda, çamurda, soğukta kameraları elleri ile tutuyorlar. Çok zor şartlar altında görev yapıyorsunuz, çalışanlar olarak bu da bir gerçek. Ama günün birinde mutlaka düzelecek, çünkü tarih iyiye ve güzel doğru gidiyor. İyiye ve güzel doğru giden tarihi asla kötüye ve geriye doğru getiremezsin” diye konuştu.

Gecede daha sonra “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” dolayısıyla hazırlanan pasta, Başkan Hacı ve basın mensupları ile birlikte kesildi.

Gece boyunca basın mensupları ile ilgilenen Başkan Hacı, onlarla birlikte oyun oynadı, ayrıca fotoğraf makinesi ile fotoğraflarını da çekti.

 

 

           

Bu haber 954 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter