18 Ocak 2019 Cuma
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 5°C
Parçalı Bulutlu
HABER DETAYI
Belediye ‘Türk Akım’a itiraz etti!
Saray Belediye Meclisi, belediye sınırlarından geçecek Türk Akımı Doğalgaz Projesi ile ilgili olumsuz görüş verdi. Belediye Meclisi, güzergahın uygun görülmediğini, insan ve diğer canlıların sağlığının olumsuz etkilenebileceğini belirtti.
Tekirdağ # 15 Ocak 2018 Pazartesi 07:29

Haber Merkezi

Saray Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü Türk Akımı Doğal gaz Hattı Kara Kısmı’na çevreye vereceği zarar nedeniyle olumsuz görüş verdi.
Saray Belediye Meclisi Ocak Ayı 1. Olağan Toplantısı’nda oy birliğiyle kabul edilen görüşte, projenin tarım ve orman alanlarını olumsuz etkileyeceği belirtildi.

Türk Akımı Doğalgaz Projesi’nin belediye sınırları içinde yer alan Bahçeköy Mahallesi’nde ormanlık alana gireceğini ve güzergahtaki toprak örtüsünün sıyrılıp çalışmalar tamamlandıktan sonra tekrar hat üzerine serileceğini belirten Belediye Meclisi, ancak proje dosyasında tahribatın nasıl ve ne şekilde hangi yöntem ve proje ile giderileceğinin belirtilmediğine dikkat çekti.

Belediye Meclisi’nin görüşünde, Tekirdağ Orman İşletme Müdürlüğü’nden ve Tekirdağ Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü’nden uygun görüş alınması gerektiği, ayrıca içme ve yer altı sularının korunması açısından TESKİ ve DSİ’den uygun görüş alınması gerektiği belirtildi.

Projenin uygulanacağı hatta 1. derece arkeolojik sit alanı bulunmakta olduğu, bu nedenle de Edirne Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü’nden uygun görüş alınması istendi.
“İNSAN VE DİĞER CANLILARIN SAĞLIĞINI OLUMSUZ YÖNDE ETKİLEYECEKTİR”
Belediyenin görüşünde şu ifadelere yer verildi; “Boru Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş. Genel Müdürlüğü (BOTAŞ) Ham Petrol ve Doğal Gaz Boru Hattı Tesislerinin Yapımı ve İşletmesine Dair Teknik Emniyet ve Çevre Yönetmeliğinde madde 10’a göre; ‘güzergah belirlenmesinde, çevresel anlamda önem arz eden ormanlar, sit alanları, sulak alanlar, koruma statüsü olan alanlar, biyolojik çeşitlilik açısından önem arz eden ekosistemler, kıyı ve sahil şeritleri ile özellikle verimli tarım arazilerinin seçilecek güzergah üzerinde olmamasına dikkat edilir. Güzergâh, mümkün olduğunca yollara yakın ve işletme kolaylığı olan, imar planı olmayan tarıma elverişsiz arazilerden geçecek şekilde seçilir’ denilmektedir. Proje güzergâhı incelendiğinde görülmüştür ki güzergah 1/25000 ölçekli Tekirdağ İl Çevre düzeni Planına göre, 1. öncelikli tarımsal niteliği korunacak alanlardan, orman alanlarından ve kırsal yerleşim alanları, akaryakıt istasyonları ile planlı alanlarda bulunan meskun mahallerin yakınından geçmektedir. Ayrıca proje güzergâhında patlatma yapılacağı belirtilmiştir. Patlatma sırasında oluşacak gürültü ve rüzgârında etkisiyle toz kirliliği projenin güzergâhına yakın yerleşim alanlarında yaşayan insan ve canlıların sağlığını olumsuz yönde etkileyecektir”
“GÜZERGAH UYGUN GÖRÜLMEMİŞTİR”
“Üst ölçekli çevre düzeni planı hükümlerine, onaylı nazım, uygulama ve mevzii imar planlarına, ilgili kurum/kuruluş görüşlerine, 3194 sayılı İmar Kanunu ve ilgili diğer mer’i mevzuata uyulması, yazımızda proje güzergâhına yakınlıkları tanımlanan yerleşim alanları, akaryakıt istasyonları, sanayi alanları tarımsal alanlar ve orman alanları dikkate alındığında, insan ve canlılara verilecek olumsuz etkileri görüldüğünden güzergâh kurumumuz açısından uygun görülmemiştir.”

Bu haber 1866 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter