18 Ocak 2019 Cuma
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 6°C
Parçalı Bulutlu
HABER DETAYI
‘Tozaklı’  haberine açıklama!
Lüleburgaz # 17 Ocak 2018 Çarşamba 09:18

Çınar TÜRKMEN

Pınarhisar’a bağlı Tozaklı’da köylülerin öne sürdüğü iddialara Tozaklı Köy Tüzel Kişiliği adına Avukat Özgür Üstün yanıt verdi.

Dün gazetemizde yayımlanan ‘Tozaklı toz duman’ başlıklı haberle ilgili konuşan Avukat Özgür Üstün, Tozaklı köyünde 2013 yılında şikayet konusu olan yerlerle ilgili muhtarlığın hiçbir sıfatının olmadığını, Tozaklı köyünde bu yerlerin mera yapılmasıyla ilgili muhtarlığın 2011 yılında yapılmış başvurusu bulunduğunu söyledi.

Avukat Üstün; “2013 yılında Kaymakamlığa bir dilekçe verilmiş. Kaymakamlık muhtarlıktan yazı istemiş, gelen yazıya istinaden de bir cevap verilmiş, vatandaşlara tek tek posta yoluyla iletilmiş. 2013 yılında yapılan suç duyurusuyla ilgili takdir yetkisi tamamen Kaymakamlığındır. Kaymakamlık o zaman ne gerekli gördüyse onun bilgi verme, evrak isteme makamı da Kaymakamlıktır. Onun muhtarlıkla hiçbir ilgisi yok” diye konuştu.

“MUHTARLIĞIN 2011’DE BAŞVURUSU VAR”

Üstün şöyle devam etti; “140 dekar mera denen yer Maliye Hazinesi. Zaten meraya girmek suç ve başlı başına bir cezai yaptırımdır.  ‘Ölçmeye geldiklerinde habersiz geliyorlar, adamın tapulu ölçmeye gelip kaçıp gitmek isterken’ diyorlar. Ancak bildiğim kadarıyla ilk verilen şikayet dilekçesi, hayvan barınağının hazineye ait olan yere yapıldığı iddiasıyla 3091 sayılı yasanın uygulanması talep ediliyor. Kaymakamlık da gelip hayvan barınağının olduğu yeri ölçüp dönüyor. Eski muhtar zamanında meralar için tahdit çalışması yapıldığı ve çalışmaların uzun sürmesi dolayısıyla işin fırsata çevrilmek istendiği söyleniyor. Ona ilişkin, bu yerlerin mera yapılmasıyla ilgili muhtarlığın 2011 yılında yapılmış başvurusu var. Kimsenin durumu fırsata çevirdiği yok aksine, Tozaklı köy muhtarlığının bu yerlerle ilgili dilekçesi de var”

“KÖYÜN 553 DEKAR TAPULU YERİ OLACAK”

Avukat Üstün; “553 dekar bir araziden söz ediyoruz. Pınarhisar’ın 14 köyünün hiç birinde köy tüzel kişiliğinin bu kadar arazisi yoktur. Ali İnan burada elini taşın altına koyarak köye gelir kapısı yaratmak amacıyla bu işin altına girdi. Sözleşmeler bittiğinde köyün 553 dekar tapulu yeri olacak. Kaymakamlık usulsüz bir işe müsaade etmeyeceği için bunlar yapıldığında Kaymakamlık olur vermiş. Şikayet konusu edilen yerlerde muhtarlığın hiçbir sıfatı yok. Köy muhtarlığının 2011 yılındaki başvurusuna ilişkin henüz bir şey yapılmadı.” diye konuştu.

KÖYLÜLERİN İDDİASI NEYDİ?

Tozaklı köyünün 120 sakini, köy muhtarlığı tarafından kiralanan arazilerin haksız şekilde kullanıldığını ve zaten az olan meralarına dışarıdan hayvan getirildiğini öne sürmüştü.

Pınarhisar Kaymakamlığı’na başvurarak topladıkları imzaları teslim eden köylüler, hazineye ait olan ve orman vasfını taşıyan arazilere tecavüz edildiği gerekçesiyle şikayette bulunmuşlardı.

Bu haber 1636 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter