18 Ocak 2019 Cuma
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 6°C
Parçalı Bulutlu
HABER DETAYI
25 yıldır kadro bekliyorlar!
Şeker - İş Sendikası Alpullu Şube Başkanı Orhan Saltık, Alpullu Şeker Fabrikası’nda çalışan geçici işçilere kadro yerine süre uzatımı verilmesinin işçileri mağdur ettiğini söyledi.
Lüleburgaz # 19 Ocak 2018 Cuma 07:42

Metin KARAKUŞ

Şeker - İş Sendikası Alpullu Şube Başkanı Orhan Saltık, Alpullu Şeker Fabrikası’nda çalışan geçici işçilerin 25 yıldır kadro beklediğini söyledi.

Şube Başkanı Saltık, 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile taşeron işçiler hakkında yapılan düzenlemeyle mevsimlik geçici işçilerin en fazla 5 ay 29 gün olan çalışma sürelerinin, ihtiyaç halinde kurum ve kuruluşların talebi üzerine 4 ay kadar daha uzatıldığını aktararak;  “Alpullu Şeker Fabrikası'nda yıllardır geçici ve mevsimlik işçi statüsünde çalışan işçiler, taşeron işçilerle ilgili yapılan düzenlemede şeker sanayindeki işçilerin kapsam dışında tutulmamasını istiyor” dedi.

“İZİN DAHİ KULLANMADAN ÇALIŞIYORLAR”

Saltık, 25 yıldır Şeker Fabrikası'nda geçici işçi olarak çalışan arkadaşlarının şeker sanayinde çarkların dönmesi, işlerin devam etmesi için kampanya dönemlerinde izin dahi kullanmadan çalıştıklarını söyledi.

Hükümetin taşeron işçilere yönelik bir kadro düzenlemesi yaptığını hatırlatan Saltık; "Geçici mevsimlik işçilere kadro yerine süre uzatımı verildi. Bu da bizi mağdur ediyor. Biz burada çalışıp çıktıktan sonra dışarıda iş bulamıyoruz. 25 yıldır aynı şekilde devam ediyor. Bu mağduriyetimizin giderilmesini istiyoruz. Kadro verilmesini bekliyoruz. Aksi takdirde şeker fabrikalarının bu şekilde çalışması, devam etmesi mümkün görünmüyor. Fabrikaların bakımını yapacak kalifiye işçi de dahi sıkıntılar var" dedi.

“MAĞDUR OLDUK”

2006 yılında bazı çalışanlara 180 gün çalışma şartı aranarak kadro verildiğini anlatan Saltık; "Biz o şartı yerine getiremediğimiz için mağdur olduk. Bu çalışmanın üzerinden 12 yıl geçti. Geçen süre zarfında bize herhangi bir kadro gelmedi. Biz yine hala mağduruz. Şimdi gündemde taşeron işçilere kadro verilmesi var. Geçici mevsimlik işçilerin bu uygulamanın dışında tutulmamasını ve kadro verilmesini istiyoruz. 25 yıldır asıl işte çalışıyoruz. Her birimiz kendi istasyonumuzda vardiya yapıyoruz. Usta görevi görüyoruz. Yetkililerden mağduriyetimizin giderilmesi, insanca yaşam şartlarına ulaşmamızı ve taşeron uygulaması kapsamında kadroya geçmemizi temenni ediyorum. İnşallah hayırlısıyla iyi şeyler olur" ifadelerini kullandı.

“KADROYU ÇOKTAN HAK ETMİŞ DURUMDALAR”

Son düzenlemeye kadar en fazla 5 ay 29 gün çalışırken, şimdi bu sürenin 9 ay 29 güne uzatıldığına dikkat çeken Saltık; "Bundan dolayı emeği geçenlere teşekkür ediyorum. 20 yıldır emeğimizin karşılığı olan kadroyu kesinlikle hak ettiğimizi düşünüyorum. Çünkü tüm mevsimlik işçiler kalifiye olarak fabrikayı en iyi şekilde çalıştırıyorlar. Kadroyu çoktan hak etmiş durumdalar. Bu yüzden biz kadro bekliyoruz. Yeterince mağdur olduğumuzu düşünüyoruz. Prim sayılarımız emeklilik için yeterli gelmiyor. Emekliliğini doldurup çalışmakta olan arkadaşlarımız var. 25 yılın üzerinde çalışan arkadaşlarımız var. Bunlarında emekli olabilmeleri için prim gün sayıları halen yeterli değil. Fabrika mevsimlik işçilerin omuzlarında gidiyor. Bunun görmezden gelinmesini istemiyoruz. Madem bir ustanın işini yapıyoruz. Hakkımız olan kadroyu da talep ediyoruz" diye konuştu.

“İŞ BARIŞI BOZULMADAN ÇÖZÜLMELİ”

Kanun Hükmünde Kararname ile çıkarılan taşeron işçilerle ilgili düzenlemenin beklentilere kısmen cevap verdiğini dile getiren Şeker İş Sendikası Başkanı Orhan Saltık, 2007 yılındaki kadro çalışmasından mahrum kalan, o günden bugüne kadar son kadro yasasını dört gözle bekleyen şeker çalışanlarının son KHK'da KİT’lerin devre dışı kalmasıyla şeker sanayinde çalışanlarla ilgili süre uzatımı yapıldığını hatırlattı.

Bu düzenlemede çalışma sürelerinin 5 ay 29 günden, 9 ay 29 güne çıkarıldığını dikkat çeken Saltık, sözlerini şöyle tamamladı; “Cumhurbaşkanımızdan, Başbakanımızdan, bakanlarımızdan, milletvekillerimizden şeker sanayinde çalışan 30 yıl kadro bekleyen işçilerin mağduriyetinin giderilmesini istiyoruz. Süre uzatımından dolayı teşekkür ediyoruz. Sanayimizin çarklarının, bacalarının tütmesi bölgesine büyük katkı sağlayan kuruluşlarımızın can damarı olan bu sorunlarının çözülerek iş barışı bozulmadan daha verimli, daha rantabl hale getirilmesini istiyoruz. Önümüzdeki günlerde yapılacak düzenlemeyle bu arkadaşlarımızın mağduriyetinin giderilmesini bekliyoruz.”

Bu haber 2217 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter