18 Ocak 2019 Cuma
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 6°C
Parçalı Bulutlu
HABER DETAYI
Lisanslı depoculuk yatırımına giriyorlar!
Trakya Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Rafet Sezen, lisanslı depoculuk yatırımına gireceklerini açıkladı. Sezen, Türk askerinin tüm rafine yağ ve margarinlerini Trakya Birlik’in karşılaması için protokolün yarın imzalanacağını söyledi.
Edirne # 22 Ocak 2018 Pazartesi 07:11

AK Parti Edirne Milletvekili ve Trakya Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Rafet Sezen, birlik olarak üyelerinin de görüşleri doğrultusunda lisanslı depoculuk yatırımına girişeceklerini bildirdi.

Sezen, Mimar Sinan Spor Salonu'nda düzenlenen Trakya Birlik Olağan Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Trakya Birlik'in tüm iş ve işleyişini her geçen gün daha iyi seviyelere taşıdığını söyledi.

Başarılı bir iş yılı geçirdiklerini belirten Sezen, "Rafine ayçiçeği yağı satışında 146 bin ton, karma yem satışında 191 bin 575 ton, küspe satışında 40 bin 470 ton ile işletmelerimizde üretilen fenni yem ve rafine yağ miktarlarıyla Trakya Birlik tarihinin en yüksek satış ve üretim rakamlarına ulaşılmıştır. 2016-2017 iş yılında Trakya Birlik tarihinin en yüksek karlılık rakamı olan 62 milyon 190 bin 493 lira karlılığa ulaşarak tarihimizde altın bir sayfa eklenmiştir." diye konuştu.

"ÖN ALIM FİYATI VE KAR PAYI MODELİ"

Trakya Birlik'in üreticilerin menfaatlerinin korunması yanında ülke üretiminin kendine yeter seviyeye ulaştırılması yolunda önemli bir rol oynadığını aktaran Sezen, şunları kaydetti:

"Yönetim kurulumuzca bir önemli karara daha imza atılarak önceki yıllardan farklı olarak 'ön alım ve kesin fiyat' uygulaması modelinden çıkılarak harman döneminde oluşan fiyatların başta üretici ortaklarımız olmak üzere tüm ayçiçek üreticilerinin daha memnun olacağı ithal fiyatlarla makasın kapanacağı bu suretle ülke üretiminin kendi kendine yeter seviyeye ulaştırılmasında önemli bir katkı sağlayacak elde edilecek karın ortaklarla paylaşılacağı 'ön alım fiyatı ve kar payı' modeline geçilmiştir. Bu karar doğrultusunda yüzde 40 standart yağ oranlı ayçiçeği ürünü için fiyatımız tüm beklentilerin üzerinde 1.720 lira/ton olarak açıklanmıştır. Açıkladığımız fiyatın etkisiyle de tüm piyasalarda ürün fiyatları 1.700 lira seviyelerine yükselmiş bu suretle birliğimizin uyguladığı doğru politikalarla çok daha önemli bir üretim artışı yaşanmasına rağmen fiyat düşüşü yaşanmadığı gibi bir önceki sezona göre de fiyat artışı sağlanmıştır."

"AYÇİÇEĞİ ALIM KAMPANYASI"

Ayçiçeği alım kampanyasının geçen yıl kasım ayı sonuna doğru sona erdiğini dile getiren Sezen, "Ayçiçeği alım kampanyasında ortaklarımızın güveni ve teveccühüyle 2006 yılından bu yana en yüksek ürün mübaayası gerçekleştirilerek 348 bin 465 ton ürün karşılığında da ortaklarımıza 650 milyonun üzerinde ürün ödemesi yapılmıştır. Bereketli geçen ürün hasadı neticesinde birliğimiz mübaayasının ortalama yağ oranı yüzde 45,57 bunun karşılığında da ortaklarımızın ortalama ayçiçek satış fiyatı bin 864 lira/ton olarak gerçekleşmiştir." dedi. 

Sezen, Trakya Birlik ortaklarına kullandırılan kısa ve uzun vadeli kredi tutarının 110 milyon lirayı aştığını vurguladı.

"LİSANSLI DEPOCULUK" ADIMI

Trakya Birlik'in gelecek planlaması ile ilgili de önemli adımlar attıklarını anlatan Sezen, şöyle devam etti:

"Birlik üyelerimizin onayına sunacağımız lisanslı depoculuk yatırımı yapacağız. Yapılacak kanuni düzenlemesinin ardından gerek ortaklarımıza gerekse kooperatif ve birliklerimize birçok açıdan katkı ve ekonomik fayda sağlayacak bu düzenleme kooperatifçilik faaliyetlerimizin gelişimi ve finansmanında çok önemli bir rol oynayacaktır. İhracat konusunda da güzel gelişme ve ilerlemeler var.

Sözleşme aşamasına gelinmiş margarin ihracatımız gündemde olup umuyorum ki birliğimiz ihracat konusunda da önemli mesafeler alıp pazar çeşitlendirmesi yoluyla imkan ve kabiliyetlerini yükseltecektir. Öte yandan kooperatiflerimizin işlemlerinin daha da genişletilmesi için mecliste torba yasada kanun maddesi ekletmeye çalışıyorum. Bunu da bilgilerinize sunuyorum. İnşallah onu da torba yasa kapsamında kanunlaştırırsak ortaklarımız kooperatifleriyle yaptıkları ilişkilerde çok daha fazla kar payı elde etme şansına sahip olacaktır." 

Bu gelişmeler ışığında birliğimiz Türk kooperatifçiliğinin parlayan yıldızı ve yüz akı olmaya devam edecektir."

ASKERİYEYE YAĞ PROTOKOLÜ!

Mehmetçiğin güvenli beslenmesi için Milli Savunma Bakanlığı ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı arasında protokol oluşturulduğunu belirten Sezen, "Milli Savunma Bakanlığımız ordumuzun yemeklik yağ kullanımında veya ordunun ürün tedarikinde birlikleri ve diğer tarımsal kuruluşları ön plana alarak Trakya Birlik'i de davet ettiler bu toplantıya. Salı günü protokol imzalayacak arkadaşlarım. Milli Savunma Bakanlığımız bünyesinde şanlı ordumuzun tüm rafine yağ ve margarinleri Trakya Birlik karşılayacaktır bundan sonra. Bununla da ne kadar gurur duysak azdır. Devletimiz böyle bir karar verdi. Askerimiz de bu yağı kullanacak." ifadelerini kullandı. 

Toplantıya, birlik üyeleri, oda ve borsa başkanları katıldı.

AA

Bu haber 1509 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter