17 Ocak 2019 Perşembe
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 7°C
Açık
HABER DETAYI
Federasyondan çarpıcı rapor!
Anadolu Hayvan Hakları Federasyonu’nun Lüleburgaz Belediyesi’nin sahipsiz hayvanlara yaklaşımı konusunda hazırladığı raporda çarpıcı ifadelere yer verildi. Raporda ‘küpeli hayvanların doğum yaptığı’, ‘barınağın ısıtma sisteminin çalışmadığı’, ‘hasta ve yaralı hayvanların günlerce arabada bekletildiği’ iddia edildi.
Lüleburgaz # 13 Şubat 2018 Salı 07:45

Haber Merkezi

Anadolu Hayvan Hakları Federasyonu, Lüleburgaz Belediyesi'nin sahipsiz hayvanlara ilişkin hizmetinde ciddi biçimde eksiklikler görülmekte olduğu iddiaları üzerine ‘Durum Tespit Raporu’ hazırlayarak ilgili mercilere ulaştırdı.

Raporda; “Lüleburgaz Belediyesi'nin sahipsiz hayvanlara ilişkin hizmetinde ciddi biçimde eksiklikler görülmektedir. Hayvanların toplanması, rehabilitasyonu, kısırlaştırılması, bakım ve beslenmeleri, yasada yer alan diğer hususların yerine getirilmemesi nedeni ile hayvan hakları ihlal edilmekte, hayvanlar acı çekmekte ve yasalar ile güvence altına alınmış olan yaşamları acılı ölümlerle sonlanmaktadır” denildi.

Lüleburgaz’daki temsilciler ve gönüllüler tarafından federasyona ulaşan bilgiler doğrultusunda hazırlanan raporda sorunlar ve çözüm önerileri sıralandı.

“KÜPELİ KÖPEKLER DOĞUM YAPTI” İDDİASI!

Raporda Lüleburgaz hayvan barınağında bazı küpeli köpeklerin doğum yaptığına dair görgü tanıkları bulunduğu öne sürüldü.

Belediyenin sahipsiz hayvanlara yönelik uygulamalarında yaşanan sorunlar arasında; “Bakımevinin son derece modern ve gelişmiş bir yapısı göz önünde bulundurulduğunda kısırlaştırma ve rehabilitasyonun azlığı, sahipsiz hayvan popülasyonunun kontrol altına alınmasını güçleştirmektedir. Bazı küpeli köpeklerin doğum yaptığına dair görgü tanıklarının olması ki bu da açıkça görev ihmalinin göstergesidir. Bu durum yerli halk tarafından hayvanların kabul edilebilirliğinin önüne geçmekte, sokak hayvanları sorunu olarak ortaya çıkmaktadır” denildi.

Çözüm olarak Belediyenin sahipsiz hayvanları kısırlaştırma, aşılama ve tedavi rehabilitasyon işlemlerine acilen başlaması, tedavisi tamamlanan hayvanların alındığı ortama geri bırakılmasının takipçisi olması gerektiği belirtildi.

“ISITMA SİSTEMİ BOZUK”

Raporda, Lüleburgaz hayvan barınağının ısıtma sisteminin her ziyarette bozuk durumda olduğu belirtildi.

Bu konuda; “Bakımevinin alttan ısıtmalı sistemi son derece iyi ve modern bir koşuldur. Ancak gönüllülerin her ziyareti sırasında sistemin bozuk ve çalışmıyor durumda  olması bakımevindeki eksikleri ve  hayvanların genel durumunu ortaya koymaktadır. Veteriner hekim sayısı yetersiz olduğundan tedavi hizmetleri hemen hemen yapılamamakta, hayvanlar bir çeşit kaderlerine terk edilmiş olmaktadırlar” ifadesi kullanıldı.
Bakım evinin eksikliklerinin giderilmesi gerektiği, ısıtma sisteminin ivedilikle hizmete sokulması gerektiği vurgulanan raporda; “24 saat veteriner bulundurulmalı, bunun yanında veteriner teknikeri ve bakıcı da olmalıdır. İcapçı Veteriner hizmeti tamamen kandırmaya yöneliktir. Ekip olmadan müdahale ve tedavi yapılamaz. Hafta sonları da hayvanlar tatile çıkmayacakları için yani sayıları, hizmet ve tedavileri aynen devam edeceği için, gerek görevli ve gerekse veteriner olarak hizmet tam zamanlı ve aynı sayıda olarak devam etmelidir. Her hayvanın Hayvan Takip Dosyası ve Hasta Hayvan Takip Dosyası olmalıdır. Kırıklı ve ağır vakalar, belediyenin hizmet alımı yaptığı tam teşekküllü kliniklere sevk edilmelidir. Bakımevine de 24 saat internetten takip edilebilir kameralar konmalıdır” denildi.

“HAYVANLAR ARABADA BEKLETİLİYOR” İDDİASI

Raporda, hasta ve yaralı hayvanların bazen günlerce arabada tutulmakta olduğu iddia edildi.

Hasta yaralı hayvan ihbarlarında, alınan hayvanların mesafenin uzak olması ve yeterli ambulans ve çalışan olmaması nedeni ile toplama ile birleştirilmekte olduğu, hasta yaralı hayvanların saatlerce bazen ertesi güne kadar arabada tutulmakta olduğu, mesai bitimine yakın saatlerdeki yaralı hayvan ihbarı ile alınan hayvanların ya ertesi güne kadar arabada tutulmakta olduğu ya da sadece güvenliğin olduğu barınağa götürülüp orada bir yere konmakta olduğu belirtildi.

“MAMAMATİKLER BOŞ”

Öte yandan, belediyenin Lüleburgaz’ın bazı noktalarına koyduğu mamamatiklerin de boş olduğu iddia edildi.

Raporda; “Belediyelerin işyerlerinden kuruluşlardan yemek artığı toplayarak hayvanları beslemesi de yasa hükmü olmasına rağmen, Belediyenin böyle bir uygulaması yoktur. Lokantaları büyük işyerleri olan ilçenizde, sokaklardaki hayvanlar için ciddi biçimde açlık söz konusudur. İlçenin başta parkları olmak üzere tabelalı suluklar konması gerekirken konmamış olması, özellikle yazın hayvanların susuz kalmasına sebep olmaktadır. Çok az sayıdaki mamamatikler ise genellikle boş ve yetersizdir” ifadelerine yer verildi.

 

Bu haber 1289 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter