18 Ocak 2019 Cuma
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 9°C
Parçalı Bulutlu
HABER DETAYI
“Tüzük değişti neredesiniz?”
CHP’nin haftalık toplantısında konuşan Yüksek Disiplin Kurulu Üyesi Emrah Arslan, tüzük değişikliğini anlattığı toplantıya katılımın az olduğunu görünce; “Eski ilçe başkan adaylarımıza, belediye başkanı, belediye meclisi üyelerine, kavga eden il genel meclis üyelerimize mesaj veriyorum. Neredesiniz? Ne zaman geleceksiniz bu partiye? Seçim kararı alındığında mı geleceksiniz? diye sordu
Lüleburgaz # 13 Mart 2018 Salı 07:41

.Orhan KONYALI

CHP’nin haftalık toplantısında gündem partinin tüzük değişikliği oldu.

Toplantıya tüzük değişikliği ile bilgi vermek üzere katılan Yüksek Disiplin Kurulu Üyesi (YDK) Emrah Arslan, katılımın az olduğunu görünce seçilmişlere eleştiride bulundu.

Arslan, partinin anayasasının değiştiğini belirtip “Burada yüzlerce kişinin yeni tüzüğü merak edip gelmesi gerekirken, 40-50 kişi toplantıya katılıyor” dedi.

“ÖRGÜTLERİN İRADESİ GÜÇLENDİ”

Bundan sonra kırgınlık küslük ortamlarından arınıp 2019 seçimlerine birlik beraberlik içinde girilmesi gerektiğini ifade eden Arslan şöyle konuştu; “Tüzük görüşmelerinde önemli bazı değişiklikler oldu. 62. ve 71. madde arasında disiplin hükümlerini içeren maddelerin tamamında bizim de imzamız var. Yarın öbür gün tüzük sadeleştirilmiş, netleştirilmiş bir metin şeklinde açıklanacak. Burada alınan kararlarda özellikle gençlerin siyasete katılması için önemli adımlar atıldı. Bunlardan biri genç kotasını yüzde 10’dan yüzde 20’ye çıkarıldı. Gençlerin siyasete katılımı açısından devrim niyetliğinde bir karardır. Ayrıca genel başkan kotası da 100’de 5’e indirildi. Bunun yanında İl başkanları ve ilçe başkanlarını güçlendiren bir tüzük hazırlandı. Bunlar milletvekili seçimi hususunda ön seçim, aday yoklaması, merkez yoklamasının yanında, “il örgütlerinin de görüşü aranır” ibaresi eklendi. Bu da örgüte sahip çıkmaktır. Bu tüzük hem ön seçimi hem de örgütlerin iradesini güçlendirmiştir. Detaylı tüzük metni geldiğinde herkes görecektir. Tüzük taslağında üye ve destekçi üye kavramı vardı. Bunda da değişiklik oldu. Üye ve destekçi üye kavramı kaldırıldı. Üyelik hususunda aidatını ödeyen parti çalışmalarına katılan birinin partiye üye olarak devamlılığı sağlandı” diye konuştu.

“NEREDESİNİZ?”

Arslan, tüzük değişikliğinin yanında parti içi görüşlerini de aktarırken, “Gündemin dışında benim söylemek istediğim bir şey var. Herkes çok çalışıyor parti için bunu görüyoruz. Fakat özeleştiri de yapmak lazım. Anayasamız değişti, buna rağmen burada 40-50 kişiyiz. Genel başkanımız dedi ki bana militan üye lazım.  Bunu gerçekten gerçekleştirmemiz lazım. Kişisel çıkarların ötesinde 2019’a hazırlanmamız gerekiyor. Bu seçimi kaybedersek hepimizin görevlerinin hiçbir anlamı kalmayacak. Bu partide anayasamız değişti. Burada neler oldu? Bugün buraya; bize neler anlatacaklar diyerek gelen yüzlerce üyemiz olması lazım. Tüm üyelerimize, tüm eski ilçe başkan adaylarımıza, belediye başkanı belediye meclisi üyelerine, kavga eden il genel meclis üyelerimize mesaj veriyorum. Neredesiniz? Ne zaman geleceksiniz bu partiye? Seçim kararı alındığında mı geleceksiniz? Anayasanız değişti, hepinizin burada olmanız lazım. Hiçbiriniz yoksunuz. Mazeretleri bırakalım. Militan üye olarak tüm çalışmalarımızı yapalım. 2019’a birlik beraberlik içinde girelim” diye konuştu.

 

Bu haber 1393 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER HABERLER
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter